Совет за RAM и 64 битни програми

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Моментално лаптопот ми изгледа вака:

HP 6720s
Процесор: 1.6Ghz Intel Core 2 Duo T5470, 2Mb L2 cash, FSB 800Mhz,
Рам: 1Gb DDR2 667Mhz (X1)
Хард диск: 120 Gb 5200rpm 8Mb cash
Графичка: Intel X3100 / 384 MB
итн...

Размислувам за 2 опции.

1. Опција:

Да му ставам уште еден рам од 1Gb, и ќе функционира подобро во Dual Channel mod, плус целосно ќе може да се искористи и графичката.
Е сега, лаптопот ми е уште под гаранција (уште 3-4месеци) и ограничен сум да земам од Неоком. Таму (според веб страницата) најверојатно на залиха имаат 1Gb DDR2 667MHz од Apacer, а мене рамот ми е од Samsung.
Прашањето е колку е паметно така да ги мешам рамовите? Дали ќе има проблеми со работата и со функционирањето во Dual Channel mod.

2. Опција:

Да му ставам 2x2Gb и да му ставам XP 64 битно за да ги гледа целосно и да користам и други 64 битни програми. (Vista можеби здравје потака).
Програми ги користам:
Adobe CS3 (Photoshop, Dreamweaver, Flash), Aptana Studio, CorelDRAW X4...
Многу пати ми се и сите паралено уклучени. Е сега незнам кои од нив имаат 64 битни подршка.
Немам работено на 64 битни апликации, колку разлика ќе забележам при работата на истите (теоретски 50-100% разлика или грешам).
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Најубаво е две исти плочки од иста марка на производител и најбитно од се е да имаат ист тајминг, идентичен clock rate, и нормално ист капацитет. А ова со 64 битниот не верувам дека ќе осетиш многу поголема разлика, ќе имаш поголем bandwith на меморија и нешто плус , ама и нешто минус нема многу програми за 64битeн Windows ХР.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,470
29,246
kalco.ru
Nema mnogu golema razlika ako gi mesas plocite ke raboti i taka ali deka ti e nov laptopot zemi si isti....i mnogu bitno da rabotat na ista frekvencija,a za 64 bitniot pa i neznam bas deka ke najdes preterano mnogu 64bitni programi :rolleyes:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не би рекол.....општо познато е дека за Dual Channel се препорачуваат два идентични модели.
 
Битна е фрекфенцијата, тајминзите, капацитетот и дали на модулот има чипови само на едната страна или и на двете страни. Затоа не е препорачливо да се мешаат, тешко се наоѓаат компатибилни модули од две различни фирми/два различни модела.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
668
674
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Програми ги користам:
Adobe CS3 (Photoshop, Dreamweaver, Flash), Aptana Studio, CorelDRAW X4...
Многу пати ми се и сите паралено уклучени. Е сега незнам кои од нив имаат 64 битни подршка.
Немам работено на 64 битни апликации, колку разлика ќе забележам при работата на истите (теоретски 50-100% разлика или грешам).

Уклучи Task Manager -> Processes, тие програми што се 32 битни имаат ознака *32 до нив. Програмите на Адобе се 32 битни, Корел е исто 32 битен ако не се лажам, појма немам што програм е Aptana Studio.

Да не се лажеш, нема некоја значителна разлика во брзина помеѓу 32 и 64 битни програми. Мислам дека разликата се состои во тоа што 64 битни програми можат да работат со РАМ над 3 гига, додека 32 битните имаат лимит до 3 гига. Не сум стручњнак по ова, еден другар ми објаснуваше и така запамтив. Ако е поинаку, некој нека ме исправи.

Поздрав,
Димитар
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
FAQ: Plans for 64-bit processing support in Photoshop
Q: At Photoshop World, Adobe announced the release of Adobe Photoshop Lightroom® 2.0 beta with support for native 64-bit processing. What are Adobe’s plans for 64-bit native support in Photoshop itself?
A: Adobe plans to get 64-bit versions of Photoshop software released to customers as soon as possible. Photoshop for Microsoft® Windows® will run 64-bit-native with the next version release. We’ll need additional time to complete our Macintosh® 64-bit version, which is now planned for a future release. This additional time is a result of a change to Apple’s platform strategy, which now requires a migration from Carbon technology to Cocoa technology in order for an application to run 64-bit native.
Q: What are the advantages of 64-bit computing?
A: In early testing of 64-bit support in Photoshop for Windows we have observed overall performance gains in the range of 8-12%. Those who work with extremely large files may realize noticeably larger gains in performance, in some cases as dramatic as 10 times the previous speed. This is because 64-bit applications can address larger amounts of memory, and thus result in less file-swapping—one of the biggest factors that can affect data processing speed.

Најбитно ми беше Photoshop да функционира побрзо, ама еве што велат на официјалната страница. Се спремале.
Тестовите кажувале дека кај 64 битните Адобе апликации се зголемувале перформансите околу 10%, ама кај екстремно големите фајлови се зголемувала брзината и до 10 пати.

Изгледа засега е најпаметно да го направам 2 x 1Gb во Dual Channel mod. Ќе гледам да ми стават исти рам како што го имам тој или нови 2 исти.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,356
16,443
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас на твое место би играл: 2x2GB DDR2-800 SO-DIМM од следниве причини:

- Ќе земеш два побрзи идентични модули, а модулот кој го имаш ќе го чуваш. На 667MHz ќе ти работат со поагресивни тајминзи и/или понизок напон.
- DDR2 моментално е премногу ефтин. Ќе приметиш разлика во Photoshop поради капацитетот. Немој да забораваш дека Photoshop, како и мноштвото апликации, зафаќаат повеќе простор во меморијата на Windows x64, споредено со Windows XP 32bit.
- По некое време DDR2 ќе стане повеќе од дупло поскапа одошто денес. Тогаш ќе можеш да ги шитнеш модулите од по 2GB за повеќе одошто си ги купил.
 

Hekome

Intern
22 мај 2007
15
0
Taurus dokolku instaliras 64 biten Xp mozno e da imas problemi so odredeni driveri, no moze da se sredi od internet da se izvadat inaku dokolkui si zainteresiran za 64biten software i driveri i drugi informacii moze da pogledas na http://www.start64.com/ mislam deka ke pomogne za sekoj koj saka da doznae nesto poveke za 64bitnata tehnologija i software-ot. :D
 

TataMata

Intern
13 јуни 2008
115
1
Ако уредот има драјвери за Vista тогаш има големи, големи шанси да има и x64 драјвери.

Тоа значи дека поголемиот дел на уреди имаат x64 драјвери.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
» Microsoft Windows Vista Business (32-bit)
s.gif
» Microsoft Windows Vista Home Basic (32-bit)
s.gif
» Microsoft Windows Vista Home Premium (32-bit)
s.gif
» Microsoft Windows XP Professional

На официјалната страна од HP, нема x64 драјвери, ни за Vista ни за XP, а несакам од други страни да барам, зш сигурно ќе имам проблеми после со стабилноста.

На 23 Септември излегува Adobe CS4, и треба да имаат и 64 битна подршка. Повеќе ТУКА.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
668
674
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Sea proveriv na stranincata na Intel, tamu imas i chipset drajveri i drajver za grafickata za bilo koj 64 biten operativen sistem. Edinsteno sto treba da pravis e da si najdes drajveri za zvucnata i mreznata kartica, a postoi mnogu golema sansa deka Vistata ke si gi stavi uste pri instalacija. Najnakraj simni gi drajverite za zvucna i mrezna od oficijalnite stranici na firmite sto gi proizveduvaat tie hardverski komponenti. Mislam deka nemas nikakov rizik ako postapis taka i siguren sum deka gi ima i deka ke gi najdes. Treta opcija ti e da pises po forumite na HP i oni da ti dadat sovet za drajveri. Toa sto HP ne gi stavile 64 bitnite drajveri na nivniot sajt e niven propust, a takvi drajveri sigurno postojat samo ke treba da odis po zaobikolen pat da gi najdes.

Pozdrav,
Dimitar
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
Aj malku pomos, t.e. mislenje baram. Imam laptop vakov:
* Intel Core 2 Duo Processor T5250
* (1.50 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB Cache)
* 17 monitor
* 2 GB Memory
* 160 GB Hard drive
Koga go poracav na nego imase Vista Home Premium. Ama toa Vistata mnogu mi e nekako nasminkana a mene mi treba samo operativen kolku da rabotat programite na koi sto rabotam, ne mi treba snimkan operativen i so trista gluposti vnatre. Rabotev 3 meseci i se prefrliv na XP. Otkako namestiv XP ednas nedelno ili ako surfam na net youtube i multimedia nesto mi se javuva plav ekran :zbunet3: i toa samo koga cepkam na net po web strani. Napraviv pak instalacija na XP i pak istoto. Dodeka si bev na Vistata nemav problem ama pa XP-vo vo pogled na Vistata mi leta na ovoj kompjuter, Vistata nekako mi rabotese posporo oti normalno deka bara poveke ram od XP-to. Koja verzija na Vista bi bila ok ako odlucam da se prefrlam veke na Vista od taa pricina sto mi javuva nekohas plav ekran. Citav nesto za Vista Basic ama vrska nemam. Ili sto mislite drugo resenie? Sto vie bi napravile vo vakov slucaj ali znaejki deka pri rabota so programa za grafika kompjuterov leta koga e pod XP zosto istite vlecat dosta RAM i baraat dobar procesor.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,047
Мислења
870,755
Членови
30,378
Најнов член
Dropshipling
На врв Дно