• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за конфигурација

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
146
233
View: https://www.youtube.com/watch?v=dhXxCoX0bso&t=1039s

За 11th gen intel не знам, али према 10th gen дефинитивно би одел ryzen. Па и спрема 11 ипак би одел ryzen, матичните за 11та генерација се голем хаос и не се нешто многу поевтини кај нас.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
435
594
Зашто би земал процесор стар 2 години? Земи си i5 11600k и немораш да мењаш во подобар за гејминг пошто ги плеска сите рајзен 5000 во цена/перформанс (за гејминг). Спари ја со Z590 и имај си PCIe 4.0 што не ти треба, премиум чипсет во споредба со B550. Рамот ќе ти работи на 3200mhz.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
146
233
А ни нешто побрзи од 10-та генерација
Во одредени случаеви губат и од 10та генерација

Зашто би земал процесор стар 2 години? Земи си i5 11600k и немораш да мењаш во подобар за гејминг пошто ги плеска сите рајзен 5000 во цена/перформанс (за гејминг). Спари ја со Z590 и имај си PCIe 4.0 што не ти треба, премиум чипсет во споредба со B550. Рамот ќе ти работи на 3200mhz.
Така е, нека купи 14nm+++++++ неефикасен процесор во 2021 и overpriced матична со premium feature set кој никогаш нема да го искористи и нека се моли дека истата доаѓа фабрички со правилниот power profile за да извлече максимум од процесорот, чисто за да биде во просек 10-15% зад 5600x спарен со B550.
Па идната година игрите ако скејлуват на повеќе thread-ови,нека си купи џабе-песок 11900к со нов кулер и ново напојување со парите кој можел да ги даде на 5900x.
Или пак да оди 10600к со помалку главоболки али без PCIe 4.0 и нека си чила дур не стане битен direct storage, ќе има доволно време дур да го ударе buyer's remorse.

Само нека биде интел, фините детали не се битни.
-Userbenchmark
 
Последна промена:

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
435
594
Така е, нека купи 14nm+++++++ неефикасен процесор во 2021 и overpriced матична со premium feature set кој никогаш нема да го искористи и нека се моли дека истата доаѓа фабрички со правилниот power profile за да извлече максимум од процесорот, чисто за да биде во просек 10-15% зад 5600x спарен со B550.
Па идната година игрите ако скејлуват на повеќе thread-ови,нека си купи џабе-песок 11900к со нов кулер и ново напојување со парите кој можел да ги даде на 5900x.
Или пак да оди 10600к со помалку главоболки али без PCIe 4.0 и нека си чила дур не стане битен direct storage, ќе има доволно време дур да го ударе buyer's remorse.

Само нека биде интел, фините детали не се битни.
-Userbenchmark
Од муабетов само со првата реченица се согласувам, помалце е ефикасен, ама сметам дека +50W при играње се небитни.
 • Матичната е иста цена со неговата B550 (midrange за 10к).
 • Z590 ќе си има се што е потребно да си го вози 11600к во биос.
 • 11600к во игри не е послаб од 5600Х (кој незнам од кај го избаци, процесорот е 21 иљада, му го качивме буџетот плафон на дечкото), и ќе биде во иста позиција со i5 ако се менува скејлинг на тредови.
 • А муабетов за 5900х исто незнам од кај се избаци, ама ако е за гејминг PC, i5 е точно дупло поефтин и на 80% од тестовите е ист, во останатите губи за 15% и е многу подобар избор (за гејминг).
Во секој случај, тоа е мој предлог, ништо повеќе ни помалце, знам какви се емоциите на темава али ryzen 3600 е малце бајат за да се купи на ново денес. Поготово не со плоча што кошта колку него.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
146
233
Од муабетов само со првата реченица се согласувам, помалце е ефикасен, ама сметам дека +50W при играње се небитни.
 • Матичната е иста цена со неговата B550 (midrange за 10к).
 • Z590 ќе си има се што е потребно да си го вози 11600к во биос.
 • 11600к во игри не е послаб од 5600Х (кој незнам од кај го избаци, процесорот е 21 иљада, му го качивме буџетот плафон на дечкото), и ќе биде во иста позиција со i5 ако се менува скејлинг на тредови.
 • А муабетов за 5900х исто незнам од кај се избаци, ама ако е за гејминг PC, i5 е точно дупло поефтин и на 80% од тестовите е ист, во останатите губи за 15% и е многу подобар избор (за гејминг).
Во секој случај, тоа е мој предлог, ништо повеќе ни помалце, знам какви се емоциите на темава али ryzen 3600 е малце бајат за да се купи на ново денес. Поготово не со плоча што кошта колку него.
 • Да, 10к за мАТХ или нај low-end z590. Да не се повторувам која главоболка се оние интел спецификации,сток,тау,AIB сетинзи на power draw т.е. не сите z590 матични се подеднакви. Додека од друга страна јасно ти е дека со нај едноставната B550 ќе го извлечиш максималниот капацитет на на скоро секој ryzen процесор.

 • Ги гледав иницијалните бенчови за 11600к, на сток сетинзи апсолутно губи од 5600x. Оверклокнат до 5ghz почнува некаде да се рамни но ипак едвај.
  Еве конкретно го цитирам Tom's Hardware каде во тек на нивните синтетски тестови 11600к влечи 176w према извлечени 76w на 5600x ( и се слагам дека синтетски тестови немат врска со гејминг).
  Но земајќи во предвид дека кај нас 11600к на залиха го има само во Анхоч за 17500 и не иде спакуван со кулер (а реално бара кулер од 5-6к) спрема 5600x кој е 21500 и истиот работи сосем океј со сток кулер... плус ако се земе во предвид дека неефикасноста ќе мора да биде компензирана и со погабаритно напојување,некако паѓа во вода цел тој value proposition.
 • Муабетов за 5900x беше за да ти посочам дека ако почнат игрите да скејлаат на threads ќе немаш добар избор за апгрејд во иднина. 11700к/11900к се пропаст.
 • Крај краева и 11600к е и онака вон буџетот во споредба со R5 3600, 11400f пример да го предложеше ќе беше далеку пологично буџетски ( али и таму има доста простор за контрење).
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Интел е интересна понуда ако можеш да најдеш на старо по солидна цена некоја i5 од 10 евентулно 11 генерација, (како на пример 10500 ако можеш да го земеш за 8.000/8.500) во спротивно Ryzen 3600 е оверал подобар процесор.
Предност на интел е што дел од моделите имаат интегрирана графичка, што во твојот случај ако одлучиш да почекаш за нормализација на цени на GPU e добар избор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #34

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
Предност на интел е што дел од моделите имаат интегрирана графичка, што во твојот случај ако одлучиш да почекаш за нормализација на цени на GPU e добар избор.
Точно Интел има предност особено во овој период кога GPU се у плафон се цени. Ќе почекам до Септември да видам како ќе се одвива целава ситуација со цениве, па ќе одлучам дали Интел или АМД (иако повеќе преферирам АМД од неколку причини).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно