• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за процесор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Arioth

Gaining Experience
2 април 2011
262
326
Покрај Imac-от што сакам да го земам на старо сакам да направам и една конфигурација која ќе се користи за секојдневни работи, интернет, музика гледање видеа, дремење на google earth. На конфигурацијата нема да се играат игри ниту да се работат захтевни апликации. Меѓутоа, сакам се да "лета" и да биде мазно сега па и во наредни 5 години. Значи конфигурацијата се склопува за подолг временски период без да се прави апгрејд. Како инфо нека послужи дека до сега користев AMD Phenom 955 BE 6 години.

1. Се мислам помеѓу процесорите И3 6100 и И5 6400. И3 работи на повисок такт за 1ГХз што мислам дека ќе биде предност за оние апликации во кои ќе се користи. Но, И5 би можел подолго време да работи поефикасно. За почеток ќе работат со 1 меморија од 8гб а понатаму може да добие ситен апгрејд од уште 8гб. Исто така графика ќе се користи од процесорот/плочата или можеби некоја нај лоуенд графичка. Системот ќе работи на ССД 850Ево од 250гб. Какви се вашите мислења?

2. Кога веќе отворив тема да прашам за напојување за целината. До сега имав Cooler Master Silent Pro 500w ама чудото ми направи пиздарија на сегашната машина. Кое би го препорачале до кај 500w и да е модуларно.

Благодарам.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,753
2,429
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
i5 6500, GM450 напојување.

Инаку без разлика тоа што 6400 работи со пониска фрекфенција од i3, има 4 физички јадра и (не толку битно за твојот случај) повеќе кеш, така да секако ќе е подобар избор за долго користење, иако сега 6100 исто ќе заврши одлична работа.

GM450 е одлично напојување за цената и докажано, нема да згрешиш на долги стази.
 
Последна промена:

Source441

Gaining Experience
17 јануари 2013
66
59
Покрај Imac-от што сакам да го земам на старо сакам да направам и една конфигурација која ќе се користи за секојдневни работи, интернет, музика гледање видеа, дремење на google earth. На конфигурацијата нема да се играат игри ниту да се работат захтевни апликации. Меѓутоа, сакам се да "лета" и да биде мазно сега па и во наредни 5 години. Значи конфигурацијата се склопува за подолг временски период без да се прави апгрејд. Како инфо нека послужи дека до сега користев AMD Phenom 955 BE 6 години.

1. Се мислам помеѓу процесорите И3 6100 и И5 6400. И3 работи на повисок такт за 1ГХз што мислам дека ќе биде предност за оние апликации во кои ќе се користи. Но, И5 би можел подолго време да работи поефикасно. За почеток ќе работат со 1 меморија од 8гб а понатаму може да добие ситен апгрејд од уште 8гб. Исто така графика ќе се користи од процесорот/плочата или можеби некоја нај лоуенд графичка. Системот ќе работи на ССД 850Ево од 250гб. Какви се вашите мислења?

2. Кога веќе отворив тема да прашам за напојување за целината. До сега имав Cooler Master Silent Pro 500w ама чудото ми направи пиздарија на сегашната машина. Кое би го препорачале до кај 500w и да е модуларно.

Благодарам.
Искрено според мене i-3 би требало да се избегнуваат. 6100 е потиснат дури и од G3258. Така да секогаш оди со Pentium или со i-5 во зависност од потребите. PSU никако под 650W, нагоре зависно од графичката.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,753
2,429
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Во што е потиснат 6100 од G3258 и дали е тоа при висок оверклок на G3258? Да не е Cinebench single score на 4.6Ghz :D
Ќе користи IGP за интегрирана, а квалитетно 650W напојување ќе држи оверклокуван X99 систем со Titan X без проблем и повеќе од тоа, зошто му е 650W ако во иднина не планира бесна карта?
 

Source441

Gaining Experience
17 јануари 2013
66
59
Во што е потиснат 6100 од G3258 и дали е тоа при висок оверклок на G3258? Да не е Cinebench single score на 4.6Ghz :D
Ќе користи IGP за интегрирана, а квалитетно 650W напојување ќе држи оверклокуван X99 систем со Titan X без проблем и повеќе од тоа, зошто му е 650W ако во иднина не планира бесна карта?
Со пентиум G4400 ќе има повеќе од солидна конфигурација за дневните активности без да фрли дополнителни пари за i-3. Ова е чисто мое мислење.


Сори, не ја читнав реченицава, моја грешка. Да ондак може да помине и со 450W.
„Исто така графика ќе се користи од процесорот/плочата или можеби некоја нај лоуенд графичка.“
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
Покрај Imac-от што сакам да го земам на старо сакам да направам и една конфигурација која ќе се користи за секојдневни работи, интернет, музика гледање видеа, дремење на google earth. На конфигурацијата нема да се играат игри ниту да се работат захтевни апликации. Меѓутоа, сакам се да "лета" и да биде мазно сега па и во наредни 5 години. Значи конфигурацијата се склопува за подолг временски период без да се прави апгрејд. Како инфо нека послужи дека до сега користев AMD Phenom 955 BE 6 години.

1. Се мислам помеѓу процесорите И3 6100 и И5 6400. И3 работи на повисок такт за 1ГХз што мислам дека ќе биде предност за оние апликации во кои ќе се користи. Но, И5 би можел подолго време да работи поефикасно. За почеток ќе работат со 1 меморија од 8гб а понатаму може да добие ситен апгрејд од уште 8гб. Исто така графика ќе се користи од процесорот/плочата или можеби некоја нај лоуенд графичка. Системот ќе работи на ССД 850Ево од 250гб. Какви се вашите мислења?

2. Кога веќе отворив тема да прашам за напојување за целината. До сега имав Cooler Master Silent Pro 500w ама чудото ми направи пиздарија на сегашната машина. Кое би го препорачале до кај 500w и да е модуларно.

Благодарам.
Немој да се заебеш да даваш пари за напојување за конфигурација со интегрирана графичка! Најефтиното што ќе го најдеш две такви конфигурации ќе вози без проблем.
Intel Core i5-4670К на ова http://forum.it.com.mk/threads/prodavam-napojuvanje-500w.62832/ тера повеќе од година без никаков проблем. Претходно имаше i3 на истото напајање три години уназад.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,513
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
До сега имав Cooler Master Silent Pro 500w ама чудото ми направи пиздарија на сегашната машина.
Ако ти значи нешто, целата пиздарија е поправена и сега ти недостига само напојување :)
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Се извинувам на офтопик, но каква пиздарија ти направило напојувањето ?
Го имам истото, 5 години и го сменив за подобро ради графичката, но позадоволен бев од старото.
Тивко, и си бркаше работа.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Arioth

Gaining Experience
2 април 2011
262
326
Па вака лаички, даваше поголем напон од што требаше и ми гореше разни компоненти по компјутерот во последно време. Ни на крај памет не ми дојде дека може да биде од него токму порди фактот дека напојувањето е квалитетно. И овој пат нешто заебало, што поточно, @Daniel86 може да објасни, кај него беше компјутерот на сервис.
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Па вака лаички, даваше поголем напон од што требаше и ми гореше разни компоненти по компјутерот во последно време. Ни на крај памет не ми дојде дека може да биде од него токму порди фактот дека напојувањето е квалитетно. И овој пат нешто заебало, што поточно, @Daniel86 може да објасни, кај него беше компјутерот на сервис.
....
Најзаебани испаѓаме ние корисниците на крајот секако...
Се сеќавам на времето... “Не се заебавајте со делукс... може да си земе некој дел со него...земете си квалитетно...ќе си бидете на раат “
Тогаш ова беше меѓу најквалитетни напојувања кај нас.
И кога ќе видиш си платил преку 5000 денари за напојување, а си можел да поминеш и со 5 пати поефтино, и пак глупости се случуваат. Па за кој к** даваме толку пари ондак...
И јас би го замолил Даниел да објасни подетално што и како ( ако не тука, во темата за Напојувања), да знаеме да не ги лажеме луѓево барем што бараат совет, дека ако купат “добро“ напојување, се ќе си е како што треба.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,753
2,429
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Silent Pro никогаш не било mid-high end класа напојување, работата беше што пред 6-7 години кога најмногу се препорачуваше Silent Pro друг избор немаше (Slient Pro, Chiftec, GX, генерички CM, Delux, Hantol и no name, имаше и некоја стара M серија исто на CM, солидна) тек 2013 ако не се лажам излезе V/VS серија на CM и се донесоа Antec HCG/HCP, ваму таму и по некој Seasonic M12 II модел се наоѓаше.
 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,513
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Што да ви кажам момци, едноставно не постои добро и квалитетно напојување.
Лоши лемови создадени од бог знае каква легура, лоши електролити (конкретно Teapo што толку ги фалат), слаби трафоа кај сите производители, а највеќе кај CM, грешки во калкулацијата на фидбек отпорниците (наместо пример 1/2ват тие ставаат 1/4ват) и комбинирано со лошите лемови зголемуваат отпор мерен во милиоми, па така контролерот, најчесто препорачуваниот PS223 добива погрешни информации и испраќа поголем напон преку Teapo електролитите кои носат ознака на пример 3300uF, а се всушност 4000uF, и во конкретниот случај кај членот фрлаше скоро 13 волти низ спајкови на излез.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,884
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно