Совет за надградба на GPU

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Chicony, 12 Февруари 2018.

 1. Chicony

  Chicony
  Intern

  124
  49
  7 Јануари 2012
  Здраво на сите,

  Би ве замолил за совет околу надградба на GPU, бидејќи не ги пратам новитетите и разликите во цени кои настанаа со mining-от.

  Моменталната конфигурација е:
  i5 4590
  16gb ram
  CM G550M- напојување
  Asus r9 270 dcII OC- која сакам да ја сменам

  Таргетот е 1080п со медиум сетирања, за наслови кои би искочиле наредни две години, доколку би било возможно. Што се однесува до цената, горе-доле до 15.000 мкд.

  Дали да купувам сега или да почекам нова генерација? ( доколку искача во наредни 3-4 месеци). Којa би била графичката која би ја купил на ново, a cpu-to да не биде тесно грло? ( 1060 или RX 580 maybe) ?
  Која графичка би требало да ја барам на старо, за да ми биде upgrade од R9 270 ?

  Благодарам
   
 2. martin17

  martin17
  Intern

  41
  47
  2 Септември 2013
  Машко
  Мој предлог ако не брзаш, да се стрпиш да пројде hype-от со копањето, ќе можеш да си најдеш солидна карта за тие пари. Сега, за 15 илјади не знам дали може да се најде GTX 1060 и тоа со 3GB VRAM, -што е солидна карта за 1080p, ама не е баш future-proof.
   
  Jovan2389, Војвода, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. goce03

  goce03
  On your way to fame

  633
  975
  20 Јануари 2015
  Машко
  Лошо време за гејмери, ако (читај кога ) ќе помине hype-от би требало пазаров да е преплавен со копани гарфички. За 15 к во таква ситуација би имал голем избор може дури некоја 1070 да начекаш. Меѓутоа проблемот е што не се знае кога тоа ќе се случи, веќе трае предолго (повеќе од една година е над сите предвидувања).
  Во моментов опција на ново е само 1050TI за 10-11 к.
  На старо гледај нешто 970 за 12-13 к.
  Се над овие, заради копањето има неразумни цени.
   
  Astro, martin17, DareDevil и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. reflexmk

  reflexmk
  Gaining Experience

  358
  431
  13 Март 2014
  Машко
  1070ка, за 15. Само за убаво нека е.

  Он топик, барај најдобра зделка за 1050Тi, друга опција нема.
   
  На Chicony му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  7950-ките се добри за гејминг може да се најдаат за 90-100е скоро никој не ги сака од овие копачиве.
   
  На Jovan2389 и Chicony им се допаѓа ова.
 6. Boco1987

  Boco1987
  Intern

  54
  34
  25 Март 2017
  Машко
  Не мора да чекаш нова генерација на графички, почекај да пукне мајнинг балонот. Све под GTX 1060 не ти е никаков upgrade во споредба на графичката што ја имаш моментално.
   
  На PC_GAMER и Chicony им се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  3,172
  1,950
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Site na toa se nadevaat vas gejmerite :D . Samo za zal do togaj mozat da se lapnat izmaltretirani grafiki so rasklateni kuleri .
   
 8. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  160
  183
  6 Април 2014
  Машко
  Многу лош период си одбрал за апгрејд на графичка.
  Ако идеш до Солун, земи си од таму, доста се подобри цените и имаш плус 23%-24% поврат на ДДВ на граница или од самата продавница.
   
 9. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,045
  1,253
  5 Септември 2008
  Машко
  Немој да купуваш 1050Ti / 1060. Тоа не се future-proof картички. Како што наведоа и другите, многу е лош моментов за купување на графички заради хајпот со копање, ама проблемот е што никој не знае точно да каже кога ќе се нормализира пазарот. Опциите ти се или да купиш нешто на старо што е можеби копано, или да чекаш да се нормализираат цените, или да стиснеш заби и да купиш нешто по моменталните цени или да си ја пробаш среќата во Солун / Софија.
   
 10. Fredy

  Fredy
  Practice makes perfect

  692
  1,810
  12 oктомври 2014
  Машко
  Ајде уште некој нека пише дека е лошо време за купување на графичка па да стаиме клуч на темава.

  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Roncic

  Roncic
  Gaining Experience

  526
  491
  7 Јули 2012
  Машко
  Одличен момент за продавање на графичка.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,045
  1,253
  5 Септември 2008
  Машко
  Исто така не знам дали спомнавме дека е многу лош моментот за купување на графички! :carefree:

  шала на страна, во последно време со други очи ја гледам 1070кава дома и само се молам да не и текне да се сјебе
   
 13. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  341
  220
  9 Февруари 2018
  Машко
  Ја мојата 1070-ка ја купив пред некои 3 години пред да почне хајпов, со копањево па цената од тогаш до сега колку што гледам е иста т.е 500 евра, па ме интересира кај е поскапувањето или јас сум нешто грешка?

  Корекција 2 год.
   
  На Pavle12345678 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  561
  1,303
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  1070ка излезе јуни 2016, така да малце тешко дека 3 години ја имаш
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  341
  220
  9 Февруари 2018
  Машко
  Како што реков може и ја да сум грешка, али ја купив дур сум на моменталното работно место а таму сум од 2015, не викам не ама сепак иста е цената за таа графичка од тогаш до сега, со таа разлика што тогаш ме сум ни слушнал за копање
   
 16. Roncic

  Roncic
  Gaining Experience

  526
  491
  7 Јули 2012
  Машко
  Епа имаш три години стар хардвер кој сеуште има иста цена. Како да ти објаснам на друг начин :D.
   
 17. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  341
  220
  9 Февруари 2018
  Машко
  Видиш не сум погледнал од тој аспект, се извинувам
   
 18. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,329
  2,010
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Ќе си пукам у нога шо ја шитнав 970ката...вибам копачите го уништивте PC гејмингот!

  ОТ лошо време е за купување графичка. :hay:
   
  nik0la_, Fredy и на shitpost101 им се допаѓа ова.
 19. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  160
  183
  6 Април 2014
  Машко
  Мене страв ми е за R9 380X да не ме заебе, камо ли 1070. Башка џабе и под гаранција да се заебе, нема со што да се замени :)
   
  На dangthe му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chicony

  Chicony
  Intern

  124
  49
  7 Јануари 2012
  Океј, мене ми делува како да е лошо време за купување на графичка :). Фала на сите за дадените предлози.
   
  На Molec и kirev им се допаѓа ова.

Сподели