1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за оваа гејмерска конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од vlatkomld, 28 Мај 2020.

 1. vlatkomld

  vlatkomld
  Intern

  3
  0
  16 Мај 2020
  Машко
  -AOC 24" G2460VQ6, 16:9, 1920x1080, Gaming.
  -HDD 3,5" 1TB TOSHIBA P300 7200RPM 64MB SATAIII HDWD110UZSVA
  -Kingston A2000 250GB SSD M.2 NVMe PCIe 3.0x4
  -DIMM 8GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX XMP Predator CL16 HX432C16PB3K4/32

  -MB Gigabyte B450M-H AM4 DDR4 3600MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/VGA
  -Corsair Builder Series CX, 750 Watt, ATX, EPS12V, PS/2, Power Supply, EU Version, CP-9020015-EU
  -AMD Ryzen™ 5 3600 Box, MAX Boost 4,2GHz 6xCore 32MB 65W with Wraith Stealth Cooler 7nm
  -Deepcool Tesseract SW Black/Blue w/USB 3.0, USB 2.0, 2x Blue LED Fan ATX Midi Tower Case
  -ASUS Radeon™ RX 580 Dual series Radeon OC edition 8GB GDDR5 for best eSports and 4K gaming

   
 2. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  41
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  Додај уште еден стик рам. За напојување можеш во нексио да видиш риоторо енигма. Исто така тој монитор е тн панел а не е ни 144хз така да на твое место би земал бар ипс.
  Доколку графичката ти е на ново би додал уште некој денар за 1660/1660 super.
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,437
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Замени ја плочата за Gigabyte B450M-DS3H, има PCI-E дополнителен слот и 4 RAM слота ако ти е битно. Оваа основна плоча што ја имаш може да не добие апдејт за Ryzen 4000, не тврдам дека нема, туку најосновните плочи обично не добиваат. А Ryzen 4000 ќе биде револуција.
   
  На goce03 и Ate97 им се допаѓа ова.
 4. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,229
  1,313
  2 Август 2009
  Ја имам истава плоча споена со 1600AF, супер си е, си трпи и overclock без проблем, ама распоредот на сата портите е ужасен. Доколку планираш да користиш по beefy графичка (а гледам дека планираш), да знаеш дека 2 сата порти нема да ти бидат употребливи ради тоа што ќе ти бидат покриени со графичката. Барем во мојот случај е така со 580 GTS.
   
  На goce03 и Astro им се допаѓа ова.
 5. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,139
  1,497
  26 Март 2016
  Даскал
  Напојувањето ти е ОГРОМЕН overkill за оваа конфигурација. За парите што ги даваш за Bronze за 750 watt ќе земеш gold напојување 500ка да те тера дооооооооооооолгооооооооо време и да ти дава квалитетна струја. Графичката ти е TDP 185, процесорот ти е TDP 65 за вкупно 250 watt. Ти преостануваат 500 вати за едно HDD едно ССД и 2-3 фанови коишто трошат НЕЗНАЧИТЕЛНО количество струја од 30 до 50 вати. И после на крајот ќе видиш си платил за напојување коешто ти држи неискористен потенцијал од 400 вати и тоа понеквалитетен билд бидејќи е bronze, а си можел да купиш голд барем. Има луѓе ќе ти речат АКО баце поарно повеќе да имаш headroom. Тоа е тотален булшит и модерен мит го слушнале од лајнус или не знам кој. 100 евра за тоа напојување мој искрен совет, пренасочи ги во квалитетно 500 ватно gold од квалитетен бренд како Seasonic.
   
  TATA_MATA, Astro, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Заштеди на напојување како што ти предложија и тие пари влижи ги во втора плочка од 8GB

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...