1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од gokica, 21 Јуни 2018.

1. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,774
    1,884
    8 Мај 2007
    Машко
    На тема индукциско приготвување на храна
    Бидејќи ова е ит форум, какво е вашето мислење на штетноста на начинот на работа.
    Колку е тоа здраво? НЕ ме интересира дали е економична и колку брзо сработува, туку самиот принцип на работа дали е ок од биолошка гледна страна.

2. caki

caki
    Gaining Experience

461
    143
    1 Август 2010
    Некој да препорача квалитетно кујнско проточно бојлерче?

3. smole

smole
    Unstoppable

3,014
    3,417
    18 Април 2007
    Bosch или Stiebel.

4. goce03

goce03
    Practice makes perfect

899
    1,540
    20 Јануари 2015
    Машко
    Ве молам за препорака/искуство за проточен болер.
    Немам кујнски болер, туку чешмите од купатило и кујна се на еден класечиен болер, за кој ми е здосадено да го чистам бигор или да го менувам на секој 2-3 години.
    Разгледувам нешто вакво или ќе ми треба нешто појако.

5. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

350
    278
    1 Февруари 2017
    Машко
    Whirlpool GI ima kupeno Indesit I Ariston
    Sorabotuva so Elica za aspiratori.

Elektroluks go ima kupeno Zanusi ,AEG
    Za Elektroluks PO poracka raboti BeKo AMA so podobar kvalitet od proizvodite sto gi ima sam.
    Poevtinite raboti ( najniskata klasa) GI pravi Beko vo .Polska ( made in EU)a poskapite Zanusi made in Italy

Gorenje aspiratori kupuva od Elica,klimi od Midea sega .
    Gorenje sega e kupen od Hiense .

Se e popara sekoj so sekoj igra.

6. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

752
    804
    9 Декември 2015
    Машко
    Siemens 18 kw со бакарни цевки 14.500-15.000 ден. Кај мене е врзан исто купатило + кујна и одлично работи веќе 2 години да не го урочам.

Lokvan, igor_igor, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,038
    1,158
    11 Март 2011
    Одличен предлог од @Ragnar Siemens електронски проточен од 18 до 21 kW , плус ќе ти треба нов 4 жичен кабел со пресек од барем 4 мм2, 3 нови осигурувачи од 32 ампери и трофазна ФИД склопка. Вкупната цена со пропратните материјали и мајстор може да биде и 20000, но генерално е одличен апдејт.

Ragnar, igor_igor и на goce03 им се допаѓа ова.
  8. smole

smole
    Unstoppable

3,014
    3,417
    18 Април 2007
    Bosch ТР5000 15/18 го имам од пред 3 месеци на две места, едноставно работи. 15KW или 18KW можеш да си селектираш сам со еден прекидач.

На едниот од бојлерите цркна некое пропелерче што се врти кога ќе уклучиш топла вода, дојдоа од сервис и го сменија бесплатно бидејќи беше под гаранција.

Siemens (бојлерскиот дел) е купен од Bosch, и веќе сè е Bosch.

На bxxxn и goce03 им се допаѓа ова.
  9. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

1,038
    1,158
    11 Март 2011
    Siemens и Bosch имаа joint venture BSH, од кои пред некоја година Bosch го откупи уделот 100%. Не знам дали бојлерите се кај Bosch, иако Siemens произведувале проточни уште пред BSH. Како и да е двете марки се квалитетни и нема да погрешиш која и да одбереш.

Edit: Веројатно е и во право @smole или барем уште блиско соработуваат бидејќи овој модел од Siеmens е речиси идентичен со оној што го постираше од Bosch

DE1518407M | Vudelgo

Последна промена: 17 Февруари 2019
  10. smole

smole
    Unstoppable

3,014
    3,417
    18 Април 2007
    "
    Напомена:

Производот повеќе не е достапен
    "

aka EOL.

На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
  11. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

342
    176
    11 Јануари 2010
    Препорака за фурна и плотна до кај 25.000 ден. Плотната да е со две грејни зони и се мислам помеѓу Gorenje ECT 321 BCSC и Electrolux EHF3320NOK
    Едната е со 5 години, а другата 2 години гаранција.

А за фурна електролукс или вирпул?

12. Crazy

Crazy
    Gaining Experience

284
    165
    29 oктомври 2016
    Машко
    Некој да препорача апарат за вода.
    Од оние кои ставаш цело буре одозгора и долу бираш дали сакаш топла или ладна вода

13. alkibijad01

alkibijad01
    Gaining Experience

147
    125
    8 oктомври 2016
    Плотна IT321 BCSC од Горење затоа што е индукциска. Има разлика.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

14. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,494
    3,422
    12 Јануари 2016
    Машко
    Oва ме интересираше и мене, пред се заради заштедата и брзината на загревање. Но после читање за штетност од електромагнетни зрачења се одлучив да го заобиколам ова и да останам на готвење на плин, каде исто така имам и заштеда и брзината на загревање.
    Инаку самите произведувачи предупредуваат особи со пејсмејкери никако да не користат индукција за готвење (или било што).

На оваа тема (штетност од електромагнетни зрачења) надолго и нашироко зборуваме овде: Дали новите смартфони се радиоактивни?
    Електромагнетното зрачење на телекомунакциската опрема работи на повисоки фрекфенции од готвењето со индукција, и не баш најјасно дали целосно важат истите сознанија... Но јас лично повеќе би да згрешам на страната на внимателност (отколку на другата страна).

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  15. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

342
    176
    11 Јануари 2010
    Што цена е? Индукциска мислам дека нема да ми треба по што главни јадења нема да се прават туку нешто само за кратко колку да ја има во кујната.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

16. alkibijad01

alkibijad01
    Gaining Experience

147
    125
    8 oктомври 2016
    Мислам дека е 2000 разлика. Само времето што ќе ти го заштеди при варење кафе вреди многу повеќе.

17. alexandar11

alexandar11
    Gaining Experience

342
    176
    11 Јануари 2010
    Каде ја има? Во Сетек ја нема на залиха.

18. alkibijad01

alkibijad01
    Gaining Experience

147
    125
    8 oктомври 2016
    Прашај во горење. Спроти Лептокарија.

19. toplel

toplel
    On your way to fame

552
    587
    18 Август 2016
    Машко
    Домаќинки :oops:, ај кажете некој предлог за машина за перење до 15к со минимална доплата доколку е неопходно? Шо е моментално најдобар избор? Гледав нешто кај Сетековци и нешто во Нептун. Овие Hotpoint Ariston како се ко бренд? Во Нептун гледав Беко. На кој бренд да се фокусирам генерално? Самсунг, ЛГ како се?
    Моментално имам Горење WA61061 и веќе почна скоро на три-четири месеци - мајстор дома. Сменивме сѐ, ама сега мислам дека е време за нова пошто константо инвестираме, а не сме на сигурно. Сега можда е програматорот расипан, појма неам.
    Секој предлог, совет и мислење се добредојдени.

20. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,514
    14 Мај 2008
    Машко
    Нептун - МАШИНИ ЗА ПЕРЕЊЕ

Избери си зависно од буџетот. Јас ја пазарив LG F0J5WN3W утре ќе ми стигне.

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  21. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,678
    784
    3 Март 2018
    јас имам беко и има лоша амортизација, ако ставам ќебе знае некојпат да го искине, јакна ако ставам треба да стојам до нејзе да не прошета. Додуша на бошот за само 5 години му се скина гумицата и стана неупотреблив, али па 900 днеара беше гумата, но го поклонивме на фамилија, сеуште го користа( лепена е гумата), немаше фрка и да го преполниш и да не е нивелиран нити било што освен гумата. Индесит беше ок но ми ја покапа бољерот(прокапа бољерот) и отиде во вечни ловишта... Инаку беше со горно полнење, 5кг и беше одлична за 11.000 но за помалку алишта, ако си со мали деци најверојатно ќе ти е мала.

22. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

829
    1,761
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    INDESIT IWC 81283 C ECO EU.M

Ем ефтина, ем 8кг, ем со инвертер мотор. Е сеа не е со фенси шменси дисплеј, ама тоа е :)

На toplel и bicikle им се допаѓа ова.
  23. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,678
    784
    3 Март 2018
    врло добар попуст.

24. smole

smole
    Unstoppable

3,014
    3,417
    18 Април 2007
    LG Direct Drive било која ако ти е во буџет, топла препорака.

25. Oliver!

Oliver!
    Гостин

Имам некој (најверојатно) претходник од чудово со капацитет 6кг.
    Стара е 9 години и добро функционира на сиот тој бигор скопски :)

Според сликата на линкот исто изгледаат, само со различни перформанси. Ќе да е добра сè на сè :)

Сподели

Вчитување...