• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Sovet za bridge ili prosumer fotoaparat?

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
Korisnik sum na Canon IXUS 970is veke 3god. za idiot (ima nekoj manuelni postavki) za odmor i familiarni fotki e odlicen, megutoa se zainteresirav za amaterska fotografija i mi treba nesto poseriozno. Budzetot e od 25000 do 30000 mkd. Poznavanje od fotografija imam citano dosta megjutoa praxa mi se idiotcinja i IXUSOT mi e vrv:). Prioritet mi e i FULL HD camera a bi slikal (osven familija i odmori) pejsazi, nokni gradski sliki, makro i bi sakal da se obidam vo nightsky pictures. Prioritet mi e F1.8 ili 1.4 nebitno ostavam na poiskusni i molam za sovet megu ovie modeli na prosumer ili bridge sto ke mi preporacate: NIKON 1V1, 1J1. Olympus PM1, PL3. Lumix LX7. Olympus ZX1. Fujifilm X10. Fuji FX1. Canon S100 ili preporacajte nesto drugo odnapred blagodaram.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,165
За 30ина иљади имаш мислам и ДСЛР на ново. Разгледај, далеку пофлексибилна платформа од прозумер е. 1.8 објективите за канон се 100 евра на ново, 50мм.
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
470
58
Скопје
Nikon D5100 kit 18-55mm VR http://goo.gl/V0ol4
Nikon D3200 Kit 18-55mm VR http://goo.gl/oH7kG
Nikon D3100 Kit 18-55mm VR + Nikon торба,микрофибер крпче,дифузер за вграден блиц (Интересна понуда 2 објектива) http://goo.gl/UCr7U
А од Canon
Canon EOS 1100D kit 18-55 IS + SD 8GB + торба http://goo.gl/F5Y1u

За таа сума која што располагаш, размислувај помеѓу овие модели.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Korisnik sum na Canon IXUS 970is veke 3god. za idiot (ima nekoj manuelni postavki) za odmor i familiarni fotki e odlicen, megutoa se zainteresirav za amaterska fotografija i mi treba nesto poseriozno. Budzetot e od 25000 do 30000 mkd. Poznavanje od fotografija imam citano dosta megjutoa praxa mi se idiotcinja i IXUSOT mi e vrv:). Prioritet mi e i FULL HD camera a bi slikal (osven familija i odmori) pejsazi, nokni gradski sliki, makro i bi sakal da se obidam vo nightsky pictures. Prioritet mi e F1.8 ili 1.4 nebitno ostavam na poiskusni i molam za sovet megu ovie modeli na prosumer ili bridge sto ke mi preporacate: NIKON 1V1, 1J1. Olympus PM1, PL3. Lumix LX7. Olympus ZX1. Fujifilm X10. Fuji FX1. Canon S100 ili preporacajte nesto drugo odnapred blagodaram.
Ако ти е приоритет FULL HD снимање Canon 600D е малку подобар од Nikon D5100 но затоа сликите и точност на боите му се послаба страна од Nikon.Ако се земе севкупно колку чинат и двата и што добиваш за парите што ги даваш во таа класа Nikon D5100 и фиксниот објектив 35 или 50 мм се без никаква конкуренција посебно за ноќно снимање му нема равен бидејќи и апаратот на високо ИСО дава многу мал шум и помал во однос на Canon 600D а фиксниот објектив поради поголемо отварање на блендата е меѓу најдобрите за места каде има помалку светло.И двата објектива се F1.8 што освен за портрети ги прави идеални за секојдневна домашна употреба посебно 35 мм затоа што рамното стакло дава буквално иста видливост како човечкото око.Со 50мм ако сликаш дома малку е незгодно бидејќи предметот што сакаш да го сликаш ти е отприлика за половина поблиску отколку што е реално во живо или попросто кажано како да сликаш дома со идиот ама со уклучен зум од 2 или 3x нешто.Затоа секогаш можеш да направиш чекор напред за да се доближиш до она што сакаш да го сликаш што е предност но за назад е проблем кога ке сакаш да се оддалечиш за да го фатиш цел кадар.Ако сакаш макро разгледај го Никон 40мм објективот F2.8 кој е малку послаб на светло од 35 и 50 но сликата е пооштра.Она што го прочитав на интернет е тоа што луѓе што имале 35 мм кога се префрлиле на 40мм за макро осетиле разлика во квалитетот на сликите но и плус добиле макро објектив.Инаку мој нареден апарат ке биде Nikon D5100 со фиксниот 35мм и батеријски држач за да можам да го користам со обични батерии но ке го набавам од надвор затоа што тука цените се малку напумпани и плус со излегувањето на Nikon D5200 очекувам после нова година цената повторно да му падне.
 

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
Ако ти е приоритет FULL HD снимање Canon 600D е малку подобар од Nikon D5100 но затоа сликите и точност на боите му се послаба страна од Nikon.Ако се земе севкупно колку чинат и двата и што добиваш за парите што ги даваш во таа класа Nikon D5100 и фиксниот објектив 35 или 50 мм се без никаква конкуренција посебно за ноќно снимање му нема равен бидејќи и апаратот на високо ИСО дава многу мал шум и помал во однос на Canon 600D а фиксниот објектив поради поголемо отварање на блендата е меѓу најдобрите за места каде има помалку светло.И двата објектива се F1.8 што освен за портрети ги прави идеални за секојдневна домашна употреба посебно 35 мм затоа што рамното стакло дава буквално иста видливост како човечкото око.Со 50мм ако сликаш дома малку е незгодно бидејќи предметот што сакаш да го сликаш ти е отприлика за половина поблиску отколку што е реално во живо или попросто кажано како да сликаш дома со идиот ама со уклучен зум од 2 или 3x нешто.Затоа секогаш можеш да направиш чекор напред за да се доближиш до она што сакаш да го сликаш што е предност но за назад е проблем кога ке сакаш да се оддалечиш за да го фатиш цел кадар.Ако сакаш макро разгледај го Никон 40мм објективот F2.8 кој е малку послаб на светло од 35 и 50 но сликата е пооштра.Она што го прочитав на интернет е тоа што луѓе што имале 35 мм кога се префрлиле на 40мм за макро осетиле разлика во квалитетот на сликите но и плус добиле макро објектив.Инаку мој нареден апарат ке биде Nikon D5100 со фиксниот 35мм и батеријски држач за да можам да го користам со обични батерии но ке го набавам од надвор затоа што тука цените се малку напумпани и плус со излегувањето на Nikon D5200 очекувам после нова година цената повторно да му падне.
Многу добар совет благодарам. За тоа што го набројав што сакам да сликам дефинитивно ми треба ДСЛР мегутоа во моментов поради непланирани трошоци буџетот се намали на 25000 и за аматер мислам дека за почеток да стартувам со просумер, помали се имаат заменлив објектив и како корисник на иксус мислам дека ке ги задоволи моите портеби подолго време додека навлезам подлабоко во фотографија. Се размислувам за Nicon 1 V1 или 1 ј1, сега имаат топ цена 25000 или Olympus Е-PL3 цената им е иста олимпус има поголем сензор меѓутоа брзина, видео и квалитет на слика никонот е подобар но со цената ме привлекува Е-PM1 па се размислувам за маѓу 1V1 или E-PM1 имате ли искуство со овие два модела и што ке преоорачате до 25000. Поздрав
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Многу добар совет благодарам. За тоа што го набројав што сакам да сликам дефинитивно ми треба ДСЛР мегутоа во моментов поради непланирани трошоци буџетот се намали на 25000 и за аматер мислам дека за почеток да стартувам со просумер, помали се имаат заменлив објектив и како корисник на иксус мислам дека ке ги задоволи моите портеби подолго време додека навлезам подлабоко во фотографија. Се размислувам за Nicon 1 V1 или 1 ј1, сега имаат топ цена 25000 или Olympus Е-PL3 цената им е иста олимпус има поголем сензор меѓутоа брзина, видео и квалитет на слика никонот е подобар но со цената ме привлекува Е-PM1 па се размислувам за маѓу 1V1 или E-PM1 имате ли искуство со овие два модела и што ке преоорачате до 25000. Поздрав
На хартија и двата модела на Olympus се подобри од двата модела на Nikon и тоа најмногу кај видео снимки.За слики се исто подобри но не е толкава разликата како во видеото.За реалност во боите Olympus се тапа додека Nikon се подобри но не како DSLR моделите.Единствено E-PL3 има подобра резолуција друго се е исто како E-PM1 барем од тоа што ги видов сликите во тест студиото што ги прави dpreview.Ако ти е итно да имаш апарат со план понатаму да земеш DSLR оди на поевтиниот Olympus во спротивно почекај собери уште барем 150 евра за Nikon D5100 или 200 евра за Canon EOS 600D што по мене е далеку попаметна варијанта и земи си DSLR идејќи буквално ќе ти ги задоволи комплет твоите барања.Барајќи цени за Nikon D5100 видов дека сега апаратот паднал на 32000 денари и таа цена сега за сега е најниска во Македонија а верувам дека може да оди и уште подолу:
http://www.advancemedia.com.mk/shopping/digitalen-fotoaparat-nikon-d-slr-d5100--18-55mm/p/8997
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,165
И мој совет е да идеш со ДСЛР а не со мирорлес - олимпусот има микро 4/3 ленс фитинг (не стандарден), никонот незнам а канонот мирорлес мислам дека нема ист EF-S како и ДСЛР-ите. И тоа ќе ти биде фрка пошто можеш да користиш и постари објективи со адаптери (ако имаш у подрум или некој што го знаеш има) па тек кога ќе имаш кеш да купиш асален објектив.

Едино памтам дека некој на 4/3 или микро 4/3 користел леќи од CCTV камери, ама прогуглај си, ако е така и ако даваат тие добри резлултати а не се скапи тоа и големината на мирорлесот може да ти се едини плусови и ништо друго.

Башка објективчињата кои се специјално за мирорлесот мислам дека се нешто поскапи и ги нема толку многу како што ги има за ДСЛР. Пример јас од 4-5те објективи највеќе сликам со 10-20, спореди ги цените на некој на него сличен у EF-S и микро 4/3 варијанта. Да не збориме за F2.8 зумови или F1.2/1.4 прајмови.

Башка на ДСЛР може да му стаиш батериски адаптер да троши АА батерии - голем плус за некои (јас купив втора батерија).

Ти одлучи си, ама ууууууууууууууубаво размисли, не се малце пари во прашање. Исто така имај во предвид и дека ДСЛР-от полесно би го продал од мирорлес долку некад би морал. Имај во предвид дека откога ќе купиш тело (било ДСЛР или мирирлес) после ако сакаш да навлезеш во фотографија ќе ти требаат леќи и леќи и леќи (во зависност од тоа што сакаш да сликаш). Телото се мења, али откога ќе собереш неколку леќи. Ако го утнеш ленс фитингот (земеш апарат со микро 4/3 или EF-M) па после ти текне да се префрлиш на ДСЛР многу ќе загубиш во пари.

Се надевам постов ти беше од помош.
 

Kiril29

Intern
15 декември 2012
8
1
И мој совет е да идеш со ДСЛР а не со мирорлес - олимпусот има микро 4/3 ленс фитинг (не стандарден), никонот незнам а канонот мирорлес мислам дека нема ист EF-S како и ДСЛР-ите. И тоа ќе ти биде фрка пошто можеш да користиш и постари објективи со адаптери (ако имаш у подрум или некој што го знаеш има) па тек кога ќе имаш кеш да купиш асален објектив.

Едино памтам дека некој на 4/3 или микро 4/3 користел леќи од CCTV камери, ама прогуглај си, ако е така и ако даваат тие добри резлултати а не се скапи тоа и големината на мирорлесот може да ти се едини плусови и ништо друго.

Башка објективчињата кои се специјално за мирорлесот мислам дека се нешто поскапи и ги нема толку многу како што ги има за ДСЛР. Пример јас од 4-5те објективи највеќе сликам со 10-20, спореди ги цените на некој на него сличен у EF-S и микро 4/3 варијанта. Да не збориме за F2.8 зумови или F1.2/1.4 прајмови.

Башка на ДСЛР може да му стаиш батериски адаптер да троши АА батерии - голем плус за некои (јас купив втора батерија).

Ти одлучи си, ама ууууууууууууууубаво размисли, не се малце пари во прашање. Исто така имај во предвид и дека ДСЛР-от полесно би го продал од мирорлес долку некад би морал. Имај во предвид дека откога ќе купиш тело (било ДСЛР или мирирлес) после ако сакаш да навлезеш во фотографија ќе ти требаат леќи и леќи и леќи (во зависност од тоа што сакаш да сликаш). Телото се мења, али откога ќе собереш неколку леќи. Ако го утнеш ленс фитингот (земеш апарат со микро 4/3 или EF-M) па после ти текне да се префрлиш на ДСЛР многу ќе загубиш во пари.

Се надевам постов ти беше од помош.
Многу добар совет дефинитивно идам на дслр ама ке поцекам да паднат цени на никон д3200 или д5100 или канон 650д
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
915
358
Многу добар совет дефинитивно идам на дслр ама ке поцекам да паднат цени на никон д3200 или д5100 или канон 650д
Nikon D3200 и Canon 650D не ги чекај затоа што нема да паднат бидејќи се модели од оваа година.Nikon D5100 e илезен на почеток на 2011 и кога ќе почне официјалната продажба на Nikon D5200 а треба овој месец бидејки од 15 Декември почна во Словенија стариов модел може да има пониска цена од сегашнава.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,381
Членови
30,741
Најнов член
feviya9492
На врв Дно