Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за PSU на стар компјутер? Help!

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Не сум у тек со компјутериве и се сум забораил практично.
Ми рикна напајањето, старото ми беше Thermaltake 750w Bronze старо 7-8 години.

Рестото од системот ми е:
 • Asus AMD 280x DCU2
 • i5 4460
 • 2 рам стика
 • 2 SSD
 • 1 HDD
 • 4 екстра вентилатори шо не ги палам 99.9% од времето (екстерен регулатор, не се pwm)

Знам дека треба цела конфигурација да ја сменам ама не ми е приоритет у моментов.
Не ни гејмам ни нишо на него, више е као browsing/multimedia/vscode-webdev систем.

Шо напајање ми препорачувате? Не ми се зима чичка ново на стар систем ко овој а ми се сумњиви половниве.

Е сеа, иам и Gigabyte 550w 80+ bronze, ново не користено, ги има сите конектори, 6+2 + 6 се на гпу.
Го поврзав пали вози, пушам еве cinebench и geekbench (hackintosh e не знам др боље софтвери) ми изглеа ок.
Ќе брка работа или иам некаков ризик да рокне нешо?
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Графичката ти е 250W макс, процесорот 85W, ете 100W нека се.

Вентилаторите тргат по 3W макс, така да не ги сметај нив ич нема гајле. Исто и SSD и HD, не се страшни. И со 450W би немал гајле, така да топ си со 550W, терај.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
327
356
Гигабајт напојувањата (не се сеќавам кои модели) едни време се самозапалуваа. Провери на Гејмерс Нексус да не е такво тоа што го имаш.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Гигабајт напојувањата (не се сеќавам кои модели) едни време се самозапалуваа. Провери на Гејмерс Нексус да не е такво тоа што го имаш.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
Мислам дека му е од тој истиот модел (иако 750W беа поќе застапени од 550W), ама маката идеше од големи transient spikes кај шо недоволно регулира самото напојување и не се гаси навреме со overtvolt protection. Според конфигурацијата, OP нема да има мака оти релативно слаба конфигурација има, посебно во обично сценарио не вервам да види поќе од 250-300W, освен ако не ранова и CPU и GPU бенч во исто време па да види ~400W. Сепак не е најарно напојување ако купваш ново оти има десетици други поарни, ама пошто веќе го има нека го тера без проблем.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.706
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Од Gigabyte не излегло саглам напојување, поготово не оваа класа што ја имаш ти.
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu
Од Gigabyte не излегло саглам напојување, поготово не оваа класа што ја имаш ти.
Сепак поарно му е од обичните SAMA или PowerBox шо идат фабрички со поќето куќишта. За i5ка 4та генерација и 280х ќе ги тера без мака. Ако менва конфигурација во иднина ваљда ќе смени и напојување според се ова шо му пишавме.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.293
14.421
Не се толку лоши гигабајтот. Имаа една проблематична серија во ограничени количини и ги заменија сите со нови, тоа беше пред короната уште. Иначе гигабајт напојувања ги гледам по фирмине мака немаат со години
 
Последна промена:

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.706
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Сепак поарно му е од обичните SAMA или PowerBox шо идат фабрички со поќето куќишта
Тоа секако.
Иначе гигабајт напојувања ги гледам по фирмине мака немаат со години
У повеќето фирми освен солитер, word и пдф друго не се користи.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Не рендам на писиво, ни пак можам со конфигурацијава, нит гејмам пошо не ни има игрици на маков, плекс серверот не мора ни да транскодира пошо твто ми транскодира блурејки, највише да срка докерот тогаш знае цпуто малце да го искористам ама графичкава е меинли за 1440п мониторов искористена, а и пошо ако ја извадам ќе треба да се заебавам со интегрираната и хакинтош а ме мрзи :D

Не барам трајно решение пошо е старо пц, не ми се дават 100 евра за ново напајање за џабе.
Али ако тоа значи дека треба да спијам со fire extinguisher до мене ондак да го мењам :D

edit: екшли најдов и едно малку користено модуларно Cooler Master RS-700-ASAA-A1 700W Real Power 80+ ама нигде не пишува Bronze и многу малце информации наоѓам на интернет за него.

Gigabyte 550w 80+ Bronze vs Cooler Master 700W Real Power 80+ ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.293
14.421
Твоето Gigabyte напојување не е од серијата проблематични напојувања. Кај проблематичните проблемот беше што напојувањето не исклучувало кога ќе се преоптеретело, таа контрола не била добро калибрирана. напојувањето работело исправно до 130% оптеретување и после пукале елементи внатре а требало да исклучи после 110%.

Така да, напајањата си се добро ако не се тераат над 110% оптеретување, не ти треба да бараш ново. Прочитај таму на линкот што го пратив.
 

v4vendetta

Intern
13 декември 2022
4
22
Процесорот ти има 85W TDP додека графичката има TDP 250W така да имаш доволно headroom со тоа напојување. Обично кажуваат препорака во твојот случај со 600W со доволно простор за мала надградба и ефикасност на останатите компоненти.

Tаа серија на графички ја заменија RX 400 и RX 500 сериите кои се енергетски поефикасни за исти или подобри перформанси. Ако ти е проблем со струјата можеш да ја замениш со графичка што ти бара може 1пин конектор x6 или x8 со минимум влог што мислам ти е подобра инвестиција отколку во ново PSU.

Лично на стар PC со 2.5' SSD одлично пукав CS:Go со ASUS DUAL RX460 2GB OC што не бараше ниеден пин конектор туку си влечеше од самата матична (TDP 75W) и трошеше струја колку една сијалица ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно