Совет за кабел за стар принтер

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од zvonkog, 28 Април 2017.

 1. zvonkog

  zvonkog
  Intern

  9
  2
  31 Август 2016
  Машко
  потребен совет за:

  каде може да се најде кабел усб - мини центроникс, освен во логинг????

  друго, дали стар принтер хп1100 би функционирал со таков кабел на новиве конфигурации со вин10?
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  On your way to fame

  496
  568
  11 Март 2011
  Кабелот е доста редок деновите, ако имаа добра цена земи го.
  Јас исто така мака мачев со ХП 1000 и 64 битен драјвер и никако не проработи како што треба. Но колку што гледам наводно ХП 1100 има 64 битен драјвер

  Microsoft Update Catalog

  Ако е ова точно, со распакување на понов .cab од линкот и рачна инсталација, ќе успееш да го инсталираш.
   
 3. zvonkog

  zvonkog
  Intern

  9
  2
  31 Август 2016
  Машко
  благодарам!
  не е до цената, имаат само стандарден центроникс нема мини на лагер,
  да најдам кабел, па ќе се оправам со инсталации.

  ај може некој ќе се јави со некакво искуство?!
   
 4. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,684
  2,073
  2 Септември 2012
  Машко
  Го имам истиот принтер во моментов и работи на еден од компјутерите на кој што е инсталиран, но поради тоа тој компјутер неможам да го направам да функционира на Windows 10 само заради тоа што неможам да најдам драјвер.
  Тој компјутер работи на Windows 7 и единствено тоа е причината.
  Стандардниот приклучок на тој принтер за да се поврзе со компјутер е паралел конекторот, но доколку немате соодветен конектор на матичната плоча би можел да се поврзе и со адаптер паралел - усб кој што функционира без проблем.
  Од оваа продавница на Алиекспрес го имам порачано истиот исклучиво заради тој принтер и работи без проблем.
  Овој адаптер го имам видено и низ нашите продавници но со значително повисока цена. :)
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 6. zvonkog

  zvonkog
  Intern

  9
  2
  31 Август 2016
  Машко
  фала, ќе проверам.

  ама ти го тераш на паралелен, плус адаптер му ставаш????

  ја сакам директ да го врзам и по нетов вика дека со драјвери за вин10, plug&play би требало да биде, мада нешто скептик сум?!
  еве го мини центроникс-от

  [​IMG]
   
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  1,684
  2,073
  2 Септември 2012
  Машко
  Да, паралел па адаптер за на усб.
  Незнам колку е изводливо ова што ти сакаш да го направиш, ај ќе научам нешто можеби. :)
   
 8. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,543
  1,415
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Јас најдов ваков низ дома .
  20170428_171733.jpg
   
 9. zvonkog

  zvonkog
  Intern

  9
  2
  31 Август 2016
  Машко
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 11. alek99

  alek99
  Gaining Experience

  397
  316
  28 Јануари 2008
  Машко
  Џабе ќе ги купува, он бара mini-centronics, а понудените се DB25 parallel и centronics.
   
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран

Сподели