• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за конфигурација

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
190
176
Форумџии, од Октомври студент ќе почне со изучување на аутокад, а потоа солидворкс. Бидејќи почнуваат од нула на факултет, најверојатно ќе прават поедноставни проекти.
Што е минимумот да се бара? Бидејќи финансиите се проблем, ќе се оди на половна конфигурација.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
мој совет...
веројатно се работи за Машински Факултет...

иако па дури и ако не се даваат големи средства на почеток студентот ќе треба да си има машина која ќе го служи најмалку 4 години
значи и да не се инвестира во high-end машина ќе треба да се надградува со време и пак за некое време ќе треба да се инвестираат средствата кои и сега не се планирани

стимулот кај еден студент е секако многу битна работа, кој ќе се бара на еден или друг начин

пишете отрпилика буџет па ќе се советувате со неколкумина од Форум кои ќе ве советуваат соодветно, зошто ако финансиите се проблем можеби ќе треба да се бара и Борче

NOTE: кај многумина тука верувам дека финансиите се секогаш проблем
ама не се штедат кога треба да купат соодветна компонента,
па да не речам и излишни периферии колку еден асален office компјутер

можам да бидам и појасен ако има потреба, зошто сепак е совет, иако мислам дека е отрпилика јасно објаснето првично...
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
190
176
Да, машински факултет. Цената е дискутабилна. 300 до 350 евра максимум.
Моментално има обичен компјутер за офис/пауер поинт. Игри нема да се игра, филмови не.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
"Градев" нешто до кај 35к или 40к и гледам 350Е поубаво кога видов
(па го пишманив муабетот)

тоа е некаде 21к
пиши што има во моменталниот PC пошто отрпилика може тоа што ќе се предложи тука веќе го има....

со тие средства јас би предложил CPU со интегрирана (да не се зима мометнтално GPU)
RAM соодветен 2*8
како и соодветна MB
други компоненти да користи од претходен компјутер
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.427
12.601
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А чекај, зошто десктоп компјутер кога на детето ќе му треба лаптоп?
лаптоп ќе му треба зошто ќе работат со колеги заедно, ќе одат на воркшопови, на вежби и слично.

Бидејќи парите се проблем, за Solidworks и CAD доволно ќе му биде обичен лаптоп со Intel Iris или so Ryzen + Vega. Ryzen + Vega ќе биде многу подобра варијанта, и можат да се најдат веќе од 450 евра.

Ај консултирајте се прво убаво, дали мора да е десктоп или ќе се сложите дека треба лаптоп.
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
190
176
@Глупав моментално се работи со :
cpu: intel i5 650
mainboard: Msi 2a9c
ram 8gb ddr3
graphic: nvidia geforce 210
samsung ssd 256gb
Со ссд-то се држи колку/толку.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.068
653
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@kolesk
не го скокајте Астро во разговор, бидејќи е доста мудар
а можеби и помудар од мене во разговоров

решени сте за PC а не за некој лап топ кој би го носел и на Факс?
не знам у мое време немаше такви лаборатории може сега и да (сигурно) има?

компјутерот е окулу најмалку 15 години застарен
и има секогаш други начини дете да не гејма
а да се занимава креативно со компјутер
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
190
176
Ќе пренесам. Знам дека има неколку простории со нови десктоп компутери и на нив ќе се работи/црта на факултет. А зашто десктоп, бидејќи може да се надоградува. (а може и јас грешам)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.163
Мислења
894.914
Членови
31.879
Огласи
341
Најнов член
Дарко Булдиоски
На врв Дно