1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  На тема индукциско приготвување на храна
  Бидејќи ова е ит форум, какво е вашето мислење на штетноста на начинот на работа.
  Колку е тоа здраво? НЕ ме интересира дали е економична и колку брзо сработува, туку самиот принцип на работа дали е ок од биолошка гледна страна.
   
 2. caki

  caki
  Gaining Experience

  461
  143
  1 Август 2010
  Некој да препорача квалитетно кујнско проточно бојлерче?
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  Bosch или Stiebel.
   
 4. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ве молам за препорака/искуство за проточен болер.
  Немам кујнски болер, туку чешмите од купатило и кујна се на еден класечиен болер, за кој ми е здосадено да го чистам бигор или да го менувам на секој 2-3 години.
  Разгледувам нешто вакво или ќе ми треба нешто појако.
   
 5. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  350
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Whirlpool GI ima kupeno Indesit I Ariston
  Sorabotuva so Elica za aspiratori.

  Elektroluks go ima kupeno Zanusi ,AEG
  Za Elektroluks PO poracka raboti BeKo AMA so podobar kvalitet od proizvodite sto gi ima sam.
  Poevtinite raboti ( najniskata klasa) GI pravi Beko vo .Polska ( made in EU)a poskapite Zanusi made in Italy


  Gorenje aspiratori kupuva od Elica,klimi od Midea sega .
  Gorenje sega e kupen od Hiense .

  Se e popara sekoj so sekoj igra.
   
 6. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  752
  804
  9 Декември 2015
  Машко
  Siemens 18 kw со бакарни цевки 14.500-15.000 ден. Кај мене е врзан исто купатило + кујна и одлично работи веќе 2 години да не го урочам.
   
  Lokvan, igor_igor, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,038
  1,158
  11 Март 2011
  Одличен предлог од @Ragnar Siemens електронски проточен од 18 до 21 kW , плус ќе ти треба нов 4 жичен кабел со пресек од барем 4 мм2, 3 нови осигурувачи од 32 ампери и трофазна ФИД склопка. Вкупната цена со пропратните материјали и мајстор може да биде и 20000, но генерално е одличен апдејт.
   
  Ragnar, igor_igor и на goce03 им се допаѓа ова.
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  Bosch ТР5000 15/18 го имам од пред 3 месеци на две места, едноставно работи. 15KW или 18KW можеш да си селектираш сам со еден прекидач.

  На едниот од бојлерите цркна некое пропелерче што се врти кога ќе уклучиш топла вода, дојдоа од сервис и го сменија бесплатно бидејќи беше под гаранција.

  Siemens (бојлерскиот дел) е купен од Bosch, и веќе сè е Bosch.
   
  На bxxxn и goce03 им се допаѓа ова.
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,038
  1,158
  11 Март 2011
  Siemens и Bosch имаа joint venture BSH, од кои пред некоја година Bosch го откупи уделот 100%. Не знам дали бојлерите се кај Bosch, иако Siemens произведувале проточни уште пред BSH. Како и да е двете марки се квалитетни и нема да погрешиш која и да одбереш.

  Edit: Веројатно е и во право @smole или барем уште блиско соработуваат бидејќи овој модел од Siеmens е речиси идентичен со оној што го постираше од Bosch

  DE1518407M | Vudelgo
   
  Последна промена: 17 Февруари 2019
 10. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  "
  Напомена:

  Производот повеќе не е достапен
  "

  aka EOL.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 11. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  342
  176
  11 Јануари 2010
  Препорака за фурна и плотна до кај 25.000 ден. Плотната да е со две грејни зони и се мислам помеѓу Gorenje ECT 321 BCSC и Electrolux EHF3320NOK
  Едната е со 5 години, а другата 2 години гаранција.

  А за фурна електролукс или вирпул?
   
 12. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  284
  165
  29 oктомври 2016
  Машко
  Некој да препорача апарат за вода.
  Од оние кои ставаш цело буре одозгора и долу бираш дали сакаш топла или ладна вода
   
 13. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  147
  125
  8 oктомври 2016
  Плотна IT321 BCSC од Горење затоа што е индукциска. Има разлика.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,422
  12 Јануари 2016
  Машко
  Oва ме интересираше и мене, пред се заради заштедата и брзината на загревање. Но после читање за штетност од електромагнетни зрачења се одлучив да го заобиколам ова и да останам на готвење на плин, каде исто така имам и заштеда и брзината на загревање.
  Инаку самите произведувачи предупредуваат особи со пејсмејкери никако да не користат индукција за готвење (или било што).

  На оваа тема (штетност од електромагнетни зрачења) надолго и нашироко зборуваме овде: Дали новите смартфони се радиоактивни?
  Електромагнетното зрачење на телекомунакциската опрема работи на повисоки фрекфенции од готвењето со индукција, и не баш најјасно дали целосно важат истите сознанија... Но јас лично повеќе би да згрешам на страната на внимателност (отколку на другата страна).
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 15. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  342
  176
  11 Јануари 2010
  Што цена е? Индукциска мислам дека нема да ми треба по што главни јадења нема да се прават туку нешто само за кратко колку да ја има во кујната.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 16. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  147
  125
  8 oктомври 2016
  Мислам дека е 2000 разлика. Само времето што ќе ти го заштеди при варење кафе вреди многу повеќе.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 17. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  342
  176
  11 Јануари 2010
  Каде ја има? Во Сетек ја нема на залиха.
   
 18. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  147
  125
  8 oктомври 2016
  Прашај во горење. Спроти Лептокарија.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 19. toplel

  toplel
  On your way to fame

  552
  587
  18 Август 2016
  Машко
  Домаќинки :oops:, ај кажете некој предлог за машина за перење до 15к со минимална доплата доколку е неопходно? Шо е моментално најдобар избор? Гледав нешто кај Сетековци и нешто во Нептун. Овие Hotpoint Ariston како се ко бренд? Во Нептун гледав Беко. На кој бренд да се фокусирам генерално? Самсунг, ЛГ како се?
  Моментално имам Горење WA61061 и веќе почна скоро на три-четири месеци - мајстор дома. Сменивме сѐ, ама сега мислам дека е време за нова пошто константо инвестираме, а не сме на сигурно. Сега можда е програматорот расипан, појма неам.
  Секој предлог, совет и мислење се добредојдени.
   
 20. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Нептун - МАШИНИ ЗА ПЕРЕЊЕ

  Избери си зависно од буџетот. Јас ја пазарив LG F0J5WN3W утре ќе ми стигне.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,678
  784
  3 Март 2018
  јас имам беко и има лоша амортизација, ако ставам ќебе знае некојпат да го искине, јакна ако ставам треба да стојам до нејзе да не прошета. Додуша на бошот за само 5 години му се скина гумицата и стана неупотреблив, али па 900 днеара беше гумата, но го поклонивме на фамилија, сеуште го користа( лепена е гумата), немаше фрка и да го преполниш и да не е нивелиран нити било што освен гумата. Индесит беше ок но ми ја покапа бољерот(прокапа бољерот) и отиде во вечни ловишта... Инаку беше со горно полнење, 5кг и беше одлична за 11.000 но за помалку алишта, ако си со мали деци најверојатно ќе ти е мала.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,761
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  INDESIT IWC 81283 C ECO EU.M

  Ем ефтина, ем 8кг, ем со инвертер мотор. Е сеа не е со фенси шменси дисплеј, ама тоа е :)
   
  На toplel и bicikle им се допаѓа ова.
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,678
  784
  3 Март 2018
  врло добар попуст.
   
 24. smole

  smole
  Unstoppable

  3,014
  3,417
  18 Април 2007
  LG Direct Drive било која ако ти е во буџет, топла препорака.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Имам некој (најверојатно) претходник од чудово со капацитет 6кг.
  Стара е 9 години и добро функционира на сиот тој бигор скопски :)

  Според сликата на линкот исто изгледаат, само со различни перформанси. Ќе да е добра сè на сè :)
   

Сподели

Вчитување...