1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Совет за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од petrusevski, 14 ноември 2010.

1. petrusevski

petrusevski
    Intern

25
    1
    24 Април 2010
    Ми треба компјутер за гледање HD филмови/серии, гејминг од време на време и интернет.. Ми треба матична, процесор, рам, графичка, хард диск, напајање и куќиште.
    Од почетната сума од 19.000 што ја спомнав во другата тема, успеав да стигнам до 21-22.000ден, па секој предлог е добредојден. Би сакал некоја конфигурација што би можел да ја надоградувам како заштедувам.

2. petrusevski

petrusevski
    Intern

25
    1
    24 Април 2010
    30 денари разлика, што да изберам?
    Планирам да купам матична со онборд графичка, па за некој месец да си земам саглам графичка карта.

3. Mr.MaxADSL

Mr.MaxADSL
    Intern

34
    2
    14 ноември 2010
    Скоро се идентични овие, али ИНТЕЛ си земи, нема да згрешиш... :bravo:

4. petre.dimov

petre.dimov
    Gaining Experience

918
    234
    27 ноември 2008
    Машко
    Software developer
    Подобар процесор е на Интел, земи си таа со интел

5. petre.dimov

petre.dimov
    Gaining Experience

918
    234
    27 ноември 2008
    Машко
    Software developer
    Али мислам дека Phenom i ATI добро ќе се слагат и двете ти се добри , зависно што планираш да правиш со компјутерот

6. gokica

gokica
    Модератор

8,550
    10,639
    13 Јуни 2009
    Кај Intel конфигурацијата е многу посолидна плочата но Phenom II е далеку подобар избор со можност за апгрејд кон Тубан во зависност од потребите.

Ако ти е исклучиво за гејминг тогаш е релативно сеедно па дури и заради плочата би рекол да си земеш Intel а i3 можеш да го апгрејдаш до i7 за тој сокет.

Ако сакаш повеќе процесирачка моќ и за разни други видови на апликации освен игри тогаш дефинитивно приклони се кон АМД таборот и нивниот Phenom II кој повторно ќе речам е далеку подобар избор од i3.

7. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,492
    2,519
    14 Мај 2008
    Машко
    Ја би играл со феномот. Конфигурациите имаат иста цена, но втората е појака.

8. petrusevski

petrusevski
    Intern

25
    1
    24 Април 2010
    Напојувањето ОК е? Меркав некое со куќиште, ама ниту едно не ми фати око..

9. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,603
    3,536
    11 Декември 2008
    Машко
  10. Clash

Clash
    Intern

116
    10
    18 Јануари 2009
    Ако можеш да кажеш од каде ти се ценовниците?

11. maci

maci
    On your way to fame

2,888
    649
    2 Април 2008
    мебиус

12. zorandesign

zorandesign
    Баниран/a

1,618
    674
    6 Јуни 2007
    GIBABYTE GA-H55M-UD3H
    INTEL CORE i3 530 BOX
    2x2GB DDR3 PATRIOT
    WD 500GB 32MB

Оваа конфигурација ти ја нудам за 18.100 со обично куќиште и напојување. Доколку сакаш, ќе го одземам него и ќе ставам куќиште со напојување кои се поквалитетни, до таа крајна цена што ја спомена. Може да ставиме солидно напојување од Chieftec и куќиште од Spire на пример...
    Оваа конфигурација има интегрирана графика, имаш можност во иднина да ставиш Core i7 8xx, има уште 2 слободни слотови за меморија, USB 3.0,...верувам дека, доколку се одлучиш за комбинација со Intel нема да зажалиш. Core i3 многу добро се оверклокува, што значи добиваш одлични почетни перформанси и оверклок потенцијал за во иднина, така да не верувам дека ќе имаш потреба од i7 доколку i3 го дотераш до 4GHz, се разбира со посолиден кулер...Се' на се' - одлична комбинација за вложените средства. Во блиска иднина ќе ја дополниш со некоја графичка и така ќе имаш комплетна квалитетна конфигурација.:)

13. zorandesign

zorandesign
    Баниран/a

1,618
    674
    6 Јуни 2007
  14. zorandesign

zorandesign
    Баниран/a

1,618
    674
    6 Јуни 2007
    Мое извинување што делува како да се наметнувам, но не видов дека има ценовник, од мобилен пишував, а сликите не ми ги отвори. Пардон :chudenje: Гледам сега дека мојот предлог си го зел во обзир, тоа и ми беше намерата. Штом имаш дилерски, одлично, уште подобро, со среќа купувањето ;)

15. petrusevski

petrusevski
    Intern

25
    1
    24 Април 2010
    Едн мој комшија се знае сс баџанака на девера на продавача у мебиус, па кажа ке ми заврши работу за 2-3000 денара.. :bravo:

мала шала... ги имам, незнам од каде ;)

16. Clash

Clash
    Intern

116
    10
    18 Јануари 2009
    Па ако ги имаш од каде ќе купуваш кажи ако сакаш па и јас да пазарам од таму.

17. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,332
    5,245
    24 Март 2009
    Машко
    +1 за АМД конфигурацијата.

Сподели

Вчитување...