• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за сервис на графички картички

  • Ја почнал/а темата
  • #1

TrajcheA

Intern
1 април 2021
2
1
Здраво, имам проблем со графичка картичка Palit 3060 12GB Dual. Веројатно има изгорено чип.
Совет за сервис низ скопјево каде да се обратам ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога си ја купил, кога цркнала....
А работеше нормално на почеток? За што е користена?
Ако е изгорен чип тогашп 90% од картицата е изгорена, не знам колку сервис би помогнал, нормално доколку ти е точна констатацијата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

TrajcheA

Intern
1 април 2021
2
1
Купена пред месец дена од странство нова запечатена, на почеток работеше океј. Користена за mining. Кулерите работат, RGB то работи, не ја чита на ПЦ.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Абе каков сервис брат, враќај ја одма под RMA, немој да ја чепкаш, кој знае колкус и ја купил.
 
5 јануари 2021
87
17
Дефинитивно си ја платил и рака и нога. Дупат кондензаторите ако е поевтин модел. Види на јутуб. Ќе сватиш за што зборувам
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Детево е легенда прати му ја може ќе ја среди .
Сега незнам дали се исплати или не ама има луге му праќаат и некои успева да ги направи .
Му се дивам како тестира како машина е.
Вакви луге заслужуваат unlimited сметка со пари и само да ги гледаш што мозокот може да им постигне.

View: https://www.youtube.com/watch?v=czZUU3-VabA&ab_channel=TechCemetery
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,905
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно