1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за нова графичка?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Cevi, 23 Септември 2011.

 1. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Сакам да ја сменам сегашнава графичка па ќе ве молам за совет.
  Оваа ми е конфигурацијата:
  MOBO: Gigabyte P55-UD3L
  CPU: i5 Intel Core 2 Quad Q8400 3.2Ghz
  GPU: Inno3d GeForce GT240 512MB DDR5
  MEM: 4GB DDR3
  POW: 500W

  Ме интересира графичка до 5000 ден. нормално кога би ја дал и старава како доплата (5000 ден. + старата графичка).
   
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,891
  1,463
  10 Август 2010
  Машко
  i5 Intel Core 2 Quad Q8400 3.2Ghz ? :zbunet3:
   
 3. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Некако не ми се совпаѓа процесорот во оваа конфигурација, ем i5 а ем quad q8400 тоа се 2 различни процесори? Претпоставувам ти го имаш i5 750 или 650 гледајќи ја матичната, ама бидејќи викаш дека е quad да речеме дека е 750 а не 650. А сега што станува збор за графичка, ај погледни во огласите lamja продава gtx550 ti за 6500 договори се со него, не ти е лоша цената, а може ќе спушти.
   
 4. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Не ме ремети сеа не сум баш по техничките називи од копмјутерскава област. :))
  (Се гледа по репортот што го приложив).

  Мислење?
   
 5. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Процесорот е i5 650 na 3.2Ghz

  Фала за советот. :)
   
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Еве ти и една добра споредба помеѓу твојата сегашната графичка, и 550 ти, а за lamja јас лично ти гарантирам дека е во ред човекот.
   
 7. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Тогаш е двојадрен процесорот, сепак нема да имаш bottleneck мислам дека ќе биде ок.
   
 8. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Со оглед дека 550 има 117W претпоставувам дека напојувањето ми е нареден проблем или пак ќе поминам со 500W м?
   
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Да ќе поминеш со напојувањето, ако е coolermaster, да бидам попрецизен, ако е real power, т.е над 3000 денари уште попрецизен, ако се оние 550w од оние ефтини напојувања, тешко дека ќе поминеш, пиши конкретно модел на напојувањето.
   
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  За таа конфигурација земиси GTX550ti ,а за напојување малку троши и со DELUX ке поминеш(што јас лично не би препорачал поради стабилноста и трајноста)
   
 11. Cevi

  Cevi
  Intern

  333
  32
  5 Февруари 2009
  Машко
  Ок дечки фала за помошта вредеше дефинитивно.По се изгледа GTX550ti ќе биде.Поздрав до сите. :bravo:
   

Сподели

Вчитување...