• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за графичка

  • Ја почнал/а темата vik
  • Време на почнување

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Имам MB ASUS P4P8x, а на неа ATI Radeon 9200 со 128 MB меморија на AGP. Сеа сакам да ја сменам графичката, ама барам помош од вас да ми кажите која графичка би одговарала на матичната и дали е поуба G-force или ATI...нормално и модело да биди вo тек со времево
wink.gif
со еден збор која најака графичка би одговарала на матичната, најака и со модел и со меморија...од напред фала ви

ПС. Ова е за еден мој другар па ваши мислења ми биле добредојдени.:bye1:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
На АGP веќе ретко се наоѓаат графички :(
За ефтини пари можеш да најдеш GeForce FX5500 со 256МB рам. Најјако што може да се најде е GeForce 7300GT со 256МB рам, или евентуално 7600GS.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
StenmarC, викаш дека можи да се најди 7300GT за AGP слот?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
M

Mr.Alien

Гостин
А да наведеш колку пари може да потроши другар ти, и дали му е за играње или повеќе за мултимедија?
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Па него ќе му е 90% од времето ќе му е за играње. а иначе планира некаде околу 4000 денари да потроши.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Во ценовникот на Анхоч има ова
Galaxy AGP GeForce FX5500 256MB DDR TV/DVI = 1950 денари.
Таа би му била доволна. Другите 7300GT и 7600GS се околу 3600 и 4400 денари соодветно.
Според мене глупо е да се инвестира во застарена технологија. Мој совет е да си ги продаде деловите - плоча, процесор, меморија, графичка и да си додаде некаде околу 6-7000 и да си купи понови...
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
Se bi bilo super koga bi ziveele vo druga drzava vo koja dilerite na kompjuterski komponenti ovde ne bi bile distributeri na stranskite distributeri vo bugarija,srbija ili elada:),tuku da bidat direktni distributeri (koi i gi imame ali se mnogu retki) na poznati,ili na nam malku poznati(a svetski mnogu poznati) firmi.Primer vo Makedonija nema sansi da se nabavi Zalman(kuleri) ili do pred nekoe vreme bea aktuelni Hercules grafickite.Da ne nabrojuvam.ima mnogu.Ge(X)Cube ili Connect3D se dobri,ne znam dali gi ima kaj kako direkten uvoz bidejki se eftini na svetski pazar , a kaj nas se skapi:)
Znaci da rezimiram,nema potreba da menuva se sto e prethodno nabroeno,dovolna bi bila 1950Pro so 256MB ili 3850.Postojat za AGP,za vtorata ne sum 100% siguren,imam slusnato i procitano.Kaj nas ne znam dali moze da se nabavi,pa so ogled na toa bi preporacal 7600GT.Vo nikoj slucaj ne 7300GT ili 7600GS.Podobro baraj 6800GS ili 6800GT ili 9800XT polovni.Za okolui 4000den moze na nabavi polovna 6800GS,da ja otkluci i ako ima sreka da dobie performansi sto ima priblizno 7600GT ili 6800Ultra.X850,bilo koja osven SE bi bila dobar izbor za polovna.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Se bi bilo super koga bi ziveele vo druga drzava vo koja dilerite na kompjuterski komponenti ovde ne bi bile distributeri na stranskite distributeri vo bugarija,srbija ili elada:),tuku da bidat direktni distributeri (koi i gi imame ali se mnogu retki) na poznati,ili na nam malku poznati(a svetski mnogu poznati) firmi.Primer vo Makedonija nema sansi da se nabavi Zalman(kuleri) ili do pred nekoe vreme bea aktuelni Hercules grafickite.Da ne nabrojuvam.ima mnogu.Ge(X)Cube ili Connect3D se dobri,ne znam dali gi ima kaj kako direkten uvoz bidejki se eftini na svetski pazar , a kaj nas se skapi:)
Znaci da rezimiram,nema potreba da menuva se sto e prethodno nabroeno,dovolna bi bila 1950Pro so 256MB ili 3850.Postojat za AGP,za vtorata ne sum 100% siguren,imam slusnato i procitano.Kaj nas ne znam dali moze da se nabavi,pa so ogled na toa bi preporacal 7600GT.Vo nikoj slucaj ne 7300GT ili 7600GS.Podobro baraj 6800GS ili 6800GT ili 9800XT polovni.Za okolui 4000den moze na nabavi polovna 6800GS,da ja otkluci i ako ima sreka da dobie performansi sto ima priblizno 7600GT ili 6800Ultra.X850,bilo koja osven SE bi bila dobar izbor za polovna.

Во првиот дел се согласувам тотално со тебе.
Во вториот не баш. Што ќе му е толку јака графичка, ако има Celeron процесор и 512МБ рам?
Moj совет беше конкретно, кога веќе е решен да дава пари да даде нешто над 100 евра и да ги шитне неговите делови (плоча,процесор, графичка и меморија) и да си стави малце појака плоча, процесор, графичка и рам. Колку за информација....
Плоча за АМ2, АМД Атлон 3600 dualcore, 2 x 512MB DDR2800, Аsus 7300GT Silent (400/800) би му завршиле работа. Така, ќе осети разлика... џабе е да стави јака графичка на неговиот компјутер, кога останатите делови му се слаби...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Луќе, се е тоа ОК, но човекот сака само графичка. Можеби не е при пари за целосен РЕМОНТ на компјутерот, и покрај вашите несомнено добронамерни совети.
Од АГП графички, кога веќе сака да си игра игри, нека разгледа Radeon X1650 PRO, GeForce 7600 GS или некој постар модел - nVidia серија 6 (6600GT, 6800 тешко ќе најде, има заостанати на лагер за изгор и нереални цени, исто така и 9800PRO).
Побарај во Риверсофт, Анхоч, СЕТ (макар што не се баш некое огледало за квалитет), Фламинго, Нико.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@zorandesign

Имењак, муабетот ти е сосема на место, во поглед на увоз на компоненти кои ги краси квалитет а кои се (помалку-повеќе) познати кај нас. Жално. Еве, соседна Србија може да се пофали со избор на се и сешто, од било кој производител.
Кај нас, филозофијата на фирмите е отприлика ваква - ех, што ќе ја носиме таа и таа картичка, кога нема кој да ја купи?!?!
Колку вакви слични муабети сум чул во минатите 5-6 години...Едноставно, се гледаат низ призма на профит и продажба. Една од причините (многуте) за пропаста на ИНФОКОМ лежи и во самите наши ГОЛЕМИ фирми - успехот на саемот се мери низ призма на продадени конфигурации и компоненти.
И јас сакам тука да ги видам HIS или Sparkle, BFG или референтен модел на nVidia картичка, да видам OCZ, PATRIOT, CRUCIAL BALISTIC или слични егзотични мемории, EXTREME модел на процесор, најновите модели на процесори веднаш да дојдат на нашиов пазар.
Zalman? Камо среќа. Веднаш би купил неколку различни модели.
Биди поздравен.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Фала ви многу на сите за предлозите. Сега тој ги читаше мислењата, ќе разгледаме и ќе ви кажам што ќе се одлучи.
Фала!!!
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1.618
689
@Mr.Alien

Благодарам имењаку,биди и ти поздравен.
Мило ми е што имам истомисленици.Што не значи дека тие што не мислат како мене не ги ценам:)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Иначе да ви кажам, другарми зеде GeForce 7300GT 256MB и сега засега е задоволен.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Значи, си го решил проблемот, макар што јас типував на X1650 PRO. Во секој случај, со здравје да се служи. Најбитно е да е задоволен со изборот.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Ах...тој задоволен е. Само Pro Street да му ја игра. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.990
Мислења
890.432
Членови
31.720
Огласи
227
Најнов член
Kristijan777
На врв Дно