• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за надградба на LGA775

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Delta111

Gaining Experience
23 мај 2010
132
124
Здраво дечки, во последно време некако сум на страна од хардверскиве новости во однос на надградби така да би побарал совет што е најпаметно да се прави со следнава конфигурација:

E5200 @ 2.50GHz
Arctic Cooling Freezer 7 Pro
GIGABYTE GA-EP45-UD3P LGA 775 Intel P45 ATX
G.SKILL 4GB (2 x 2GB) 240-Pin DDR2 SDRAM DDR2 1000 (PC2 8000)
MSI Radeon HD 4830 512MB OC
PSU Corsair HX520W
+ 2 HDD

Знам дека е (пре)стара ама мене ми врши работа, главно за сурфање, нешто фотошоп (незахтевни работи), гледање филмови, ворд итн. Гејминг не ми е приоритет.

Нормално би одел на нова конфигурација но најверојатно за една година ќе одам во странство и не ми се даваат пари за нешто што ќе остане неупотребено така да би одел со минимум трошок а да ми врши работа уште година дена.

Моја идеја беше да додадам уште 4 GB рам и да го сменам процесорот. Кај рамот највеќе осеќам потреба од повеќе, посебно со отворени 30 таба во браузер но дали додатни 4 GB од друга фирма, пример Кингстон би ми направиле проблем со компатибилност? За процесор би ставил Xeon X5460 (Q9560). Ценовно би поминал со околу 4000 денари што ми е сосема ок.

Вреди ли 4000 за овие делови или сепак би препорачале купување на нова матична, процесор и рам? До 6000-7000 денари би одел и на таква варијанта (под услов да е осетна разликата) за повеќе мислам не ми се исплати.

Благодарам.
 
Последна промена:

martinmilcev

Gaining Experience
23 октомври 2015
254
241
martinmilcev's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3-3220 & DeepCool Gammaxx 400
Motherboard
GiGABYTE GA-B75-D3V LGA 1155
Storage
500gb Sata 2 HDD
PSU
500W Gembird PSU6X-12-B Black Power Series
RAM
12GB (2x4GB & 2x2GB) Kingston Hyper X Blu
Video card
GiGABYTE GTX 650 Ti BOOST 2GB GDDR5
Case
SAMA K4 Gaming Black
Mouse
Motospeed V30
Keyboard
Rampage KB-R88
Audio
SteelSeries Siberia V2
Monitor
Dell S2415H
OS
Windows 10
Јас исто би постапил. Со рамот нема да имаш проблеми :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,901
11,240
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ако ти е за уште година дена јас би додал РАМ и ССД, а процесорот би го клокнал колку што држи, 3,2GHz мин
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,406
29,397
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Добри совети ти дадоа, ефтин и ефикасен апгрејд ќе добиеш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,901
11,240
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Патем ако менуваш процесор можам да ти дадам лапуван Thermaltake бакарен кулер за луди оверклокови.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Delta111

Gaining Experience
23 мај 2010
132
124
Фала на сите што ми одговоривте, ќе почнам со меморија па евентуално некое евтино SSD и процесор и тоа е тоа :).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,549
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно