1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за пц

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Uber-, 13 oктомври 2019.

 1. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Здраво
  Сакам да склопам пц и се мислам за мобо и цпу
  Ryzen 7 2700 или Ryzen 5 3600?
  X370 или x470?
  Ќе се користи за 3д моделирање и гејминг.

  Совет?

  Испратено од тенекија
   
  На DraganIron му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toplel

  toplel
  On your way to fame

  550
  582
  18 Август 2016
  Машко
  И двата ќе ти вршат горе-долу иста работа. Во гејминг 3600 ќе е подобар, а во моделирање 2700 за нијанса. Во Германија, моментално r7 2700 се продават за 165 евриќи нов па доколку најш некој за таа цена оди со него. Да идав за брзо ќе ти донесев.

  Јас сепак би одел со R5 3600 заради новата архитектура и просторот за потенцијални BIOS надоградби што од ова точка можат само да го подобрат.

  Околу матичната, земи B450 Tomahawk MAX или B450 Aorus Pro од Анхоч.
   
  На farkizz и Uber- им се допаѓа ова.
 3. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Имаше тема за проблем со Б450ки пред 1 недела мислам, затоа сум повеќе за Х плоча

  Испратено од тенекија
   
 4. toplel

  toplel
  On your way to fame

  550
  582
  18 Август 2016
  Машко
  Проблемите беа конкретно со MSI B450 Tomahawk. Таа што ја предложив е Tomahawk MAX и по default поддржува Ryzen трета серија така што не верувам дека ќе имаш проблеми.
   
  На steelseries и Uber- им се допаѓа ова.
 5. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Фала ти за предлозите
  Испратено од тенекија
   
 6. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Купив плоча asrock x470 master sli и рамови - gskill fortis, останува уште процесор... Замолувам за совет за 3д моделирање - ryzen 5 3600 или ryzen 7 2700?

  Испратено од тенекија
   
 7. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,294
  791
  28 ноември 2015
  Машко
  3600 исти перфоманси, понова архитектура. Помалце троши.
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,768
  5,521
  21 Јануари 2009
  Ни со тој ни со тој нема да погрешиш. На таа матична би земал 2700.
   
  На Uber- и steelseries им се допаѓа ова.
 9. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  105
  96
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Се решив за 2700ка. Фала за предлозите

  Испратено од тенекија
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,068
  8,370
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Требаше 3600 да земеш, подолго време ќе држи вредност а исти перформанси како 2700 +/-
   

Сподели

Вчитување...