1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за конфигурација

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Грне, 25 Декември 2009.

 1. Грне

  Грне
  Intern

  6
  0
  25 Декември 2009
  Здраво!
  Бидејќи не сум многу запознаен со компјутерската технологија, а сакам конечно да земам малку подобар компјутер би ве замолил за совет помеѓу две конфигурации кои се продаваат во АМЦ кои коштаат околу 20.000,00 ден. А ако знае некој да има и некоја подобра конфигурација за тие пари ве молам пишете. Па вака.
  -Конфигурација 1. Премиум 8300А
  -AMD Athlon II x4 Quad Core 620 AM3 2MB 2600
  -MB A6v
  -4GB DDR2 RAM
  - 500 GB HDD
  -ATI Radeon 4650/1GB
  -DVD+RW

  -Конфигурација 2. Про Виста 6242и
  -Intel CORE 2 DUO E 7400 2.8 3M 1066
  -Intel G41 Chipset
  -4GB DDR2 RAM
  -500 GB HDD SATA2 Western Digital 722/16M
  -nVIDIA 9500/1GB
  -16x DVDRW

  Ви Благодарам.
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,515
  1,169
  8 Декември 2009
  По мое лично мислење треба да си ја купиш првата...мислам дека повеќето ке се сложат со мене затоа што амд има многу подобри процесори од интел така да и имаш ати радеон графичка од 1 гб шо не е малку.. ама тоа е мое мислење треба да видиме шо мислат другите, особено GOJDO :skuter:
   
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Конфигурација 1 за 20 000 е kickass конфигурација.
   
 4. DrMos

  DrMos
  Gaining Experience

  285
  52
  19 Септември 2009
  Машко
  Без размислување...1-вата.
   

Сподели

Вчитување...