• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за програмски јазик Котлин за андроид

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MarkoNakovski

Intern
24 септември 2020
2
0
Здраво до сите
Би сакал да прашам за мислење како стојат работите тука со програмскиот јазик Котлин за андроид.Ги учам основите сеуште на овој јазик и знам дека ме чека многу учење + пракса и доколку ми иде добро и научам мозда би имал некоја шанса во иднина да работам програмирање.Ова е многу тешка професија и не мозе секој да биде програмер, тоа ми е јасно ама се трудам многу па времето ќе показе. Немам претходно искуство со програмирање. Малку учев јава фундаменталс а инаку магистратура завршив на економски пред неколку години.

Слабо познавање имам за програмирање ама веќе долго време разгледувам каква е ситуацијата во странство и тука и заклучив дека тука одредени јазици се користат многу малце а некои дури воопшто и не се користат па се мислам дали би вредело да го учам овој јазик кога претезно се бара работа за некои одредени јазици. Изгледа популарни јазици што се во странство биднуваат популарни 5-10 години после тоа кај нас. Запазив на пример дека Пајтон и Џанго фрејмворк се користат многу слабо, скоро ич кај нас а се едни од најкористените во странство.

Имам зелба за андроид, едноставно тоа го засакав и добив голема инспирација а и вака програмирањето воопшто. Котлин ми го препорачаа луѓе што работеле андроид и во јава и котлин а видов многу позитивни коментари за него. Ми казаа дека сега моментално почнува да се преферира за разлика од јава иако јава е еден од најдобрите јазици веќе долго време.

Што мислите вие, како стојат работите тука за андроид девелопери? Дали има добар просперитет? Дали со Котлин постои мозност за добра кариера или само јава се користи. Гледам по огласиве скоро никаде не видов некој да бара програмер со овој јазик .
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,388
688
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
супер си е Kotlin, а и има интероперабилност со Java, така да немаш гајле фурај. за година и пол сам ќе го знаеш одговорот на прашањето што е разликата меѓу котлин и јава. и не се замарај многу за што има работа, за било што ќе се најде - во најлош случај и на upwork.
 
Последна промена:

Markooo28

Intern
18 ноември 2018
9
2
Да читав за тоа али сега допрва како го учам подетално ги согледувам тие разлики . Се надевам би се нашло некоја пракса бар за почеток. Засега нигде не го видов во огласи да се бара ама за 1-2 години мозеби ке се смени нешто така да има време
 

ceo45

Intern
11 јули 2019
14
0
Дали некој користел KTOR Framework, да сподeли искуства дали е добар како бекенд за андроид апликација работена во Котлин?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,629
Мислења
821,992
Членови
28,272
Најнов член
coolshoeshine
На врв Дно