1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за половна графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од claus, 22 Мај 2020.

 1. spanska

  spanska
  Intern

  33
  38
  18 Јули 2019
  Машко
  Затоа некој на форумов го тагова него како Trusted dealer за копани карти а за тоа кој се копал и како копал во право си, не сите се грижеле за состојбата на картиците, но исто важи и за некој што купил карта за гаминг и не се грижел за неа а огромен процент е на такви.
   
 2. Goce gl

  Goce gl
  Intern

  22
  9
  3 Март 2019
  Машко
  Продавам напојување Deepcool DA 600 ќе брка работа ова не го продавам :pјас така да за цената не знам дали е ок или не како што видов ново е 3800 денари во анхоч:)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  603
  373
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Друже ја користам G4560 со GTX 1060 3GB и доволно е моќено проџесорчето да ја дига графичката на макс.
  Твојо процесор е практично исти. Мада на тоа напојување мислам дека можеш да користеш GTX 1050Ti пошто не е захтевна, само 75 wat мислам дека беше, а доволно е моќна. Се наошаѓе до скоро за околу 5000 ден на форум.
  ...Туку до другите , како бе може да го советувате напојување од 3600 ден да зима? Тоа е повеке од процесоро и матичната колку му вредат моментално.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. spanska

  spanska
  Intern

  33
  38
  18 Јули 2019
  Машко
  А картица од 5000 ке стаиш на никакво напајање? па коа ке рикнат компонентите леле мори мајко, пожар поплава??
  Убав совет на матрих да стаиш скапичка картица.
   
  На DaVoRkNe и gb7457 им се допаѓа ова.
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  603
  373
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Сеа погледнав у огласот дека се продава за 1800 ден. А ново е стварно 3800 тогај е супер цена.
   
 6. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Најдов кај Гојдо на неговиот огласник - XFX RX570 8GB OC XXX Edition - Купена во 2018, гаранција 1 месец од него - 4500 денари.

  Што мислите за оваа, мислам дека е океј цената.
  И ваљда се подразбира дека е копана или не? Нов сум на форумов.
   
 7. spanska

  spanska
  Intern

  33
  38
  18 Јули 2019
  Машко
  Цената е супер за тие пари можиш да купиш 1030 нова што е гној во споредба со 570 ката е сеа и нова да купиш може да се расипе али имаш гаранција а пошо и Гојдо е trusted seller мислам не би згрешил. Сепак размисли си, јас купив половна копана 570 4ГБ и еве ја работи супер. А за таа картица ти треба и напојување така да ако не купиш напојување не купвај ни картица.
   
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,801
  1,171
  28 ноември 2015
  Машко

  View: https://www.youtube.com/watch?v=onB-EGRSAsE
   
 9. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Најверојатно ќе го земам она што го има пратено goce gl погоре, ќе се јавам утре ќе се распрашам што е како е. Половно јбг ама дупло поевтино.
  BTW, уште едно прашање у врска со рам меморија ако се разбираш.
  Ја имам 4гб DDR3 798.1 MHz, гледам по анхоч, нептун сите се 1300 MHz, 2000 MHz и така натаму. Дали ова значи дека ми е слаб рамот и дали е можно воопшто да функционира ако на еден слот е закачен овој рам а на другиот слот некој друг со повише MHz?
   
 10. spanska

  spanska
  Intern

  33
  38
  18 Јули 2019
  Машко
  Твојот е DDR3 а тие шо ги гледаш се DDR4 не ти пасуват на плочата
   
 11. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
 12. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,147
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ако на друг слот закачиш слот со повисока херцажа, рецимо 13333mhz или 1600 mhz , биосот автоматски ќе им направи downgrade на најниската фрекфренција која ја има некој од твоите рамови.

  АМА, ти што ја пишуваш таа херцажа најверојатн оси ја видел на cpuz, и знај дека треба да ја множиш со 2 така да твојот рам е 1333mhz.

  Или си барај уште рам 1333 или си земи 1600 ама ќе ти работи на 1333. Или земи си две на 1600 пошто веорјатно плочата ти поддржува
   
 13. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  На speccy ја видов херцажата, еве скриншот.
  btw 798.1 x 2 = 1596.2, ваљда е 1600 mhz а не 1333 или грешам нешто?
   

  Прикачени датотеки:

 14. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па ти пишува Type: DDR3.
   
 15. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,147
  702
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ја згрешив математиката. Најверојатно станува збор за плочка од 1600мхз. Мене тоа speccy програмче ми е малце ретардирано, така да провери го и со cpuz за свак случај
   
 16. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  го проверив и на cpuz истата бројка е под DRAM frequency. Најверојатно ќе земам уште една плочка од 8гб наместо 4, не е голема разликата у цена.
   
 17. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сега направи разлика меѓу DDR3 и DDR4?
   
 18. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Другар знам што е разликата меѓу DDR3 и 4, прашањето беше у врска со херцажата затоа што не знаев дека треба да се множи со 2. Ја на анхоч DDR3 гледав со различни херцажи од моево што ми го покажува затоа не ми беше јасно.
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  ОК, мислев да не се залеташ по DDR4. :)

  Не е баш најдобро да упариш мемории со различен капацитет! Боље продај ја четворката и земи две осмици (ако можеш).
   
  На claus му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,657
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Веќе е познато на форум кои продавачи се копачи, кои се прекупци за профит, кои се нормални корисници/гејмери.
  --- Споени мислења, 23 Мај 2020 ---
  Знаеш што е разликата меѓу DDR3 и DDR4 ама не знаеш што е DDR :)

  Со новиве генерации изглеа така ќе биде. Ќе знае што е quad core ама нема да знае колку јадра има :oh::oh:
   
  На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
 21. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Deutsche Demokratische Republik = DDR
   
  На Lokvan, MasteR_#0, Nomad и уште 4 други им се допаѓа ова.
 22. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  419
  337
  1 Февруари 2017
  Машко
  Од кај @gOJDO да земиш ич да не му се думаш . Јас имам земено од него две конфигурации со нови и половни делови и ѓи растураат децава од играње гајле си немаат.
   
  Grimriper, claus и на Tajson им се допаѓа ова.
 23. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Апдејт..
  Го земав напојувањето Deepcool DA600, половно од огласот. Приклучив и се е океј, само многу ми е чудно што е тивко толку, ваљда заради тој intelligent fan, кога треба ќе се уклучи. Ептен ми е тивко у собава сега..
  Од анхоч порачав ССД, нов ХДД, и 4гб рам.
  За графичка чекам нова залиха кај Гојдо или Пане.
   
  На Speedster, goce03, Rukfash и уште 2 други им се допаѓа ова.
 24. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,917
  4,163
  1 Септември 2011
  Машко
  Што ссд нарача од Анхоч?
   
 25. krema

  krema
  Professor

  10,758
  10,317
  24 Јуни 2009
  Машко
  Претпоставувам Leven има нарачано.
   

Сподели

Вчитување...