Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за купување лаптоп?

Stefff

Intern
16 август 2018
11
3
Здраво,

Многу одамна немам гледано лаптопи (последниот ми е купен пред 9 години), па не знам како одат цените.

Ако можете да ми дадете совет што лаптоп е најдобар value за цената. Еве повеќе информации:
 • Цена: 40,000 - 70,000 денари;
 • Студент сум на ФИНКИ, трета година - ќе се користи за студирање;
 • Исто ќе се користи за работа (најверојатно web development);
 • Нема да се користи за gaming;
 • Да може да се користи барем 4 - 5 години.
Значи, барам лаптоп што најмногу се исплаќа да се земе, а е во овој price range и би ми служел за моите потреби.

Фала многу за одвоеното време!
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.288
1.356
Здраво,

Многу одамна немам гледано лаптопи (последниот ми е купен пред 9 години), па не знам како одат цените.

Ако можете да ми дадете совет што лаптоп е најдобар value за цената. Еве повеќе информации:
 • Цена: 40,000 - 70,000 денари;
 • Студент сум на ФИНКИ, трета година - ќе се користи за студирање;
 • Исто ќе се користи за работа (најверојатно web development);
 • Нема да се користи за gaming;
 • Да може да се користи барем 4 - 5 години.
Значи, барам лаптоп што најмногу се исплаќа да се земе, а е во овој price range и би ми служел за моите потреби.

Фала многу за одвоеното време!
Има неколку теми со слични прашања, со одговори и предлози, кои се доста свежи, еве пример:Испратено од телефоно
 

xhktw

x
2 август 2009
1.432
1.856
xhktw's setup  
Processor & Cooler
MacBook Air M1 16/256
Mouse
Logitech G305 Lightspeed Wireless
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Monitor
34" MSI MAG342CQPV 100Hz, 3440x1440 UWQHD Curved
OS
macOS Ventura
M1/M2 MacBook Air или Pro доколку не ти смета да земеш на старо. No brainer во твојава ситуација.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.895
1.226
M1/M2 MacBook Air или Pro доколку не ти смета да земеш на старо. No brainer во твојава ситуација.
MacBook Air (нов) влага во буџет, за веб девелопмент (реално зависи како работиш, дали возиш контејнери, бек-енди на твојот девајс) би требало да биде ок и Air
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.186
14.240
Тебе како web developer не ти треба компјутер поскап од 25.000 денари. Си ставил буџет 2-3 пати поголем од тоа, а бараш value за цената.
Во тој случај пиши кој е тој valuе што е важен за тебе. Повисока цена за препродажба? Поголем или помал екран? Премиум изработка? Што ти треба? Пошто перформанси не ти требаат очигледно. Виртуални машини ќе пушташ ли на него? Колкави? Студент си, вежби ќе работиш или бркаш и side quests?
 

Stefff

Intern
16 август 2018
11
3
Има неколку теми со слични прашања, со одговори и предлози, кои се доста свежи, еве пример:Испратено од телефоно

Фала ти, ги разгледав темите пред да постирам ама сепак сакав да слушнам мислења и за мојов специфичен случај.
Мислењето е автоматски споено:

MacBook Air (нов) влага во буџет, за веб девелопмент (реално зависи како работиш, дали возиш контејнери, бек-енди на твојот девајс) би требало да биде ок и Air
Нов Air (256SSD и 8GB) беше 53к сега скоро. Кога почнав да барам лаптоп бев 90% убеден дека ќе го земам тој, ама со текот на времето како почнав да истражувам повеќе наидов на два проблеми:
 1. Оперативниот систем - Windows user сум цел живот и не знам како и колку бргу би се навикнал на оперативниот систем. Гледав видеа на YT од луѓе што се префрлаат Windows --> macOS и имаа доста проблеми.
 2. Имаше доста мислења дека 256SSD и 8GB не е доволно за web dev. Другите конфигурации им се доста поскапи.
Мислењето е автоматски споено:

Тебе како web developer не ти треба компјутер поскап од 25.000 денари. Си ставил буџет 2-3 пати поголем од тоа, а бараш value за цената.
Во тој случај пиши кој е тој valuе што е важен за тебе. Повисока цена за препродажба? Поголем или помал екран? Премиум изработка? Што ти треба? Пошто перформанси не ти требаат очигледно. Виртуални машини ќе пушташ ли на него? Колкави? Студент си, вежби ќе работиш или бркаш и side quests?

Нареднава година почнувам трета на факс, така да не сум запознаен колку и какви перформанси требаат за некои од работиве што ги спомна.

Бркам side quests - моментално работам на Upwork, ама не програмирање, туку маркетинг, дека тоа учев онлајн додека бев средно.

Е сега, откако ќе завршам со факс, не сум сигурен дали целосно ќе отидам на само програмирање, поради тоа што заработувачката од маркетинг е доста добра, или ќе биде комбинација од двете.

Ама како и да е, претпоставувам дека подобра конфигурација треба за програмирање. Затоа би земал лаптоп што би ми вршел работа и за програмирање, па ако се одлучам да работам маркетинг би бил таман со таков лаптоп.

Од работиве што ги спомна:
 • Мислам дека идеално ми е 15.6 инчен екран, на тоа работам до сега и таман сум.
 • Премиум изработка
 • Препродажба не ми е главно нешто на што се фокусирам, повеќе би да го користам лаптопот подолго време, па кога ќе правам upgrade да го дадам на некој друг од фамилијата, ама може да кажеме дека и висока препродажна цена е nice to have.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.186
14.240
Фала ти, ги разгледав темите пред да постирам ама сепак сакав да слушнам мислења и за мојов специфичен случај.
Мислењето е автоматски споено:


Нов Air (256SSD и 8GB) беше 53к сега скоро. Кога почнав да барам лаптоп бев 90% убеден дека ќе го земам тој, ама со текот на времето како почнав да истражувам повеќе наидов на два проблеми:
 1. Оперативниот систем - Windows user сум цел живот и не знам како и колку бргу би се навикнал на оперативниот систем. Гледав видеа на YT од луѓе што се префрлаат Windows --> macOS и имаа доста проблеми.
 2. Имаше доста мислења дека 256SSD и 8GB не е доволно за web dev. Другите конфигурации им се доста поскапи.
Мислењето е автоматски споено:Нареднава година почнувам трета на факс, така да не сум запознаен колку и какви перформанси требаат за некои од работиве што ги спомна.

Бркам side quests - моментално работам на Upwork, ама не програмирање, туку маркетинг, дека тоа учев онлајн додека бев средно.

Е сега, откако ќе завршам со факс, не сум сигурен дали целосно ќе отидам на само програмирање, поради тоа што заработувачката од маркетинг е доста добра, или ќе биде комбинација од двете.

Ама како и да е, претпоставувам дека подобра конфигурација треба за програмирање. Затоа би земал лаптоп што би ми вршел работа и за програмирање, па ако се одлучам да работам маркетинг би бил таман со таков лаптоп.

Од работиве што ги спомна:
 • Мислам дека идеално ми е 15.6 инчен екран, на тоа работам до сега и таман сум.
 • Премиум изработка
 • Препродажба не ми е главно нешто на што се фокусирам, повеќе би да го користам лаптопот подолго време, па кога ќе правам upgrade да го дадам на некој друг од фамилијата, ама може да кажеме дека и висока препродажна цена е nice to have.
Епа чим така, тогаш гледај ги попремиум моделиве. Погледни Lenovo Thinkpad на пример, минимум 6 јадрен процесор, Интел 13-та или AMD 7-ма генерација, 16Gb RAM, 1Tb SSD
Рецимо: https://www.anhoch.com/product/5998...b512gb-ssd16-wuxga-ips-touchbacklitkbwin11pro
или https://www.anhoch.com/product/5992...40-i5-1335u-8gb512gb156-fullhdbacklitkbubuntu

За web програмер нема да ти требаат ни пола од тие перформанси, ама имај ги ради future proof и секако можеш подоцна да отидеш на 32Gb RAM ако работиш посериозно со виртуалки и слично. Можеш да погледнеш и MacBook
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно