1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за купување лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од smole, 18 Март 2018.

 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  Планирам да купам Lenovo T480 од англискиот Lenovo сајт со следниве спецификации:

  i5-8250u
  Win 10 Home
  14" FHD IPS 250 nit
  16GB ram
  NFC chip
  Backlit keyboard - English Euro
  512GB SSD PCIe OPAL2.0 M.2 2280
  Front 3Cell battery
  Rear 3 cell battery
  65W AC adapter (usb type C)
  Intel Dual Band Wireless AC(2x2)
  -------------------------------------
  1269.99 GBP
  -75 GBP попуст за 512 GB SSD
  --------------------------------
  1194.99 GBP (83650 ден ~1355 eur)

  Би сакал да се консултирам за пар работи:

  1. Дали вреди да доплаќам 130 фунти (9100 ден) за WQHD (2560x1440) IPS 300nits дисплеј?
  2. Дали да доплаќам 48 фунти (3360 ден) за Win 10 Pro?
  3. Дали rear battery да земам 6 ќелиска со:
  a. 48Wh
  б. 72Wh (било која од овие две ќе штрчи) ?

  Лаптопот ќе се користи за Word+Excel, ретко фотошоп, повеќе од времето во затворен простор со пристап до струја.

  Кај нас T480 сеуште нема, не добив одговор од увозникот дали и кога ќе има, а и повеќе од сигурно дека оваа конфигурација во МК ќе кошта доста повеќе и ќе немам можност да си ја конфгурирам како што јас сакам.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,507
  6,813
  21 Јануари 2009
  1. не
  2. не
  3. а
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Arkturus

  Arkturus
  Gaining Experience

  298
  236
  17 Јануари 2013
  Машко
  На 14 инчен монитор ќе се изнаработиш Excel.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  974
  1,703
  20 Јануари 2015
  Машко
  1350 евра за лаптот со 14 инчен екран, која ќе се користи за MS office и ретко фотошоп...претежно во домашни услови (што значи дека мобилноста не е приоритет), што знам ?
  Не ти ги знам плановите и можностите, ама ми нема логика...освен ако не е мерак во прашање.
  Он топик, не доплаќај за ништо дополнително посебено не за Win 10 Pro, пошто и самиот лаптот не се исплаќа за твоите потреби, а не па било што дополнително.
   
  Lokvan, SiPy` и на smole им се допаѓа ова.
 5. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  296
  641
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  2. На ибеј можеш да најдеш клуч за апгрејд од било кој Win на Win Pro за помалце од 8$..
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  Лаптопот ќе се користи надвор од дома, во најчесто затворен простор - работа, хотел, каде и да треба. Работата е таква да не е захтевна, но не може да се заврши на мобилен/таблет.

  И да, меракот игра важна улога, фала на мислењата најверојатно нема да доплаќам за ништо од дополнителните опции.


  Инаку со истите спецификации само со 1 3 келиска батерија и 1 година гаранција L480 кошта 989.79GBP - 69285 ден, 1122 eur.

  200 евра разлика, али пошто еднаш у Х години купувам лаптоп и планирам да го терам со години, сепак изборот ќе биде T480.
   
  Последна промена: 18 Март 2018
  На SiPy` и goce03 им се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Ако парите не се проблем се доплати. Во врска со Windows кај Home верзијата една од побитните работи за домашни корисници е што немаш BitLocker и remote desktop кон твојот компјутер.
   
  На Jovan2389 и smole им се допаѓа ова.
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Thinkpad си е Thinkpad, но во твојов случај не прави никаква разлика. Перформансите се оверкил за она што ќе се користи и можеш да поминеш дупло поефтино во најмала рака...

  I3
  256GB SSD
  8GB RAM

  ↑Ова е одлично за тебе.
   
  На goce03 и smole им се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  T серијата нема i3, ќе разгледам кои модели имаат.
   
 10. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,645
  4,525
  23 Јуни 2015
  Машко
  Јасно, не зборев за Т конкретно. Зборот ми беше било која марка. Меѓутоа ако е мерак...нема цена. :)
   
  На Jovan2389 и smole им се допаѓа ова.
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,459
  6,566
  27 Март 2014
  +1

  8GB е минимум ! Препорачувам 16ГБ за мирна глава.
   
  На Jovan2389 и smole им се допаѓа ова.
 12. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,325
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  За тие пари одлично ќе ти заврши работа со Apple лаптоп МекБук про има 13 и 15.5 инчи и одлични перфонманси и глатко ќе се работи ,но ќе ви треба време да се прилагодиш со МекОС


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 13. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  Сега имам MacBook Pro, и бидејќи морам го возам на Win7, со apple купување завршив.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,325
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Ааа така значи,е па добро ,таков е ебаниот стандард јеби га


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 15. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  А кај нашиот јужен сосед, веројатно си побарал, би било фино да можеш да вратиш ДДВ.
   
 16. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  1. Немаат T480
  2. Цените за Леново им се многу високи.
   
 17. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Штета...
  А гаранцијата претпоставувам дека ќе важи и кај нас ако го земеш од Англија.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,325
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  А зошто баш мора Леново кога има Асус АлиенВаер и имаат исти перфонмансии и процесорот е и7?


  Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  Бидејќи не сакам гејминг лаптоп, сакам само onboard GPU, сакам нешто што има removable батерија, квалитетно и лесно достапни делови.

  Asus ги има ROG, Alienware се на Dell.
   
  На Lokvan, DrMTR, Pane-G и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  126
  97
  6 Февруари 2016
  Машко
  Dell xps? Не знам колку кошта, ама може да се најде за таа цена??
   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  На Dell UK истата XPS конфигурација само со i7 процесор кошта 1666.8 GBP - 116.676 ден - 1891 eur.

  Решен сум за T480 само сакав да се косултирам за доплатите, од цениве леновово искача бајаги поефтино од конкурентите а и највеќе мерак ми прави.
   
 22. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  126
  97
  6 Февруари 2016
  Машко
  Тогаш со здравје да го користиш.
  Ако си во можност доплати.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  151
  266
  28 Декември 2015
  Машко
  Тој мислам дека доаѓа со две батерии, една напред и една назад. Така да, можеш да си ја земеш таа што не штрчи назад и пак ќе имаш доволно струја за 10ина часа работа.

  Само кој модел точно ќе го земаш. Т480 или T480s? Ако е вториот, ќе биде потенок и ако имаш поголема батерија, ќе штрчи назад.

  Иако си одлучен за Леново, за тие пари имаш одлични рачно изработени Шенкер бизнис лаптопи.
  SCHENKER SLIM 14 Laptop L17

  пс. Леновото е посекси, заборави за шенкер. :)
   
  kolesk, draganamon и на smole им се допаѓа ова.
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  3,204
  3,731
  18 Април 2007
  Ќе го зимам T480, кој доаѓа со 2 батерии (внатре вградената и позади таа што можеш да ја менуваш).

  Т480ѕ има само една, вградена батерија.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 25. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  126
  97
  6 Февруари 2016
  Машко
  @Luki Junior имаш искуство со лаптопот што го постави. Ми направи мерак а поима немам која е таа марка. (Без смеење колеги).
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...