• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за сет алат за електронски уреди

 • Ја почнал/а темата
 • #1

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Барам квалитетен сет на алати од типот што ги продаваат iFixit за електронски уреди.

iFixit алатот ми стои како опција, но сакав да прашам да не има некој да советува за алтернатива? Ги гледав и шаоми алатите но искрено не би. Сакам подебела рачка малку и целиот алат ми изгледа премногу дизајнерски.

Ќе се нарачува од али, ебеј или амазон европски.

Поздрав и благодарам
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,484
4,117
Ако сакаш квалитет по било која цена - Wiha (не знам дали некој увезува во МК), Wera и Knipex ги има во Лотулс.

За буџет варијанта некое вакво од Али.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Ако сакаш квалитет по било која цена - Wiha (не знам дали некој увезува во МК), Wera и Knipex ги има во Лотулс.

За буџет варијанта некое вакво од Али.
За овие конкретно реков не :) Сакам алат за работа, а не за убаво да изгледа на маса :D Баша, претенка е рачката и нема да имаш никаков момент за да одвртиш стегнат шраф.

Околу буџет варијанта немам против, но некој што има искуство, да не земам алат што ќе ми заебе навој на трето одвртување. Поради тоа би платил и екстра.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Ако има некој и iFixit, нека пише како е задоволен од изработка :)
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
Еднаш бев за да купам нешто од нив и ми се згади - кал, дупки на земјениот паркинг секаде, стари бараки.

Веќе не идам.
Добро, Ауто лидер е среден топ, и има супер цени, ти препорачувам таму да си пазариш

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,484
4,117
Добро, Ауто лидер е среден топ, и има супер цени, ти препорачувам таму да си пазариш

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
Не е добро, ако си вработен во Фортуна пренеси им, ако е твоја среди го тоа.

Јас бирам каде ќе ги дадам моите пари, сигурно нема низ каљуги да одам.

Во други продавници паркирам како нормален човек и одам по поплочена патека а не како Рамбо.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
Не е добро, ако си вработен во Фортуна пренеси им, ако е твоја среди го тоа.

Јас бирам каде ќе ги дадам моите пари, сигурно нема низ каљуги да одам.

Во други продавници паркирам како нормален човек и одам по поплочена патека а не како Рамбо.
Не ми беше намерата да те убедувам, некој праша дали ги увезува некој Wiha и јас само посочив. Немам никаква врска со Фортуна,само како муштерија, а мене ми е битно што добивам за моите пари , не дали сум ги купил од Кина, Албанија, село или град.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,255
8,513
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Wiha, Knipex има и во Хубо Маркет може и таму да провериш.
Имаше убави сетови со 50 типови и secure torx дури и tri-wing (за нинтендо) и не беа нешто прескапи мислам околу 700-1000 денари за поголемите. Не ми текнува на марката пред месец дена бев последен пат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Дечки, пак ќе повотрам :) Ќе нарачувам од интернет
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
926
2,007
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Јас имам iFixit Mako кит, го нарачав од Амазон.де со mailboxde.com. Платив 10 евра на mailboxde со регистрирана чешка пошта, стигна за 6 дена. Од амазон до mailbox беше бесплатно и стаса за 1 ден.

Алатот е пар екселанс. Невероватно добар, одлична изведба, битови за сѐ и сешто, во рака се приметува дека е квалитет. До сега не сум работел со ваков добар кит. Вреди секој денар.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,484
4,117
Јас имам iFixit Mako кит, го нарачав од Амазон.де со mailboxde.com. Платив 10 евра на mailboxde со регистрирана чешка пошта, стигна за 6 дена. Од амазон до mailbox беше бесплатно и стаса за 1 ден.
И јас го употребив mailboxde.com 2 пати, баш како што опиша им е услугата.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,802
2,705
Струмица
Ќе може некој да ми каже дали вреди да се земе алатов од Искра, гледам на попуст е во Електрометал од 1500 на 1000ден:Некој спомна дека Искра ја купиле кинези, па ме интересира квалитетот на изработка..
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
727
784
Ќе може некој да ми каже дали вреди да се земе алатов од Искра, гледам на попуст е во Електрометал од 1500 на 1000ден:Некој спомна дека Искра ја купиле кинези, па ме интересира квалитетот на изработка..
Кинезарија се, за хоби и occasional use се океј. Нешто посериозно не. Ако немаш друг алат можеш да ги земеш, да имаш поголем избор на битови.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
449
258
Јас имам iFixit Mako кит, го нарачав од Амазон.де со mailboxde.com. Платив 10 евра на mailboxde со регистрирана чешка пошта, стигна за 6 дена. Од амазон до mailbox беше бесплатно и стаса за 1 ден.

Алатот е пар екселанс. Невероватно добар, одлична изведба, битови за сѐ и сешто, во рака се приметува дека е квалитет. До сега не сум работел со ваков добар кит. Вреди секој денар.
Ќе земам тогаш iFixit и да не се замарам. Мислам даваат доживотна гаранција на алатот.
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
61
179
Скопје
Ќе може некој да ми каже дали вреди да се земе алатов од Искра, гледам на попуст е во Електрометал од 1500 на 1000ден:

..
Дали го купи сетов, да споделиш искуство? Гледам го има и на LUK OIL, со три печатчиња може да се купат на попуст. Ми се гледа интересен сетов, не ми треба за нешто захтевно, за PC, гитара и слично.

IMG_20200702_101555.jpg
 

Faktorium

Intern
19 јули 2013
58
44
Дали го купи сетов, да споделиш искуство? Гледам го има и на LUK OIL, со три печатчиња може да се купат на попуст. Ми се гледа интересен сетов, не ми треба за нешто захтевно, за PC, гитара и слично.

Погледнете го атачментот 89227
Јас го имам, 1000 денари не се многу пари. Ама ќе добиеш обичен, дури и на некој од парчињата, подпросечен квалитет. Битовите на малку појак зафат можеш слободно да ги фрлеш.
Во глобала за тие пари имаш ~100 парчиња алат, за тоа што си го навел ќе врши работа, за повеќе не.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,802
2,705
Струмица
Го прескокнав овој сет. Ќе зимам нешто посалам во блиска иднина ако се решам, па и да е посоленко, само нека е квалитет.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,484
4,117
Го прескокнав овој сет. Ќе зимам нешто посалам во блиска иднина ако се решам, па и да е посоленко, само нека е квалитет.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
Паметен потег, Искра е тешка кинезарија и не ја препорачувам на никого (освен на душман).
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,735
3,104
Земај го, инаку каде ќе најдеш меѓу-сечило и рамен-сечило штрафцигери? :)
 

Pyropwnage

Intern
28 август 2012
183
35
Штип
јас го имам ова како за ситна така и за крупна работа добар квалитет
оди околу 650-750ден г11111.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,209
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно