1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за појачување на PC

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од intelacko, 13 Јануари 2017.

 1. intelacko

  intelacko
  Intern

  29
  11
  26 Декември 2016
  Машко
  Здраво на сите..

  Значи вака.. На Google Chrome/Opera/Mozila кога ке уклучам повеќе табови почнува да ми кочи... Па ако може совет..Сакам да го појачам PC во..

  Еве ви и податоди од Рам и Процесор.
  upload_2017-1-13_17-33-58.png
  На вои рам ми подржува 16 Гига рам. Дали ќе биде доволно само тоа ? Дали ќе ми врши работа ?

  ПС:Ако не е тука местото на темата префрлете ве молам...Али не бришете..

  Поздрав
   
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,089
  4,387
  28 oктомври 2008
  Комбо: SSD + 4GB рам. Тоа е се што треба да надградиш.

  испратено преку мобиљка
   
  На ivan88, Necromancer, Викса и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  На компјутерот освен +4гб рам му треба и друг процесор затоа и ти кочи. И јас го имав тој процесор и можам да кажам дека и уз 8гб рам, процесорот едноставно се гуши со по 20+ таба. Пробано ми е со различни оперативни и истиот ефект е. G процесорите се за базична, канцелариска или домашна работа со благо користење. Дури и за понапредно сурфање, гледање филмови и ресто од мултимедиа си треба i3 како минимум.
   
  goce03, Oktar и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 4. intelacko

  intelacko
  Intern

  29
  11
  26 Декември 2016
  Машко
  Ми треба само за табови на пребарувач..а за игри и филмови не..
   
 5. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  Тоа и јас ти го зборам. Имав G процесор, 2x4gb рам, ссд 850ево и со поголема количина табови од било кој пребарувач, сурфањето беше отежнато, лаговито.
   
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Istoto sto go rekoa 4gb ram + ssd.

  A i graficka ako nemas uste poveke se gusi procesorot.

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 7. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  598
  575
  20 ноември 2013
  Машко
  ти треба уште барем 4гб рам, се друго што ќе појачаш си во плус
   
  На Глупав му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  Користи edge нема да ти кочи. Chrome кочи и на 16gb рам и на ssd и на појак процесор :D
   
  На voah му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,730
  2,397
  14 Декември 2010
  Машко
  100% :D
  На што поточно ти кочи? Кај мене дури и без SSD лизга на било што, јес да Edge е малку помазен/флуиден ама нема голема разлика бар кај мене.

  OT, прво уште 4GB рам после на старо i5 3xxx.
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,745
  9,456
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Претпоставувам дека има некоја базична Н61 плоча, и сум гледал како i5-3xxx си ги гори за појадок. Ако е евтина плочата јас би застанал на i3, секако +4 или 8Gb RAM. Тоа е нешто што може да се направи со помал буџет. SSD е плус ама него му треба за броусање, па не му е круцијално.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 11. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Оди на Chrome и исклучи Hardware Acceleration и рестартирај Chrome.
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,706
  14,438
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 13. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  643
  824
  25 Февруари 2016
  Машко
  Што се добива со ова???
   
 14. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Брзина и нема да сецка :)
   
  На Tajson му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,631
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Малку ми е сумљиво ова искрено, барем за браузање. Не викам дека не си имал такво искуство, ама до толку да е отежнато... Би требало таа конфигурација да е солидна за чепкање по нетов.
   
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,258
  2,759
  21 Јануари 2011
  Машко
  И повеќе од солидна но не и за оперативниот систем такозвани хром :)
   
Слични теми
 1. NERD.
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,350
 2. CHIMPANZEE
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,071
 3. Gaston
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  2,755
 4. Pronetix-MKD
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  1,946
 5. viksa86
  Одговори:
  48
  Прегледи:
  3,624
Вчитување...

Сподели

Вчитување...