Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за смартфон

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
986
899
Дечки здраво,
Ве молам за помош кој тел да го одберам по следниве клучни работи:

Батерија
Камера
Брзина
Квалитет на слика на дисплеј
Издржливост на удар (ова е дискутабилно знам, ама во поглед на scratch resistant и слично)
5G


Пакетот е А1 Нова L
 
18 септември 2020
536
435
Македонија
Дечки здраво,
Ве молам за помош кој тел да го одберам по следниве клучни работи:

Батерија
Камера
Брзина
Квалитет на слика на дисплеј
Издржливост на удар (ова е дискутабилно знам, ама во поглед на scratch resistant и слично)
5G


Пакетот е А1 Нова L
Според мене овој! Рецензија во прилог:
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
986
899
18 септември 2020
536
435
Македонија
A kako e so software Honorot? Oni ne bea na playstore ili greska sum?
Мислењето е автоматски споено:

se mislam za
ili
dali vredi doplatata.....
Honor имаат Google play store, нешто башка е од Huawei и доста заработка има Honor наспроти Huawei. Според мене првиот, Ѕ21FE ти е подобар и има Snapdragon, а со тоа помалку се загрева.
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
986
899
eventualno nesto po budzet varijanta kako ova?


nekako povekje sum za samsung bidejki se prilicno brzi so UI-to
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.193
31.331
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Zemi a54, prodaj, zemi 52s
 

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
986
899
Psy zveru, a S21 FE vredi za tie pari ili? Sega sum na S9 Plus pa nekako me vlece S serija radi victus stakloto na 21, isto 1200 nits vs 800 nits.
A52s nema sega prebaruvav po prodavnicive :(

Sto bi bilo best buy od ovie po slednive ceni:

Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB - 25.000
Samsung Galaxy A54 5G 8/128 - 11.500
Samsung Galaxy A53 5G 6 GB/128 GB - 7.500

Samsung Galaxy A52s 8/128 poloven - 9.000/12.000
Samsung Galaxy A52s 8/128 nov - 15.000

Eventualno sefte da napravam so ajfonov sto mi e vo budzet do kaj 25k:

Apple iPhone 11 64GB - 26.000


Ako ne ti e maka, pisi zosto A52s, nesomneno deka ti si testiral i znaes najdobro, cisto me interesira jas da naucam :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.193
31.331
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
52s e najdobar za parite, 21fe moze da zeza baterija

Ako ne planiras da koristis gcam togas a54
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.167
896
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Deksa

On your way to fame
9 февруари 2012
986
899
Ок значи се сведува на овие 2, А54 е бест бај дефинитивно, но се плашам да не се разочарам ептен дека од С9+ ке преминам на А серија, постар модел е С9+ ама сепак е флегшип, некој искуство со двата? Или пак да сменил од С на А серија? :)
Исто така мала предност има А54 во РАМ, ама па во останатото за малку заостанува, С21 ФЕ е буџет флегшип, но сепак С серија. 1 година помалку сапорт со апдејти и повеќе од двојна цена. Мислам дека е Снепдрагон 888 С21 ФЕ, на А1 не пишува, ама не би требало да е Ексинос?

Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB - 25.000
Samsung Galaxy A54 5G 8/128 - 11.500
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.193
31.331
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Преголема разлика во цена A54
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.384
7.588
mikrotikmacedonia.online
Ок значи се сведува на овие 2, А54 е бест бај дефинитивно, но се плашам да не се разочарам ептен дека од С9+ ке преминам на А серија, постар модел е С9+ ама сепак е флегшип, некој искуство со двата? Или пак да сменил од С на А серија? :)
Исто така мала предност има А54 во РАМ, ама па во останатото за малку заостанува, С21 ФЕ е буџет флегшип, но сепак С серија. 1 година помалку сапорт со апдејти и повеќе од двојна цена. Мислам дека е Снепдрагон 888 С21 ФЕ, на А1 не пишува, ама не би требало да е Ексинос?

Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB - 25.000
Samsung Galaxy A54 5G 8/128 - 11.500
Јас преминав од S10+ на А52s и се разочарав. Посебно од фингерот и камерите. Пак се вратив на S серија. Едноставно не е тоа тоа после S серија. Не се лажи дека се мали разликите. Големи се! Земи си S21FE Snapdragon. Немаш утка со тој модел. S21FE се со SD чипсет.
 
18 септември 2020
536
435
Македонија
Ок значи се сведува на овие 2, А54 е бест бај дефинитивно, но се плашам да не се разочарам ептен дека од С9+ ке преминам на А серија, постар модел е С9+ ама сепак е флегшип, некој искуство со двата? Или пак да сменил од С на А серија? :)
Исто така мала предност има А54 во РАМ, ама па во останатото за малку заостанува, С21 ФЕ е буџет флегшип, но сепак С серија. 1 година помалку сапорт со апдејти и повеќе од двојна цена. Мислам дека е Снепдрагон 888 С21 ФЕ, на А1 не пишува, ама не би требало да е Ексинос?

Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB - 25.000
Samsung Galaxy A54 5G 8/128 - 11.500
Земи S21 FE 5G и нема да зажалиш, бидејќи флегшип си е флегшип за корисник што користел порано таков модел на телефон. Верувај дека Snapdragon е подобар од Exynos и помалку загрева телефонот.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
310
252
Ок значи се сведува на овие 2, А54 е бест бај дефинитивно, но се плашам да не се разочарам ептен дека од С9+ ке преминам на А серија, постар модел е С9+ ама сепак е флегшип, некој искуство со двата? Или пак да сменил од С на А серија? :)
Исто така мала предност има А54 во РАМ, ама па во останатото за малку заостанува, С21 ФЕ е буџет флегшип, но сепак С серија. 1 година помалку сапорт со апдејти и повеќе од двојна цена. Мислам дека е Снепдрагон 888 С21 ФЕ, на А1 не пишува, ама не би требало да е Ексинос?

Samsung Galaxy S21 FE 5G 6GB/128GB - 25.000
Samsung Galaxy A54 5G 8/128 - 11.500
За 25.000 тешко дека ќе е снапдрагон, али сепак провери.
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.872
2.424
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
310
252
Сите S21FE се со Snapdragon 888 ... едино во австралија имаше ексинос верзија а тоа да го донесат тука тешко.
Не е баш јасно наведено на страните каде што ги продаваат во МК, пишува само Верзија 1, Верзија 2, а која е таа што ја продаваат нема.
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.872
2.424
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Не е баш јасно наведено на страните каде што ги продаваат во МК, пишува само Верзија 1, Верзија 2, а која е таа што ја продаваат нема.
Јасно, само што овој е единствениот модел кој во 99% од државите е со 888-ца, само неколку држави како австралија добија ексинос така да попрво ќе добиеш лотарија него ексинос 21фе :)))
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.067
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно