• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
Здраво на сите.
Веќе подолго време читам рецензии, мислења, анализи за склопување на конфигурација.
Па ве молам за ваше мислење и сугестии, каде да додадам каде да одземам.
Благодарам многу.

Mobo: GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2
CPU: AMD R5 3600
RAM: 16GB 3200 mhz (не знам колку има улога кој бренд)
Cooler: CoolerMaster MasterLiquid ML240L RGB 2.0 (но бидејќи не мислам да праам OC на CPU не знам дали ќе е доволен кулерот што иде со CPU-то)
PSU: 550W Gigabyte P550B Real Power, 80Plus Bronze, 120mm HYB Fan (фигуративно е одбран, молам за совет)
GPU: *GTX 1660 super 6GB GDDR6* Пошто цениве се ненормални, сакам на поевтина варијанта да одам додека не се нормализира) пример 1050ti 4GB или некој RX550-580 4GB. Очекувам да имам bottleneck.
SSD: Samsung 860 Evo 500 GB (веќе го имам)
HDD: 1TB Seagate BarraCuda SATA3 5400rpm 128MB 7mm
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас ништо не би менувал освен CoolerMaster Liquid, апсолутно непотребен ризик. Можеш со било кој кулер да одиш од оние во Анхоч Gammax 300, 400 или Neptwin.
Исто така Seagate Barracuda замени го со Western Digital Blue.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
233
213
Тоа што го кажа астро и дискот од еден гигабајт е премал, купи сега од три или четири за да не се чудиш за година дена или поскоро.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
96
38
Скопје
И исто би додал не 1050ti нит 550 мисла дека мн боље би било 980/ti, 1060 3GB, RX 470 или барем r9 390/290/280додека не се среди стуацијава да можеш да тераш игри на раат на медиум сетинзи
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
(но бидејќи не мислам да праам OC на CPU не знам дали ќе е доволен кулерот што иде со CPU-то)
Stock кулерот е доволен дури и за поинтензивно користење, но за мој вкус е гласен. Кулерите што беа спомнати погоре или Cooler Master Hyper 212 ти се добра опција
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
Јас ништо не би менувал освен CoolerMaster Liquid, апсолутно непотребен ризик. Можеш со било кој кулер да одиш од оние во Анхоч Gammax 300, 400 или Neptwin.
Исто така Seagate Barracuda замени го со Western Digital Blue.
Прво фала многу за советите.
Прашање:
Дали HDD ќе ми направи осетна разлика ако е 5600RPM 64MB, a не 7200. Конкретнo овој модел го одбрав.
wd20purz_1-500x500.jpg
Ваљда овој кулер Deepcool Neptwin v2 добро ќе лади и нема да е гласен.
neptwinv2_1.jpg
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
WD purlple е наменет за видео надзор - константно пишување на него и потоа препишување... претпоставувам дека се и поскапи од нормалните.
Користам WD black, и мислам дека има разлика за пристап до него, листање на големи галерии со слики и слично...
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Прво фала многу за советите.
Прашање:
Дали HDD ќе ми направи осетна разлика ако е 5600RPM 64MB, a не 7200. Конкретнo овој модел го одбрав.
Погледнете го атачментот 102618
Ваљда овој кулер Deepcool Neptwin v2 добро ќе лади и нема да е гласен.
Погледнете го атачментот 102619
За HDD гледај бренд заради издржливост и капацитет од 2-3 TB, другите спецификации како брзина на дискот и меморија се второстепени. Секако ќе користиш SSD за оперативен, програми и игри, HDD ќе се користи за складирање на податоци и ништо повеќе.

И овој кулер е оверкил ако не планираш да клокаш, сосема доволен е Gammax 400 или евентуално Cooler Master Hyper 212.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,273
4,510
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Земи си Freezer 34 eSports од Нексио, кулерчето е бонбонче, посебно во бело/сива комбинација. Оди комплет со MX-4 , користи BioniX P120 вeнтилаторче со 67.56 CFM airflow ( 2100 rpm), и ги тепа скоро сите кулери во таа класа.

Сега проверив во ценовникот, 2270 денари со еден вентилатор, 2890 за DUO.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
Гледајќи ги предлозите за Gammax 400 и Arctic Freezer 34 eSports DUO, одлучив за Arctic Freezer, НО после ова видео мислам дека не вреди дупло поскап за само 5 степени темп. разлика. И на крај се одлучив за Gammax 400 thanks to @Astro

Но што да праам со графичката? Според она што го сподели @GreenVlach некако 980ti најубаво би било да одберам додека чекам да се нормализираат цениве со GPU.Али од каде да најдам? :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Гледајќи ги предлозите за Gammax 400 и Arctic Freezer 34 eSports DUO, одлучив за Arctic Freezer, НО после ова видео мислам дека не вреди дупло поскап за само 5 степени темп. разлика. И на крај се одлучив за Gammax 400 thanks to @Astro

Но што да праам со графичката? Според она што го сподели @GreenVlach некако 980ti најубаво би било да одберам додека чекам да се нормализираат цениве со GPU.Али од каде да најдам? :)
Arctic freezer 34 е многу добар кулер ама е скап. Тоест, на тој процесор не му треба толку силно ладење. Тој и со бокс кулерот супер работи само што е гласен. Практично ти го купуваш Gammax400 не за да лади повеќе туку за да биде тивок.

980Ti јас никако не би земал, според мене е лоша идеја. Тоа е веќе стааааар хардвер. Освен ако не го платиш прилично ефтино не вреди во ниедна комбинација. Подобро гледај 1060 3Gb или RX570 додека да се отвори можност за нешто поново.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Јас да сум на твое место за графичка би почекал, мислам дека се гледа крајот. Би рекол оптимистички за два месеца, песимистички до крај на 2021.
Не гледам логика сега да се земе 1050TI или 470/570 4ГБ за 150-200 евра, кога се кратко истите ќе вредат приближно ~ 50-70 евра
Сега би зел било каква колку да дава слика, или стара ако имаш пошто Ryzenot 3600 нема интегрирана.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,077
1,839
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
А реалистички, крај на февруар/средина на март 2022 :ROFLMAO:
Да сме живи и здрави ќе видиме, не е исклучено ни тоа, пошто овде и во слични копуп земји каде струјата е ефтина ќе се копа до последно. Сепак, логично е со падот на криптово, да има панични продажби на ригови, пред копањето да стане целосно неисплатливо.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
И јас би играл на таа карта :) Моментално само си склапам можни конфигурации во ексел табела со цени и од која продавница.
Ќе почекам уште два-три месеца и ќе видам што ќе одлучам. Зависи ако улета нешто за добра цена.

За куќиште ама баш ич не се разбирам ниту знам што да гледам. Имате некаква препорака за?
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
145
233
Сепак, логично е со падот на криптово, да има панични продажби на ригови, пред копањето да стане целосно неисплатливо.
Апсолутно се слагам, меѓутоа кај нас барем вртат во главно ригови со 580ки.
А за малиот број ригови со 30 серијал би размислил ради проблемот со температури на меморија, нормално ако се цените екстремно атрактивни би купил али дефинитивно поприоритетно би ми било нова графичка со локална гаранција.
Рачунам дека најрано 2 месеци после генералното паѓање на цени, во МК цените би паднале на нашето нормално 30% над msrp.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За која намена е компјутерот?
 

Divinemkd

Intern
4 октомври 2014
46
23
Скопје
Divinemkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5900x + Arctic Liquid Freezer ii 360 rev. 4
Motherboard
Gigabyte b550 Aorus Pro v2
Storage
Samsung Pro 980 NVME PCIE 4.0 500GB + Samsung 980 NVME PCIE 3.0 500GB + 2TB WD Black
PSU
NZXT C850 80+ Gold
RAM
4x8GB Ripjaws 3600 Mhz CL16
Video card
ASUS ROG GTX 1070 8GB OC
Case
Be Quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Naga Pro Wireless
Keyboard
Razer Blackwidow Chroma V2
Audio
Creative Sound Blaster Z + Sennheiser HD 518
Monitor
BENQ XL2430T 144Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro
И јас би играл на таа карта :) Моментално само си склапам можни конфигурации во ексел табела со цени и од која продавница.
Ќе почекам уште два-три месеца и ќе видам што ќе одлучам. Зависи ако улета нешто за добра цена.

За куќиште ама баш ич не се разбирам ниту знам што да гледам. Имате некаква препорака за?
За куќиште би го препорачал Be Quiet! 500DX. Предобро за парите, го има во Нексио за 6150 мкд. Супер провев има, па дури и со просечен кулер на процесорот ќе имаш добри температури.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
96
38
Скопје
Абе за графичка ако можеш да почекаш е најубаво ако имаш некоја сега во моментов каква таква или да си ставиш буџет до колку би зимал/барал што би ти вршела работа. Барем како што рекоа (погоре) до септември али ако ти треба види која ти одговара за буџет. Да сите знаеме дека ќе падне цената ама никој кога ќе биде неможе со сигурност да каже и да веќе почна да потпаѓа по малце да ги шиткаат риговите тие што не се разбираа и истрчаа само пошо имаа пари да врлат и не се занимаваат за што како ќе се дешава и треба да се дешава со крипто валутите и риговите.

**Патем мое мислење е дека барем уште година дена нема да се смири ситуацијата со графичките ако не и повеќе дека и со повисокава цена пак ги зимаат
Мислењето е автоматски споено:

За која намена е компјутерот?
@Goddzila Еве кај можеш да најдеш графичка и цела конфигурација
 

Divinemkd

Intern
4 октомври 2014
46
23
Скопје
Divinemkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5900x + Arctic Liquid Freezer ii 360 rev. 4
Motherboard
Gigabyte b550 Aorus Pro v2
Storage
Samsung Pro 980 NVME PCIE 4.0 500GB + Samsung 980 NVME PCIE 3.0 500GB + 2TB WD Black
PSU
NZXT C850 80+ Gold
RAM
4x8GB Ripjaws 3600 Mhz CL16
Video card
ASUS ROG GTX 1070 8GB OC
Case
Be Quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Naga Pro Wireless
Keyboard
Razer Blackwidow Chroma V2
Audio
Creative Sound Blaster Z + Sennheiser HD 518
Monitor
BENQ XL2430T 144Hz 1ms
OS
Windows 10 Pro
Искрено до не верувам во догледно време под 150-170% мсрп да паднат цените...
Мислењето е автоматски споено:

Исто и забелешка за напојувањето. Повеќето напојувања, вклучувајќи ги и 80+ gold, најефикасно испорачуваат струја на помалку од 90% load. Без разлика на која графичка ќе ја користиш од mid-range, би препорачал над 650W bronze, идеално 750W. Напојувањето е дел на кој не треба да се штеди многу. И онака повеќето се со 5 години гаранција, па ретко кој ги менува често.
Мислењето е автоматски споено:

⚡PSU Tier List⚡ Updated for Ampere [January 2021] - psutierlist.com
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
За која намена е компјутерот?
@gOJDO
Претежно за гејминг.
Како втора варијанта за CPU ми е I5 10600K наместо r5 3600 но некако рајзенот ми се врза у глава наместо интел процесорот. Но најголем проблем како и на сите нас е графичка да се најде некоја нормална цена.

За куќиште би го препорачал Be Quiet! 500DX. Предобро за парите, го има во Нексио за 6150 мкд. Супер провев има, па дури и со просечен кулер на процесорот ќе имаш добри температури.
@Divinemkd Искрено не гледам причина да фрлам толку пари за куќиште (може грешам) барем до 3000 денари ми има смисла. Што мислиш?


@GreenVlach
Моментално GPU користам на стариот компјутер GTX 550ti 1gb. Да ја упарам со r5 3600??
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако е претежно за гејминг тоаш Ryzen 3600 не е најадекватен избор. Многу поисплатлива варијанта е со Intel 10/11 gen
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
880
771
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
@gOJDO
Претежно за гејминг.
Како втора варијанта за CPU ми е I5 10600K наместо r5 3600 но некако рајзенот ми се врза у глава наместо интел процесорот. Но најголем проблем како и на сите нас е графичка да се најде некоја нормална цена.@Divinemkd Искрено не гледам причина да фрлам толку пари за куќиште (може грешам) барем до 3000 денари ми има смисла. Што мислиш?


@GreenVlach
Моментално GPU користам на стариот компјутер GTX 550ti 1gb. Да ја упарам со r5 3600??
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Goddzila

Intern
15 март 2018
17
20
Многу поисплатлива варијанта е со Intel 10/11 gen
Имаш некој предлог кој е поисплатив? Сакам да ја искористам можноста на PCIe 4 што ја нуди R5 3600 и RAM speed 3200mhz. Кога гледав за интел ми фати око i5 10600K но он е со PCIe 3 и останатото е скоро исто, со тоа што му е CPU speed на 4.1ghz али затоа RAM speed поддржува само 26000 mhz за разлика од R5 3600 со 3200 mhz.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Имаш некој предлог кој е поисплатив? Сакам да ја искористам можноста на PCIe 4 што ја нуди R5 3600 и RAM speed 3200mhz. Кога гледав за интел ми фати око i5 10600K но он е со PCIe 3 и останатото е скоро исто, со тоа што му е CPU speed на 4.1ghz али затоа RAM speed поддржува само 26000 mhz за разлика од R5 3600 со 3200 mhz.
R5 3600 ти е во секој случај поисплатлив од било кој Интел, освен ако не гејмаш на 4К со high end графичка и Интелот е бајаги поефтин, а не е. А понатаму ќе можеш да надградиш и на Ryzen 5000 кој е ултимејт гејминг процесор, исти перформанси има со Интел а половина од потрошувачката на струја, башка можеш да одиш до 16 јадра и 32 треда ако ти терба.
2 фрејма има разлика и тоа со 2080Ti онборд.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,437
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно