• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за половна конфигурација со ограничен буџет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
Што мислите, кој максимум можам да го очекувам и барам од конфигурација на старо со буџет од околу 18000 до 20000 денари, не повеќе, не вклучувајќи периферија и монитор?

Не ми треба за гејминг, ама е пожелно со некоја средна класа графичка.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
Во право време може 580ка за 6000 да најдеш Ова време ништо - ама затоа стари конфигурации има во „огласи„ - купи без графичка па чекај.
Мислењето е автоматски споено:

Во право време може 580ка за 6000 да најдеш Ова време ништо - ама затоа стари конфигурации има во „огласи„ - купи без графичка па чекај.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Што мислите, кој максимум можам да го очекувам и барам од конфигурација на старо со буџет од околу 18000 до 20000 денари, не повеќе, не вклучувајќи периферија и монитор?

Не ми треба за гејминг, ама е пожелно со некоја средна класа графичка.
Барај ваква опција со интегрирана графичка:
i5 6600, H110M PRO-VD, RAM i Cooler, за приближно 10 К
Куќиште, HDD, SSD и PSU со остатокот од буџетот.
Иделано би било ако можеш да најдеш понова платформа на пример i5 8400/9400 или
Ryzen 3 3200g/4300g.
За графичка ќе почекаш кога ќе се нормализираат цените, во моментов графичка на старо од ,,ниска" средна класа кошта колку цел твој буџет или повеќе.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
101
40
Скопје
Мислам дека можеш да склопош до кај некои 20-22 без графичка и ќе ти ги тера скоро сите е-спорт наслови на средени сетинзи со Ryzen 3 4300GE
Мислењето е автоматски споено:

Еве примерче нешто слично
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18
Во право време може 580ка за 6000 да најдеш Ова време ништо - ама затоа стари конфигурации има во „огласи„ - купи без графичка па чекај.
Мислењето е автоматски споено:

Во право време може 580ка за 6000 да најдеш Ова време ништо - ама затоа стари конфигурации има во „огласи„ - купи без графичка па чекај.
Барај ваква опција со интегрирана графичка:
i5 6600, H110M PRO-VD, RAM i Cooler, за приближно 10 К
Куќиште, HDD, SSD и PSU со остатокот од буџетот.
Иделано би било ако можеш да најдеш понова платформа на пример i5 8400/9400 или
Ryzen 3 3200g/4300g.
За графичка ќе почекаш кога ќе се нормализираат цените, во моментов графичка на старо од ,,ниска" средна класа кошта колку цел твој буџет или повеќе.
Мислам дека можеш да склопош до кај некои 20-22 без графичка и ќе ти ги тера скоро сите е-спорт наслови на средени сетинзи со Ryzen 3 4300GE
Мислењето е автоматски споено:

Еве примерче нешто слично
А што мислите за половна рефурбиш конфигурација од ddstore со постар и5 процесор до 20000 некаде?
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
406
262
Skopje
  • Ја почнал/а темата
  • #7

389mk

Intern
16 јануари 2020
22
18

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,006
3,731

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
Постар како 1-4 ген Интел - НЕ . Само над 5та генерација минимум 6400-6500 И5. може...
Еве ти нов линк Компјутер за light Гејминг
сосе графичка и се...
Му викаш 1-4 генерација Intel - НЕ, и ставаш линк од конфигурација со трета генерација?

Јас користам 4та генерација Intel, и сосема солидно тера. Го зедов пред година и нешто од форумов со GTX 1050 Ti, што мислам дека сега е far fetched со цениве на графичкиве, мислам околу 20тина илјади беше.

@389mk ако ти е итно, склопи нешто без графичка за таа цена. Уште не се нормализирани цените, а чим не ти е за гејминг, немаш потреба (бар не итно). Овие од DDStore, бегај, претежно се канцелариски конфигурации со мала или никаква шанса за upgrade, посебно графичка. Имаат никакви напојувања што во никој случај не крепат дури ни средна класа графичка, посебно ако играш на него и го оптоваруваш, and don't get me started со ладењето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,280
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно