• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за бела техника-очајни домаќинки

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Од сите страни е затворен со иверка, нели е вграден...од долу е подигнат на некои 10 до 12 цм., од позади не можам да видам коллу е одалечен од ѕид.
Од кога го намести фрижидерот така работи, или сега почна да прави така?
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
100
45
Поздрав до сите ама ми треба брза препорака за машина за перење алишта (старата се пензионира) ми требаат предлози дали се ок 8 кг или 7 кг што предлагате.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
224
173
И Беко моделите се добри, пред една година земавме и сме задоволни
Моделот е WTE7636 XA и е 7кг а цената беше 17.999
 

boksata

On your way to fame
27 декември 2017
371
537
Нептун има некоја распродажба. Некој по упатен да потврди дали е реална (дали навистина има попусти) ?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.232
3.079
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64

alexi

Intern
14 февруари 2009
100
45
И Беко моделите се добри, пред една година земавме и сме задоволни
Моделот е WTE7636 XA и е 7кг а цената беше 17.999
Аха, фала за инфо, може ќе ги проверам моделите и ќе земам една а доволна ли е од 7kg?..
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Аха, фала за инфо, може ќе ги проверам моделите и ќе земам една а доволна ли е од 7kg?..
Па зависи колку луѓе сте. Јас имам 8кг Бош и треба време 2ца да ја наполниме Инаку препорака за Бош.
 

alexi

Intern
14 февруари 2009
100
45
Па зависи колку луѓе сте. Јас имам 8кг Бош и треба време 2ца да ја наполниме Инаку препорака за Бош.
Bosch ми се над лимитот јас гледав нешто помеѓу 18000-24000 денари. Фала за препораката. Инаку тројца сме.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Bosch ми се над лимитот јас гледав нешто помеѓу 18000-24000 денари. Фала за препораката. Инаку тројца сме.
Нема веќе поевтини? Јас ја земав 24 од Нептун. Ама има и во Вуделго.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.874
2.045
Батали килограми, гледај волумен на барабан.
Според сите продавачи, самсунг/лг се број 1, па после вирпул па после се друго.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
102
68
Пред година ипол зедов од Сетек, Мидеа 7кг. Предходната ми беше 8кг демек.
Али барабанот на Мидеава е огромен и многу повеќе збира алишта него ли што збираше таа од 8кг
Инаку ѕвер е машината особено програмите, за 50тина минути ги вади џам перени алиштата плус, салам исцедени делуваат како повеќе од полу суви.
Така да кога би се прашал јас препорачувам Мидеа плус има и одлична гаранција од 5 години.( Најбитно е тоа што вика ,, Ако се расипе во гарантен рок-не ја поправаат туку одма ти носат НОВА)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Батали килограми, гледај волумен на барабан.
Според сите продавачи, самсунг/лг се број 1, па после вирпул па после се друго.
Повеќе верувам на reviews отколку на "сите продавачи" во Македонија.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.874
2.045
Повеќе верувам на reviews отколку на "сите продавачи" во Македонија.
Ривју каде? Машините се прават според земја на продажба. Иста ознака тука и во Германија се две различни машини.
Како бренд сите ти кажуваат исто. Самсунг/лг се број еден. Па вирпул. Па се друго.
Ама не верувај ти на тие што имаат искуство со сите машини, верувај на некој што е задоволен што машината му пере и има искуство со 2 машини во живот.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ривју каде? Машините се прават според земја на продажба. Иста ознака тука и во Германија се две различни машини.
Како бренд сите ти кажуваат исто. Самсунг/лг се број еден. Па вирпул. Па се друго.
Ама не верувај ти на тие што имаат искуство со сите машини, верувај на некој што е задоволен што машината му пере и има искуство со 2 машини во живот.
Добро, значи фирма како Бош прави кршови за источна Европа? Второ, Самсунг, ЛГ, и Вирпул прават за источна Европа специјално или истите се и во да речеме Германија и тука? Трето, кои се тие што имаат искуство со сите машини и имаат секоја година нова машина за перење алишта?
Некако ми нема логика ова што го зборуваш. И да се разбереме правиме муабет за машини во ценовниот ранг што го спомна членот. Не може да споредуваш машина од 25.000 со машина од 50.000 денари без разлика на бренд. И уште една работа, дали имаш искуство со сервис на машини? Кој е сервисер за ЛГ да речеме? Горенец е сервис за Бош и Сименс со долгогодишно искуство токму со овие брендови, на пример.
Не бранам ни еден бренд затоа што на крајот се зависи од потребите на корисникот, буџетот, а богами и среќата.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.874
2.045
Добро, значи фирма како Бош прави кршови за источна Европа? Второ, Самсунг, ЛГ, и Вирпул прават за источна Европа специјално или истите се и во да речеме Германија и тука? Трето, кои се тие што имаат искуство со сите машини и имаат секоја година нова машина за перење алишта?
Некако ми нема логика ова што го зборуваш. И да се разбереме правиме муабет за машини во ценовниот ранг што го спомна членот. Не може да споредуваш машина од 25.000 со машина од 50.000 денари без разлика на бренд. И уште една работа, дали имаш искуство со сервис на машини? Кој е сервисер за ЛГ да речеме? Горенец е сервис за Бош и Сименс со долгогодишно искуство токму со овие брендови, на пример.
Не бранам ни еден бренд затоа што на крајот се зависи од потребите на корисникот, буџетот, а богами и среќата.
Продавачите имаат знаење која машина колку е враќана во сервис.
Купувачите имаат искуство со неколку машини во животот.

Да, секогаш ценовниот ранг прави разлика во класи. Но не значи ако платиш многу дека ќе добиеш квалитет. Најчесто цената плаќа карактеристики/опции што ги нема во поефтините модели. Многу често цената ја плаќа етикетата/брендот.
Точно дека не се споредува машина од 25 со 50к Секогаш треба да се споредува во ценовниот ранг.

На прашањето, понудив мое знење. Килограите се небитни, волуменот на барабанот е битен. 8кг 45цм е комедија. 7кг во 60цм собира повеќе.

Како што за секој пазар има играчи што се познати по квалитет така и за ова има брендови што си носат квалитет. Да, има модели што се подобри и полоши, но тоа може да го дознаеш ако продавач ти каже колку некој модел се покажал до тогаш.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Па добро сега горе доле истото го зборуваме. Ме испровоцира што ги рангираше брендовите едни како неприкосновени во споредба со други.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8.651
11.000
Скопје
+1 Беко за наш пазар. Поточно моделите WMY 8xxxx со оптисенс сензори.

Траат ко магариња.
Немаат проблем со водата.
Гаранција 5 или 10 год.
Има резервни делови на претек.
Проблеми ако има никогаш не е со моторот. Потенцијално пумпата за исфрлање на вода ако нешто веќе „рика“.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.874
2.045
Па добро сега горе доле истото го зборуваме. Ме испровоцира што ги рангираше брендовите едни како неприкосновени во споредба со други.
Некои брендови се подобри од други брендови во соодветните ценовни класи. Има модели што отстапуваат од правилото тоа може да го дознаеш само од продавач.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
4.133
3.571
Некои брендови се подобри од други брендови во соодветните ценовни класи. Има модели што отстапуваат од правилото тоа може да го дознаеш само од продавач.
Кога ќе ти е доверлив продавачот, да не речам пријател кој најверојатно ќе ти ја каже вистината. Во сите други случаи продавач ко продавач ќе ти фали тој бренд на кој што имаат најголема заработувачка ули кој им е речено да го чистат од лагер.
Додатно не ретко продавачот појма нема кој производ е колку доверлив бидејќи расипаните ги третира сервис кој најчесто е трета фирма која нема допир со продажба.

Sent from my Телефон using Tapatalk
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
224
173
Продавачот му е гајле дали ке те заее или не, секад муабетот и им е истиот “Дома имам иста ваква и супер е“ целта му е да продаде а после ти еавај се по сервиси, оваа воопшто го кажувам не за машиниве за перење. Само ко што пиша @marv да имаш пријател па да ти каже. А и факт е дека не се носат исти производи овде и горе Германија/Франција итн. така е со се дали вака прозиводи, дали коли и лекови, ние сме трет свет
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
123
125
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Ме интересира, што е подобар избор за 8кг машина:
или Машина за перење LG F4 WN 208N3E, 8kg, 1400 врт./min, А+++
Едната про смарт инвертер, другата direct drive, беко дава 5г. гаранција, LG 2г. а цената е иста, а читам често се препорачува LG direct drive.
Старава Whirpool 6 години ја имаме, веќе откажува и не се менува лагерот, тропа се живо внатре, не би земал пак Whirpool...
Дали на овие погоре Beko/LG се менува или пак се исти, во Сервис Македонија да прашам или некој има ваква.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.207
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно