Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за додавање на рам меморија

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1.802
1.316
Скопје
Имам 2 модули G Skill F4-3200C16D-16GSXFB.
Имам уште 2 слободни, сакам да додадам рам меморија малце ми се овие 32гб, дали е паметно да се стави пример уште 2х по 8гб или да ставам исто како и претходно 2х16 гб?

Исто така на што друго треба да се внимава кога ќе бирам која меморија да ја купам?

Иначе имам матична asrock z390 pro 4 ако ви значи нешто.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.831
Идеално сценарио ти е да ставиш идентични модули како тие што ги имаш.

Со капацитетот теоретски не би требало да имаш проблеми, ама пониска фреквенција или полоши тајминзи значит дека сите модули ќе работет на пониската фреквенција или полошите тајминзи. Пример, ако земиш модули на 3,000MHz, и тие шо ги имаш ќе работет на 3,000MHz, иако одет до 3,200MHz.
 

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1.802
1.316
Скопје
Идеално сценарио ти е да ставиш идентични модули како тие што ги имаш.

Со капацитетот теоретски не би требало да имаш проблеми, ама пониска фреквенција или полоши тајминзи значит дека сите модули ќе работет на пониската фреквенција или полошите тајминзи. Пример, ако земиш модули на 3,000MHz, и тие шо ги имаш ќе работет на 3,000MHz, иако одет до 3,200MHz.
Идентични тешко да најдам, али ако најдам исти спецификации а различна марка нема да праи проблем така? И дали ќе има проблем ако ставам 2x8gb?
 

BrziiBesniGlisti69

Gaining Experience
18 јуни 2021
70
122
Бајтола
Немам слушнато за Д4 систем со 48 гига меморија, теоретски мислам дека би требало да ги крепи матичната, завнисно од неа и нејзината поддршка за произведувачи, но не верувам дека би можел да ги наместиш да се на брзина над стандардната за д4 2133 или 2666 заборавив која беше.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Имам 2 модули G Skill F4-3200C16D-16GSXFB.
Имам уште 2 слободни, сакам да додадам рам меморија малце ми се овие 32гб, дали е паметно да се стави пример уште 2х по 8гб или да ставам исто како и претходно 2х16 гб?

Исто така на што друго треба да се внимава кога ќе бирам која меморија да ја купам?

Иначе имам матична asrock z390 pro 4 ако ви значи нешто.
Да бидат 3200 Мхц 16 CL латенција
(ти имаш DDR4-3200 CL16-18-18-38 1.35V
16GB
Со иста латенција ако се - нема проблем - со помала ( пример 18-20-20 - ќе работат пак само на латенција од поспорите ( на 18-20-20 ) (нормално 3200 Мхц - ќе купиш нема 2666 или 2133)
Може и 2х16 и 2х8 и како сакаш
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.635
Во теорија ќе работат и ако ставиш 2 х 8Gb CL16 3200
Најдобро сценарио е да ставиш идентични такви, а не најдеш стави 2 х 16Gb 3200 CL16 од друг бренд
 

DarkEnchanter

Practice makes perfect
17 август 2014
1.802
1.316
Скопје
Да бидат 3200 Мхц 16 CL латенција
(ти имаш DDR4-3200 CL16-18-18-38 1.35V
16GB
Со иста латенција ако се - нема проблем - со помала ( пример 18-20-20 - ќе работат пак само на латенција од поспорите ( на 18-20-20 ) (нормално 3200 Мхц - ќе купиш нема 2666 или 2133)
Може и 2х16 и 2х8 и како сакаш
Ги најдов овие излеа се исти спецификации CL16-18-18, а овие пример се CL 16-20-20.

Еве и овие пример.

ок се сите така?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Ги најдов овие излеа се исти спецификации CL16-18-18, а овие пример се CL 16-20-20.

Еве и овие пример.

ок се сите така?
Види да не има во Neksio (имаат Г-скил цела серија )Првите се добри ама цената лоша-а ќе работат без проблем
Третите се супер ама нема на лагер
Вторите никако
Овие се добри и евтини ама дека се различен производител не ми се допаѓа малку - а можно е и да работат супер https://www.anhoch.com/product/599872454/dimm-16gb-ddr4-3200mhz-geil-cl16-orion-black-rgb
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.115
Мислења
974.840
Членови
35.421
Најнов член
100jan
На врв Дно