1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за избор на Калај (жица за лемење).

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Excalibur, 22 Јануари 2020.

 1. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Здраво дечки,

  Некој да препорача од лично искуство квалитетна жица за лемење (со или без флукс)? Од кај нас или од "странство".

  Се потрошија старите количини...
   
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,448
  10,317
  23 oктомври 2012
  Машко
  Само оваа, таман на попуфче е, па излегува добра цена.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Убаа е, ама оние + 17,67 ЕU што морале да ги стават? Нешо малку поефтинко. За по дома.
   
 4. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  496
  493
  15 Септември 2014
  bekrija
  било која со олово и калај микс, безоловните се тешки за работа и со најдобра опрема и на искусни мајстори им е тешко да направат добар лем. Во логин, алфа битола во пролазот кај скопјанка има добри, барај 0,7 или 1 мм.
   
  Excalibur, bicikle и на Oktar им се допаѓа ова.
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Tnx.
   
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,803
  862
  3 Март 2018
  Овја демек по препичен а достапен, инаку овја го имам, топ е.
  а да, и калофониум, ако нема во логин некој од овја или овја. Истото е, само ова за инструменти као по прочистено било, не ти мења тебе ништо за лемење...
   
  На krema и Excalibur им се допаѓа ова.
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  435
  216
  18 oктомври 2019
  Машко
  Имам Cinol паста безкиселинска, кога нешто запнува со неа нема шанси ладен лем да излезе. И покрај муабетите за корозија, до сега ништо не се случило. Многу полесно се леми во однос на калафониумот растворен во алкохол. SmartSelect_20200122-151248_Google.jpeg
   
 8. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  495
  436
  26 Јуни 2012
  Машко
 9. Spawny

  Spawny
  Gaining Experience

  75
  69
  22 Декември 2013
  Машко
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  118
  96
  6 Февруари 2016
  Машко
  Или ако не ти се дава 200/300денари, оди во гац електроник, калај на мерење. 15 денари е метро. Добар и чист лем се прави.
  Инаку препорака за Недис калајот.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...