1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за РАМ и ССД

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од shapeless, 15 Февруари 2020.

 1. shapeless

  shapeless
  Intern

  29
  4
  7 Јуни 2017
  Здраво дечки. Планирам надградба на PC-то а не сум добро упатен во хардвер и ми треба помош. Имам неколку прашања:

  • Дали да се стави една РАМ плочка од 8гб или две од 8гб, и препорака за каков рам (компатибилност) доколку се стави една или две плочки соодветно.
  • Каков ССД би препорачале од 256гб?
  Конфигурацијата моментална: Imgur

  Благодарам однапред.
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,708
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  За каква работа не кажа најбитно...
   
 3. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  Ова мене на лаптоп ми личи, ама како и да е најдобро е рамот да си е во Dual-Channel, значи да бидат исти двете плочки, а за ССД да си го земеш најефтиното кое е од добра фирма, Samsung, Kingston, итн...

  Еве да не се мачиш да бараш Anhoch PC Market Online - SSD 2.5" Kingston A400 Series 240GB 7mm
   
  На pavlestyle му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,863
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Samsung e na vrvot, Kingston e na dnoto. Eden pokraj drug da gi nabrois e isto ko da nabrois Bentley, Dacia itn...
   
  Psycore, Rikimaru, gremlin и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,035
  2,565
  21 Јануари 2011
  Машко
 6. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  уф, не сум знаел, јас по мое кажав ама добро што ме поправи...
   
  На pavlestyle и gOJDO им се допаѓа ова.
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ова не е ПЦ туку е лаптоп, пиши го точно моделот на лаптопот за да видиме дали има можност за М2 ССД или само обично САТА.
   
 8. kristijan1001

  kristijan1001
  Gaining Experience

  88
  70
  29 Септември 2014
  Машко
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,863
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  860 EVO е подобар во секоја смисла од 850 Pro
   
  PC_GAMER, Tenny и на kristijan1001 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...