1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за половна графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од claus, 22 Мај 2020.

 1. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Здраво дечки,
  Имам i3 4160 и прастара графичка geforce 210, се размислувам да земам некоја нова.
  Затоа што процесорот не е нешто, не сакам да фрлам многу пари, до 5/6000 ден. највише.
  За тие пари само половна можам да најдам а да е солидна, разгледував по реклама 5 и се мислам помеѓу gtx 1050ti, rx 570 4gb/8gb, имаше и некоја rx 460 најдов.
  Што мислите? Овие гореневадените графички ќе создаваат голем bottleneck за процесоров?
  ПС. Имам само 4гб рам, најверојатно ќе треба да додадам уште 4 ако земам нова графичка?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Глеј само да не е од тие копаните.
   
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  892
  1,443
  12 Септември 2013
  Машко
  Земи си рам а не е лошо и напојувањето да го провериш.
   
 4. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,871
  1,758
  22 oктомври 2012
  Машко
  На Маша, Grimriper, Marko1213 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. spanska

  spanska
  Intern

  26
  32
  18 Јули 2019
  Машко
  Што им фалит на тие што се копани?? А и некопана половна графичка малце потешко
   
  На Nomad му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,702
  20 Јануари 2015
  Машко
  За твојот буџет ништо не им фали на копаните а некопани на старо сега е како да бараш 40 годишна девица у Патаја Тајланд :). Пиши што напојување имаш, може -најверојатно и тоа е за менување ако сакаш 570.
   
  Marko1213, Nomad и на igor_igor им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да тешко ако тражеш овде:
  Копани само овде на форум да си пазариш а не на реклама 5.
   
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,095
  3,235
  2 Септември 2012
  Машко
  Прастара wow :eek:
  Копани само од кај Пане нубот да купиш, најсигурно. :)
   
 9. spanska

  spanska
  Intern

  26
  32
  18 Јули 2019
  Машко
  Напојување 99% матрих или повербох :):)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gb7457

  gb7457
  Intern

  24
  30
  20 Март 2020
  Машко
  Минимум 8гб рам ќе ти требаат, и обавезно да го провериш напојувањето.
  570ки се наоѓаат за 4-4500 во зависност од 4/8гб или 580ка 4гб за 5000ден.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Да, напојувањето е матрих 700W.
  Ќе треба ново?
   
  На topic му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,897
  4,143
  1 Септември 2011
  Машко
  Без ново не планирај графичка ич.
   
  На claus му/ѝ се допаѓа ова.
 13. spanska

  spanska
  Intern

  26
  32
  18 Јули 2019
  Машко
  Да ти треба ново или половно ама добро напојување би рекол може и копано да биде
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 14. claus

  claus
  Intern

  21
  12
  13 Април 2020
  Машко
  Колку W, која марка... ако не ти е проблем да ми препорачаш некое затоа што од напојувања ни малце не се разбирам
   
 15. gb7457

  gb7457
  Intern

  24
  30
  20 Март 2020
  Машко
  600W RIOTORO BUILDER EDITION, 80+ WHITE - 3400ден. Нексио
  https://www.anhoch.com/product/41630/psu-600w-deepcool-da600n-80plus-bronze-black - 3790ден. Анхоч
  Овие две сигурно ќе ти бркаат работа. Воглавно треба да бараш 80+ ефикасност.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.
 16. spanska

  spanska
  Intern

  26
  32
  18 Јули 2019
  Машко
  Deepool-от е добро ќе брка работа имав такво, али сепак види на форумов можно е за тие пари да земиш и половно доста подобро ако не ти е проблем што е половно.
   
 17. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,028
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Само кај мене на оглас се реално копани , а све друго и по реклама5 копани се ама сликани по конфигурација за да видаат дека не биле користени за ( копање ) а реалноста е таа што јаки карти во денешницава од нвидиа 1ххх па се до амд 4хх па нагоре нема карта некопана.
   
  На HerMudo, maxellpp, mkgunner и уште 5 други им се допаѓа ова.
 18. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  891
  2,233
  12 oктомври 2014
  Машко
  По кузнае кој пат се бламираш со муабетов.
  Зар озбилно мислиш дека нема гејмери што не копаат и си купиле карта само за свој ќејф?

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На The_EvilLord му/ѝ се допаѓа ова.
 19. spanska

  spanska
  Intern

  26
  32
  18 Јули 2019
  Машко
  Јас би рекол 5% се можеби такви друго е све копано.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,028
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас сум реалиста и кажувам реалноста каква е.
  Гејмерите што си купиле карти и што не можаат да го прифатат фактот дека купиле карта од копач може слободно да си мечтаат дека не била користена за копање,прекопување,мајнинг бла бла.
  Збораме за половни карти.
  А и патем од мое долгогодишно искуство карта порадо ке рикне у гејмање бидеќи графичкото јадро и меморијата се најмногу оптеретени односно 100% а во ( копањето ) е само 10-15% графичко јадро а меморија на 100%.
  П.С Најјголемиот број на ладни лемови се дешаваат на графичко јадро отколку на меморијата.
   
  StefAngel, spanska и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 21. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  891
  2,233
  12 oктомври 2014
  Машко
  Еве мојата карта ја купив од Сет и не е копана.
  И коа ќе ја продавам тој што ќе ја купи ќе купи некопана карта.
  Знам уште бројка луѓе што исто коа ќе дојде ред ќе продадат некопани карти.

  Дали копана е подобра од некопана не навлагам,јер јавен бизнис е на форумов купопродажбата на копани карти.
  Објективност реално ќе има во зависност од продажба/побарувачка на истите

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На toplel и Pane24 им се допаѓа ова.
 22. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,028
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ко ке дојде на ред да ја шиткаш твојата пиши ми во порака доколку е 570 580ка. И доколку имам јас на залиха тогаш карти ке ја донесеш твојата и ке ги отвореме на лице место.
  Ако на твојата се горени и чип и мемориите и се познава траги од горење на ладнакот тогаш ти ја земам гратис картата.
  Ако кај мене картата е горена исто така на ладнак и на термопадови имаш од мене гратис карта иста како твојата.
  Услов е да не е отворана и твојата и мојата на залиха.
  Бива така?
   
 23. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  891
  2,233
  12 oктомври 2014
  Машко
  1080ti Асус Стрикс е мојата и никогаш не е пипкана на напон.
  Плус под гаранција ќе е уште јер планирам за месец дена да ја мажам.

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 24. spanska

  spanska
  Intern

  26
  32
  18 Јули 2019
  Машко
  Муабетов дојде "Од Германија е баба ја возеше". Половно е половно дали е копано или не шо врска има.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  891
  2,233
  12 oктомври 2014
  Машко
  Не се согласувам.
  Коа беше хит копањето и ќоро и сакато (така е муабетот) купи карти и почна да копа.
  Од нив огромен процент воопшто не се грижеа за состојбата на картите.
  Едно е да купиш карта од проверен копач (@Pane24 на пример),а друго од гореспомнатите.
   
  omegaRED, toplel и на goce03 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...