1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за надградба

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од Mao, 8 Септември 2019.

 1. VerifiedUsers Overlay
  Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  510
  5 Јуни 2007
  Машко
  Здраво на сите,

  Сакам да извршам надградба на постоечкиот компјутер што го имам. Располагам со:

  Матична: Biostar TB85
  Процесор: Intel Core i5 4570
  Рам: 1xGB Samsung 1333mhz i 1x2GB HP 1333mhz
  SSD: SanDisk PLus 240GB
  Графичка: None
  Напојување: Chieftec 750W
  Монитор: Dell U2312HM 23"

  Иако сумњам дека ќе се оди на надградба, сигурно ќе се мења цела платформа. Имам буџет од 500 евра, и секако истиот ќе се зголеми доколку се најдат купци за истиве делови кои се во одлична работна состојба.

  Компјутерот го користам за работа и кежуал гејминг - Chrome, Photoshop, Illustrator, Premiere и CS:Go, PUBG од време на време.

  Очекувам предлози и понуди кој е заинтересиран за купување :) Поздрав
   
 2. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Земи 2х8GB DDR3 RAM и GTX 1060 6GB графичка.
  Ако ги земеш на старо околу 200 евра.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,405
  3,735
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ne kosta nisto i rx570 4gb da si zemes. Ke ima naskoro za po 3000.
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  510
  5 Јуни 2007
  Машко
  Искрено би сакал да се подновам со понова платформа, пре би ишол на рајзен и ддр4. SSDто, напојувањето не би ги мењал. Би сменил матична на B450 со рајзен 6 јадра и 16 рам. Совет барам во делот дали значително ќе ми се подобрат перформансите за тие пари и дали тоа што го сакам влегува во буџет. Секако, деловите можат да бидат земени и на старо од членови од форумот.
   
  На Oktar и SiPy` им се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,405
  3,735
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ке има значително подобрување за најмалце 30% од сегашната. За на таа платформа препорачливо ти е Nvidia 1060 6gb / nvidia 1070 8gb со цел подобри перформанси.
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  И јас би одел на нова платформа.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  RX570 или RX580 + 16 гига рам би те фатиле околу 150 еур, не верувам дека ќе приметиш голема разлика за она што го работиш ако одиш на Ryzen, а таму инвестицијата би ти била 400+ еур.
   
 8. VerifiedUsers Overlay
  Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,083
  2,405
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ако си за кежуал гејминг како шо пиша, си чекал толку, почекај уште малку, види Интел дали ќе изненадат во гости. Тој процесор си брка работа најмалку уште 2 години. Би ставил рам на оваа конфигурација, да е барем 2х4.
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ако сакаш да правиш нова конфигурација тогаш изборот мислам дека е јасен. Сега е одлично време за Рајзен 2600, 2 x 8Gb DDR4 3200 и B450 плоча, имаш одличен избор на плочи и мемории од Гигабајт и МСИ во Анхоч, Нексио и сл.Тоа ти се од прилика 8500 денари за рајзен, 5500 за плоча и 5000 за меморија, тоа се 300 евра за нова платформа.
  Можам да ти дадам Geforce 960 4Gb за 3500 денари ако се договориме уште сега, само за тебе.
   
  На Grimriper и SmartGuru им се допаѓа ова.
 10. VerifiedUsers Overlay
  Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  510
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ова беше една од причините зашто пишав јавно за совет, да чујам од некој што ги прати иновациите и да советува дали во скоро време Интел ќе претстави нови процесори и дали вреди да се почека. Колку е тоа почекај уште малку одприлика? :D

  Благодарам за понудата, исто така ми се допаѓа и твојата финансиска конструкција, иако мислам дека повеќе би вложил во графичка.

  Секако, ќе го почекам и @gOJDO да понуди нешто па ќе одлучам за некоја варијанта. :)
   
 11. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,314
  14 Декември 2010
  Машко
  Comet Lake Q1 2020, (најверојатно кога ќе се одржува CES во јануари) т.е. минимум ќе чекаш 4-5 месеци.
   
  На Paskal89 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,455
  13,613
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Tb85, i5 4570 + 500 eur во замена со нови Asrock B450M-HDV, Ryzen 5 3600 и Kingston Predator 2x8GB DDR4-3200 CL16 + половна MSI Armor 1070 OC
   
  На shifty, gremlin, GGTT1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  319
  265
  26 Септември 2007
  Машко
  На @gOJDO понудата ти е супер , ама ако немаш толку финансии јас би одел најпрво со i3-ka пример 8100 или тие и3-те со Ф буквиче што се ( како интел фан☺) или слично + плоча најевтина од Asus или Gigabyte со 8-ка рам ддр4 . Би ги задржал ssd,монитор и напојување . Останатото го продаваш.Потоа земаш половна графика од форумот ( @gOJDO пак ќе го спомнам имаше тема со добри графики да не излези го рекламирам ) и си тераш. Сега Амд фановите ќе се бунат ама секој си знај, без навреди☺
   
  gremlin, gOJDO и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,680
  1,092
  28 ноември 2015
  Машко
  Не сум фан на амд сите процесори досега ми биле интел од 386,пентиум 4, лаптоп core 2 quad, 9600к
  Ама 4 јадрен процесор за едитирање не ме дупи.
  Еден 4 јадрен на интел е 100€ без графичка, еден процесор на амд од прва генерација рајзен е 90€.
  Тој има слични перфоманси како 6900 на интел.
  Јас сум секад перфоманси и цена, плаќање за интел сега кога за 6 месеци ќе има нова матична и архитектура за 6 месеци е самоубиство.
  Се додека не ја променат филозофијата, ќе останам на амд, дури и на лаптоп имаат добри понуди, спрема интел.
   
  На CBB_6 и Rukfash им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...