1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од Commie, 22 Јануари 2020.

 1. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  После сто години се враќам назад на форумов имајте милост :)

  Здраво дечки. На ниеле сум да си набавам една конфигурација (PC) за по дома. Првично ми е за работа во полето на графички дизајн, а после за браусање, снимање видеа и останато. Е сега, за ралзика од класичните конфигурации што се нудат кај нас сакав некоја комбинација со АМД и Ати (евентуално nVidia не ми значи тој дел нарочно)

  Што би советувале во врска со идејата за процесорот?

  Фала ви пуно,
  Commie
  Ex шеф на сала на форумов :)
   
 2. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  120
  18 Септември 2013
  Добар ти ден пријателе, добре дојде назад.

  Одлично пиша за што ќе се користи конфигурацијата, би било од помош да споделиш и буџет.
   
  На Draynor и Rukfash им се допаѓа ова.
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Да речеме, 30000 +- 2000 е нешто со кое сум ок
   
 4. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  120
  18 Септември 2013
  Не сум некој професионалец, чисто ако може да биде од помош.
  Ако работиш на фотошоп гледам оти Интел+Нвидиа е подобра варијанта, сепак зависи со кој апликации вие работите и дали треба да биде вклучен монитор во таа цена? За 30,000мкд нема да биде добра конфигурација за графички дизајн во секој случај, да би бил јас во твоја ситуација веројатно би одел на нешто вака.

  Така што оставаме простор во иднина да се надогради графичка Нвидиа.


  ATX Micro Case Deepcool Frame w/USB 3.0, 2xUSB 2.0, Card-reader x 1 1,550 1,550

  PSU 750W Deepcool DQ750ST 80Plus Gold Black x 1 5,190 5,190

  CPU Intel Core i5-9400 Coffee Lake Six Core 2.9GHz LGA 1151 9MB BOX x 1 12,060 12,060

  MB Gigabyte B365M-HD3 LGA1151 DDR4 2666MHz SATA3 M.2 USB3.1 GBit LAN HDMI/DVI/VGA x 1 4,675 4,675

  DIMM 8GB DDR4 3000MHz Kingston HyperX Fury Black CL15 HX430C15FB3K2/16 x 2 2,590 5,180

  HDD 3.5" 2TB Western Digital Blue SATA3 64MB x 1 3,670 3,670

  SSD 2.5" Kingston A400 Series 480GB 7mm x 1 3,190 3,190
  8 Производи
  Вкупно: 35,515 ден.
  Со графичка картица конфигурација, ова е скоро 2х од твојот буџет. intel.PNG


  Има членови на форумов што можат да понудат солидни конфигурации со старо/ново делови тоа би било добра опција за твојот ограничен буџет исто.


   
 5. toplel

  toplel
  On your way to fame

  574
  615
  18 Август 2016
  Машко
  Барај на старо некоја конфигурација зошто на ново за тие пари нема да имаш ефективна продуктивност. Отвори оглас.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 6. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,051
  13 Јануари 2014
  Машко
  Барај нешто со AMD 2xxx и B серија чипсет, ама дефинитивно на старо. И пиши дали ти треба и монитор, или не, зошто мониторите со somewhat прецизни бои кои би рекол дека се потреба за графички дизајн почнуваат од 200 евра, што е скоро пола од буџетот.
   
 7. shifty

  shifty
  Модератор

  1,025
  1,350
  5 Септември 2009
  Зависно од буџетот:

  - CPU AMD Ryzen 3 3200G ~ 5.900 ден.
  - Gigabyte B450M-S2H ~ 3.700 ден.
  - 2x4GB DDR4 ~ 2.200 ден.
  - SSD 480GB ~ 3.200 ден.
  - Куќиште ~ 1.200 ден.
  - Ефтино PSU 120mm fan ~ 2.200 ден.
  -------------------------------------
  ~ 19.000 ден.


  - CPU AMD Ryzen 5 3600 ~ 13.000 ден.
  - MSI B450 TOMAHAWK MAX ~ 6.700 ден.
  - 2х8GB DDR4 3200Mhz ~ 5.400 ден.
  - Intel 1000GB 660P M.2 ~ 7.100 ден.
  - AMD RX570 4GB ~ 8.000 ден.
  - Куќиште + 2x120mm fan ~ 2.000 ден.
  - PSU 500+ 120mm fan ~ 3.000 ден.
  -------------------------------------
  ~ 45.200 ден.


  - CPU AMD Ryzen 5 3700X ~ 21.000 ден.
  - MSI B450 TOMAHAWK MAX ~ 6.700 ден.
  - 2x16GB DDR4 3200Mhz ~ 9.500 ден.
  - Intel 1000GB 660P M.2 ~ 7.100 ден.
  - NVIDIA 2060 ~ 20.500 ден.
  - Куќиште + 2x120mm fan ~ 2.000 ден.
  - PSU 650+ 120mm fan ~ 4.000 ден.
  -------------------------------------
  ~ 70.800 ден.

  Компонентиве погоре се некоја орентација, доколку наведеш точен буџет и конкретен софтвер кој го користиш може да се оди на конкретни предлози.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Ја само шо прашував у Нексио и 1600 AF е 6600 мкд да се нарача шо е подобро мислам од 3200Г и треба тоа да се препорачува на форумов за тој буџет.

  1600 АФ е ребрендиран 2600 со малку помал буст шо го прави 3% послаб само од 2600.

  Исто така се клока до најмалце 4 гигахерци на сите јадра.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,261
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Тепаат кој неќе...Муабетов од кристална топка е или од искуство?
   
 10. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  187
  150
  8 oктомври 2016
  Во моментов 1600af е без конкуренција за вложено добиено! Осумдесет и пет долари! Кој купува (склопува) сега десктоп, да грабнеш и да бегаш.

  Sent from my Redmi
   
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,778
  18 Септември 2013
  Машко
  Од review на Hardware Unboxed:


  View: https://www.youtube.com/watch?v=tkxrM9AvT-4

  Од Gamer's Nexus рецензијата не ми се свиѓа пошо не е толку детална (не покриваат продуктивност), ама за гејминг покриваат многу игри и ним им е оверклокнат на 4.2 гигахерци (all core):


  View: https://www.youtube.com/watch?v=wRO_AUdmfis


  Така шо ко шо кажав 4 гигахерци конзервативно, иако ако сум фактички коректен Hardware Unboxed кажаа дека оди без проблем на 4.1, а ако имаш среќа у лотаријата и 4.2

  Пак ќе кажам ова е само ребрендиран 2600 со малку помали фреквенции out of the box. Буквално.

  Најголема замерка од сите е тоа шо 1600 го крстиле АМД така шо многумина нема да знаат дека е уствари ребрендирана 2600ка за само 85 долари, и тоа дека не е достапна низ цел свет лесно. За да знаеш дека се работи за нов дел треба буквално да го бараш по product number, односно да потенцираш пример на нексио дека сакаш YD1600BBAFBOX а не YD1600BBAEBOX

  Но ако кај нас 3200Г е 6000 денари (отприлика) а овој 6600 денари - а ако се оди на варианта со дедицирана графичка - ова е во секоја ситуација поарен избор.

  Би отишол до таму дури и да кажам дека е подобар избор од 2600 кај нас пошо 2600 е доста поскап, а е у основа истиот процесор.
   
  Последна промена: 28 Јануари 2020
  Jedah, Borsa и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,685
  14,261
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  примероците кои им се дадени се cherry picked и немаат никаква сличност со примероците кои се наоѓаат во продажба. 1600AF е послаб од 2600, а ретко кој 2600 е стабилен на 4GHz. Следствено не е реално да се очекува дека 1600AF ќе се оверклокува подобро од 2600. Според мене реално е 3.8-3.9GHz all core.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,794
  1,168
  28 ноември 2015
  Машко
  Чичко Али имате 2600 за 5500 мкд. Мутантот од процесор е за некој што сака за ефтини пари компјутер а не сака ротавирус од Али .
   

Сподели

Вчитување...