• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за ладење на GF8500

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Просечно ПЦ ми е вклучен повеќе од 16 час на ден,а како што утврдив највеќе се зголемува температурата на VGA:
Asus GeForce 8500GT co 512 MB,просечно е околу 70°C непроменливо!a посебно на игри стигнува 100 °C,a стварно не знам дали е тоа нормална температура.
Па план ми е да ставам некое дополнително ладење,а не знам дали тоа би било изводливо и дали може да се додаде.

Гледав на веб на анхоч нешто вакво
 

Атачменти

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,086
27,315
kalco.ru
100 степени нормално што збориш бе алоооооооооооооо!!!!!!!!!
Тоа не само што е премногу туку дури и јајца можеш да пржиш на нејзе.
Ладење можеш да додадеш си купиш некое по снажно кулерче и ќе го ставиш да влече воздух од куќиштето на надвор и ќе го прицврстиш некаде на куќиштето близу до графичката.Или пробај на самата графичка ако успееш некаки да ја закачиш.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
309
260
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Абе стави и најобицен кулер за процесор. Јас имам 9400GT и ставив кулер на ладилникот и сега температурата не мрда повеке од 40'C.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,508
444
Skopje
Pa do 100 stepeni e vo granicite na dozvolenoto so 8 i 9 generacija od nVidia, megutoa za takva graficka, temperaturata e previsoka. Ili imas slab protok na vozduh vo kukisteto ili grafickata e so pasiven kuler...
Anyway, kupi najobicen 80mm kuler za kukiste, zalepi go na graficka ili nekade vo kukiste za da duva laden vozduh vrz nea i ke nemas problemi i grizi...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Со 512 или 1гб?
Хехе сигурен сум ако имаш со 1гб има да те цркне зашто има плус ладење-кулер :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,580
Мислења
823,872
Членови
28,079
Најнов член
ivannalex
На врв Дно