• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за сервис

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
67
52
Здраво, проблемов што го имам може и да е за во генерален подфорум али нема везе. Имено имам телевизор купено од сетек во октомври 2019. Се си беше ок до денес кога снема звук и почна да смрди на изгорено. Значи сликата и се останато си работи ок освен звук. Го исклучив од струја, и по 20тина мин го вклучив пак и сега се си работи нормално.
Прашањето ми е како би постапиле во ваква ситуација, и дали можам нешто да направам да ја искористам гаранцијата која мислам дека има уште 3 месеци.
 

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
118
92
Погрешно сум прочитал, па оставив погрешен коментар.
Обично сервисиве признаваат дека е расипан производот само ако не работи како што треба додека е кај нив. Ако си им го однесол одма кај нив пак ќе бил добар само ќе си бил без тв месец дена.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Здраво, проблемов што го имам може и да е за во генерален подфорум али нема везе. Имено имам телевизор купено од сетек во октомври 2019. Се си беше ок до денес кога снема звук и почна да смрди на изгорено. Значи сликата и се останато си работи ок освен звук. Го исклучив од струја, и по 20тина мин го вклучив пак и сега се си работи нормално.
Прашањето ми е како би постапиле во ваква ситуација, и дали можам нешто да направам да ја искористам гаранцијата која мислам дека има уште 3 месеци.
Од делот каде се обработува звук -засилувач , звучник итн -апсолутно нема ништо што би можело да засмрди (освен ако прегори цело интрегрирано коло - засилувач , ама тоа не се случило) . Само нешто од напонскиот дел - високонапонски диоди може да даде оштар мирис на изгорена електроника.Што да правиш - незнам , да чекаш да се повтори проблемот и на сервис... Во секој случај нешто прегреало - остави место околу и позади телевизорот да циркулира убаво воздух. Ништо чудно да проработела заштитата од прегревање и се да биде во ред понатаму...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
67
52
Од делот каде се обработува звук -засилувач , звучник итн -апсолутно нема ништо што би можело да засмрди (освен ако прегори цело интрегрирано коло - засилувач , ама тоа не се случило) . Само нешто од напонскиот дел - високонапонски диоди може да даде оштар мирис на изгорена електроника.Што да правиш - незнам , да чекаш да се повтори проблемот и на сервис... Во секој случај нешто прегреало - остави место околу и позади телевизорот да циркулира убаво воздух. Ништо чудно да проработела заштитата од прегревање и се да биде во ред понатаму...
Еве, работи без проблем денес без никаков поостар мирис. Проблемот не е што може да престане да работи звукот или телевизор, туку превентивно за да не се случи некоја поголема беља (да дојде до поголем спој и да се запали чудото).
Инаку поставен е на wall mount, и е на 30-40 цм од ѕид, циркулација на воздух има доволно.
И уште еден податок е дека имаше само мирис, никаде не видов чад.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Еве, работи без проблем денес без никаков поостар мирис. Проблемот не е што може да престане да работи звукот или телевизор, туку превентивно за да не се случи некоја поголема беља (да дојде до поголем спој и да се запали чудото).
Инаку поставен е на wall mount, и е на 30-40 цм од ѕид, циркулација на воздух има доволно.
И уште еден податок е дека имаше само мирис, никаде не видов чад.
На овие температури возила се запалуваат , еркондишни цркаат така да не те чуди да прегреал телевизор :p
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Faktorium

Gaining Experience
19 јули 2013
67
52
На овие температури возила се запалуваат , еркондишни цркаат така да не те чуди да прегреал телевизор :p
Не го користам на нива :) Ама еве после 3 дена користење нема никакви знаци на прегреаност. И секако одговорот на прашањето е дека додека не цркне не може на сервис.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,290
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно