• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за нов телефон - па и не е толку итно ! ! !

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
На мисла сум да купам нов телефон некаде до кај февруари 2017 (бидејќи тогаш некаде ми истекува договорот со еден од провајдерите)...
Се мислев долго врме за Pixel, меѓутоа моментално го има само во Анхоч (Anhoch) и цената му е некаде 65 000 мкд. (претераа со оглед на тоа дека Google го продава по цена од 750 $USD).
Кои карактеристики би ме интересирале:
нешто окулу Qualcomm Snapdragon 821...
Android 7...
поволности окулу плаќање...
(и нормално повеќето карактеристики кои ги имаат поновите телефони...)
Благодарност однапред за секој добронамерен и интелигентен совет...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
S7 Edge, HTC10..OP3T некој од овие 3.
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Каков пиксел какви глупости, со 60000 денара цела година ќе вадеш пиксели од задникот !

Имаш Mi Mix, Имаш Mi 5s имаш OnePlus 3T, имаш HTC 10 друго не ти треба...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
искрено колку што разгледував до сега влегуваат во опција и HTC 10 и Mi 5s ...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што ти е приоритет кажи?
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,165
1,012
Со оглед на тоа што 7 plus е 48000, не би ти препорачал да земеш Pixel...
S7 Edge, OP3T, 7, 7 plus.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
моментално во Т-Mobile на 24 рати HTC-то е 1666мкд; додека во Set го нема Mi 5s, a vo Hi store најверојатно се плаќа директно со целосна сума...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Без детали нема соодветна препорака.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
(уште некои детали...) Моментално користам телефон кој беше купен од полу-економична класа и издржа едвај две години (иако ќе оди на користење кај еден од родителите). На тоа време ме кошташе окулу 8000 мкд на рати. Математиката ми е: доколку купам некој телефон од повисока моментална класа, (а при тоа не платам голема количина на средства за него и по можност го купам на рати), можеби ќе го користам окулу 2 години и при тоа да задржи на вредност... При тоа не сакам да се стегам при инсталирање на апликации кои ми се потребни...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,581
28,381
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
S7 Edge зимај.
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@the_maker може да ме контактираш не ми креваат од HiStore контакт телефон
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Зошто да плаќа толкава сума за С7 Еџ, кога го има Mi5S за многу помала сума. SD821 4GB RAM/ 128GB NAND. Сензорот на камерата е истиот сензор од Google Pixel, па сеа сметај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
713
441
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Зошто да плаќа толкава сума за С7 Еџ, кога го има Mi5S за многу помала сума. SD821 4GB RAM/ 128GB NAND. Сензорот на камерата е истиот сензор од Google Pixel, па сеа сметај.
@DrMTR за малку ми ја погоди математиката...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,709
6,731
www.mikrotikmacedonia.net
Последна промена:

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
84
100
Скопје
Не разбирам?

Треба да го погледнеш и Mi Note 2.. страшно изгледа во живо, денес го чепкав во Хај малку, вреди да се види. Мислам дека беше 4/64 верзијата. Читни ја и рецензијата.

Xiaomi Mi Note 2 review: Filling in
Прејако чудо! Да имав поише кеш тој ќе си го земев али шта је ту је.

БТЊ: Или Mi Note 2 или Mi 5s / 5s Plus - ако мора да е Андроид. Ако не, зимај iPhone и не му ја мисли.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,642
Мислења
829,501
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно