1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за рам и хдд-конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од viktorz, 26 Јуни 2011.

 1. viktorz

  viktorz
  Intern

  4
  0
  26 Јуни 2011
  hello на сите :rolleyes: ова е конфигурацијата:
  Windows xp sp3
  Motherboard- Asus P5PL2-E
  CPU: DualCore Intel Pentium E2160, 1800 MHz
  Nvidia 9600GT 1 GB DDR2 256 bit pci
  HDD1 Western digital 500 GB sata
  HDD2 Hitachi 80 GB sata
  PSU 450 W
  RAM : 2.75 GB
  2 GB ddr2 kingston------------------ voltage 1.8
  512 MB ddr2 aeneon-----------------voltage 1.8
  256 MB ddr2-----------------------------voltage 1.8
  Прашањето ми е да не го''оптеретив'' многу пошто хард дискот од 500 гб и рам-от од 2 гб ги купив од сет и ги ставив пред два дена,што мислење имате за оваа конфигурација??
  да не е можеби слаб процесорот или напојувањето?дали е солидна оваа графичка посто не се разбирам многу.позз :ermm:
   
 2. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Тој рамот така ти е убацен ,сите плочки ? :)
   
 3. viktorz

  viktorz
  Intern

  4
  0
  26 Јуни 2011
  Трите плочки се ставени.и два хдд :rolleyes:
   
 4. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,709
  30 Мај 2010
  Напојувањето ако ти е од оние обичните (1000 денари) менувај го.
   
 5. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  da i napojuvanjeto i procesorot treba da go smeni
   
 6. viktorz

  viktorz
  Intern

  4
  0
  26 Јуни 2011
  ако го исклучам едниот хдд??
   
 7. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  303
  1 Мај 2008
  Нема врска ако го исклучиш едниот хард диск, фората е во квалитетот на напојувањето, ако е од тие ефтините Делукс, Хантол, Гембирд или некои слични. Тие напојувања не се квалитетни и со тек на времето се расипуваат самите од себе. Би ти препорачал да ставиш некое посаглам напојување, на пример Coolermaster, или Chieftec. :)

  И би те советувал да ја извадиш 256ката, бидејќи и со неа, и без неа, ти е исто, односно не ти прави разлика во перфоманси воопшто. :) Ако мешаш повеќе различни мемориски модули, да знаеш дека има шанси компјутерот да ти работи нестабилно, односно да ти замрзнува, да ти се рестартира итн.
   
 8. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  Ако ти е 2ГБ рамот на 800 мегахерци подобро веднаш извади ги другите два 512 и 256 бидејки моментално сите ти работат на пониската фреквенција, а чисто сумњам дека тој од 256мега е на 800 мегахерци, така да со него ти го успоруваш компјутерот, а не го забрзуваш.
  Инаку да, процесорот можеш да го смениш. Графичката ти е горе доле добра.
  За напојувањето ти пишаа погоре.
   
 9. AceS

  AceS
  Intern

  39
  1
  29 Март 2011
  За рамот се согласувам со Vlatce обавезно извади ја и 256-ката и 512-ката пошо само ти се успорува машината, исто му доаѓа како на кочија да стаиш снажен коњ и магариња, само ќе кочат работа :D :D :D :D. Иначе мој предлог би ти било да ги шитнеш нив и да си земеш уше една меморија од 2 гига
   

Сподели

Вчитување...