• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог Совет за сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
64
189
Скопје
Здраво дечки, пред скоро време се одлучив за идеја да купам еден сервер за сопствена употреба и ми треба предлог за некоја конфигурација. Намената би му била за хостирање на сервери за игри, NodeJS, File Sharing и општо за чување фајлови. Бидејќи се работи за проект од ентузијастички карактер, би сакал да поминам поевтино ако може. Истотака би сакал некој поискусен да ме упати на што да внимавам при купување на серверот, типс за одржување, каде е најпрактично да се чува (поради бучава на пример) и слично.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
Најдобра опција ти е да изнајмиш VPS и да го конфигурираш како сакаш.

Бидејќи добар сервер значи скапа машина, потрошувачка на струја, синхрона интернет врска со мал пинг.

Со VPS ја добиваш истата функционалност за мал дел од сите пари што би ги дал и кога ќе ти здосади проектот едноставно ја откажуваш претплатата и немаш некои големи загуби.
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Здраво дечки, пред скоро време се одлучив за идеја да купам еден сервер за сопствена употреба и ми треба предлог за некоја конфигурација. Намената би му била за хостирање на сервери за игри, NodeJS, File Sharing и општо за чување фајлови. Бидејќи се работи за проект од ентузијастички карактер, би сакал да поминам поевтино ако може. Истотака би сакал некој поискусен да ме упати на што да внимавам при купување на серверот, типс за одржување, каде е најпрактично да се чува (поради бучава на пример) и слично.
Конфигурацијата за сервер би зависела од тоа колкав буџет имаш. Кај нас и нема мн мн избор да знаеш така да и не очекувај ефитни цени за добра конфигурација. Подобро би ти било да побараш на старо некој сервер по реклама5 или пазар3 ( доколку ти е за лична употреба секако а не за посериозни работи ). И претпоставувам мислиш за Tower сервер а не за Rack сервер.

Доколку мислиш за Rack сервер за чување ќе ти биде потребна поладна просторија ( посебно летен период ) како и просторија каде што не престојуваш заради бучавата.
Исто така во двата случаеви би ти требал и добар интернет како и да побраш и статична ИП адреса од провајдерот за серверот ( не сите провајдери даваат статични ИП адреси ).
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,229
4,437
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Најдобра опција ти е да изнајмиш VPS и да го конфигурираш како сакаш.

Бидејќи добар сервер значи скапа машина, потрошувачка на струја, синхрона интернет врска со мал пинг.

Со VPS ја добиваш истата функционалност за мал дел од сите пари што би ги дал и кога ќе ти здосади проектот едноставно ја откажуваш претплатата и немаш некои големи загуби.
VPS is the way to go.
Според тоа што читав по Reddit добри европски хостинг провајдери се Hetzner, Contabo, Netcup, Scaleway, time4vps...
Добри и издржани совети, само што не се баш во согласнот со "проект од ентузијастички карактер" како што наведе членот погоре.:)
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,250
1,044
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Contabo има впс конфигурации со перформанси ко просечен дедикејтед сервер, а за малце пари. Јас го користам мојот ВПС од 12 евра за веб сервер и емаил, фо сега проблем не сум имал.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Јас имав инсталирано esxi 6.5 на компјутер со i5 3570K, 16gb ram и ssd диск, се си функционираше без никаков проблем, нормално, не очекував чуда од него па затоа и не го замарав премногу.
Имав кренато 3 виртуелки на него, едната беше Counter Strike 1.6 server, втората беше Quake3 Arena server и третата беше UniFi Controller, се си функционираше без никаков проблем... е сега, почнаа да ми растат апетите па морав да купам "баш" сервер.
Серверот е ставен на UPS, имам 2 интернет линии, едната е преку линија на телеком а втората е со линк од SunWireless, откако е уклучен серверот до сега сум немал никаков проблем со стабилност, ми се случило и да снема струја во реонов, се активира UPS-от и интернетот се префрла на линкот од SunWireless... се си функционира и е достапно од надвор.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,280
1,361
Инаку како што вели @Banjifiko ако си решен за физички домашен сервер, имаш огласено на форумот

 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,250
1,044
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Инаку како што вели @Banjifiko ако си решен за физички домашен сервер, имаш огласено на форумот

Ова е workstation, и тоа со доста слаби перформанси. За тие пари ке склопи појака амд конфигурација моментално што ќе работи како сервер.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
191
208
Скопје

Најефтини сервери што сум сретнал онлајн, а сум барал многу за дедицирани сервери. Овие се фирми ќерки на myloc.de
 

Feelyo

Gaining Experience
2 април 2017
80
72
исто како опција разгледај ги и fastvps.hosting, 3-4 месеци ги користам до сега за малце поголем dedicated физички сервер и сеа за сеа се супер, а цената е доста ниска во споредба со се друго на кое што налетав за истите ресурси.

Исто така, во зависност од за кои игри сакаш сервер, разгледај дали серверот добро работи на виртуелна машина или не, бидејќи како за пример CSGO серверот има проблеми со некои технологии за виртуелизација со кои што не работи убаво и доста лагира ако е ставен на VPS
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
191
208
Скопје
исто како опција разгледај ги и fastvps.hosting, 3-4 месеци ги користам до сега за малце поголем dedicated физички сервер и сеа за сеа се супер, а цената е доста ниска во споредба со се друго на кое што налетав за истите ресурси.

Исто така, во зависност од за кои игри сакаш сервер, разгледај дали серверот добро работи на виртуелна машина или не, бидејќи како за пример CSGO серверот има проблеми со некои технологии за виртуелизација со кои што не работи убаво и доста лагира ако е ставен на VPS
Колку е windows лиценца за сервер ?
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
940
929
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Ако сакаш да научиш нешто повеќе купи си хардвер, некое помало куќиште (нормално со место за дискови) и направи си сам. Имаш оперативни системи баш за сервери како ESXI или Proxmox на кој што ќе можеш да креваш виртуелки. Исто unRAID е одлично решение ако сакаш да чуваш фајлови и при тоа лесно да може да додаваш дискови во иднина, исто така подджува виртуелки, а и докери што е прилично корисно и работи како game сервер се креваат за 5 минути преку докер UI интерфејсот.
 

Uber-

Gaining Experience
23 август 2017
191
208
Скопје
Имам хостирано игра на ОВХ во франција, и од трафик што гледам, најмногу имало 150-200бпс, јас тој сервер го рентам за 72 еур месечно од кои само виндовс лиценца ми е 20тина еур; кај нас нудат ли статична ИП со добар трафик?

Ма да а и што знам, дали би било добро кај нас хостирано за игра у која влегуваат луѓе од цел свет, а и дали се исплати, ваму ми е цел сетап 72 еур, тука нетот само ако е 50 еур + не ми се исплати миграција.

Пример, јас од МК имам околу 70 -80 мс, овие од филипини што имаат најголем пинг ми имаат отприлика сеа по 200-300мс, а порано имав хост во германија имаа 150-200, знам дека локација игра улога за пинг ама сепак незнам дали ако го хостирам на домашен комп со статичен фибер интернет би било добро.. сепак овие нудат -1гбпс линк и 99.99% аптајм, од август до сега ниту еднаш немам проблем.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
64
189
Скопје
Ако сакаш да научиш нешто повеќе купи си хардвер, некое помало куќиште (нормално со место за дискови) и направи си сам. Имаш оперативни системи баш за сервери како ESXI или Proxmox на кој што ќе можеш да креваш виртуелки. Исто unRAID е одлично решение ако сакаш да чуваш фајлови и при тоа лесно да може да додаваш дискови во иднина, исто така подджува виртуелки, а и докери што е прилично корисно и работи како game сервер се креваат за 5 минути преку докер UI интерфејсот.
Пример ако би направил некој билд со LGA 2011 socket со процесор со повеќе јадра/кеш како на пример Xeon E5 2650 v2, дали ова би било добро решение за почеток?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,385
4,871
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Пример ако би направил некој билд со LGA 2011 socket со процесор со повеќе јадра/кеш како на пример Xeon E5 2650 v2, дали ова би било добро решение за почеток?
Да
 

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root
Доколку бараш нешто за кај нас
Пример ако би направил некој билд со LGA 2011 socket со процесор со повеќе јадра/кеш како на пример Xeon E5 2650 v2, дали ова би било добро решение за почеток?
Да доколку можеш да начекаш матични со 2011 сокет кај нас, пошто јас едвај најдов за едниот мој пц што носи i7-5820K..

Иначе доколку ти е за ВПС и за гејминг сервер тогаш зирни Qhost.mk [спонзорирано] - мал пинг и добар пееринг ти се најбитни..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно