1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за конфигурација

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од petrusevski, 14 ноември 2010.

 1. petrusevski

  petrusevski
  Intern

  25
  1
  24 Април 2010
  Ми треба компјутер за гледање HD филмови/серии, гејминг од време на време и интернет.. Ми треба матична, процесор, рам, графичка, хард диск, напајање и куќиште.
  Од почетната сума од 19.000 што ја спомнав во другата тема, успеав да стигнам до 21-22.000ден, па секој предлог е добредојден. Би сакал некоја конфигурација што би можел да ја надоградувам како заштедувам.
   
 2. petrusevski

  petrusevski
  Intern

  25
  1
  24 Април 2010
  30 денари разлика, што да изберам?
  [​IMG]
  Планирам да купам матична со онборд графичка, па за некој месец да си земам саглам графичка карта.
   
 3. Mr.MaxADSL

  Mr.MaxADSL
  Intern

  34
  2
  14 ноември 2010
  Скоро се идентични овие, али ИНТЕЛ си земи, нема да згрешиш... :bravo:
   
 4. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Подобар процесор е на Интел, земи си таа со интел
   
 5. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Али мислам дека Phenom i ATI добро ќе се слагат и двете ти се добри , зависно што планираш да правиш со компјутерот
   
 6. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Кај Intel конфигурацијата е многу посолидна плочата но Phenom II е далеку подобар избор со можност за апгрејд кон Тубан во зависност од потребите.

  Ако ти е исклучиво за гејминг тогаш е релативно сеедно па дури и заради плочата би рекол да си земеш Intel а i3 можеш да го апгрејдаш до i7 за тој сокет.

  Ако сакаш повеќе процесирачка моќ и за разни други видови на апликации освен игри тогаш дефинитивно приклони се кон АМД таборот и нивниот Phenom II кој повторно ќе речам е далеку подобар избор од i3.
   
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Ја би играл со феномот. Конфигурациите имаат иста цена, но втората е појака.
   
 8. petrusevski

  petrusevski
  Intern

  25
  1
  24 Април 2010
  Напојувањето ОК е? Меркав некое со куќиште, ама ниту едно не ми фати око..
   
 9. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
 10. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Ако можеш да кажеш од каде ти се ценовниците?
   
 11. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  мебиус
   
 12. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  GIBABYTE GA-H55M-UD3H
  INTEL CORE i3 530 BOX
  2x2GB DDR3 PATRIOT
  WD 500GB 32MB

  Оваа конфигурација ти ја нудам за 18.100 со обично куќиште и напојување. Доколку сакаш, ќе го одземам него и ќе ставам куќиште со напојување кои се поквалитетни, до таа крајна цена што ја спомена. Може да ставиме солидно напојување од Chieftec и куќиште од Spire на пример...
  Оваа конфигурација има интегрирана графика, имаш можност во иднина да ставиш Core i7 8xx, има уште 2 слободни слотови за меморија, USB 3.0,...верувам дека, доколку се одлучиш за комбинација со Intel нема да зажалиш. Core i3 многу добро се оверклокува, што значи добиваш одлични почетни перформанси и оверклок потенцијал за во иднина, така да не верувам дека ќе имаш потреба од i7 доколку i3 го дотераш до 4GHz, се разбира со посолиден кулер...Се' на се' - одлична комбинација за вложените средства. Во блиска иднина ќе ја дополниш со некоја графичка и така ќе имаш комплетна квалитетна конфигурација.:)
   
 13. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
 14. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Мое извинување што делува како да се наметнувам, но не видов дека има ценовник, од мобилен пишував, а сликите не ми ги отвори. Пардон :chudenje: Гледам сега дека мојот предлог си го зел во обзир, тоа и ми беше намерата. Штом имаш дилерски, одлично, уште подобро, со среќа купувањето ;)
   
 15. petrusevski

  petrusevski
  Intern

  25
  1
  24 Април 2010
  Едн мој комшија се знае сс баџанака на девера на продавача у мебиус, па кажа ке ми заврши работу за 2-3000 денара.. :bravo:

  мала шала... ги имам, незнам од каде ;)
   
 16. Clash

  Clash
  Intern

  116
  10
  18 Јануари 2009
  Па ако ги имаш од каде ќе купуваш кажи ако сакаш па и јас да пазарам од таму.
   
 17. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,245
  24 Март 2009
  Машко
  +1 за АМД конфигурацијата.
   

Сподели

Вчитување...