• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за бела техника-очајни домаќинки

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,618
4,166
БРАТСТВО ИНОХ ова го најдов, не знам дали стварно функционираат со нарачки

Стварно фукнционира, ако сакаш да добиеш со нарачката фискална а не фактура јави им се на телефон и договори детали за испорака. Често имаат и попусти на ФБ иако и вака цените им се фер.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,550
4,258
Скопје
Малку е long shot, ама очаен сум.
Некој да не знае каде можам да купам флексибилна чешка со три црева?
Вакво ти одговара?

Флексибилно е цревото, а иначе е со две црева, ама се решава со "т-штик". Јас ја имам на две црева врзана, пријател ја зема и ја врза на три црева, топ работи.

Ја има и во Фриго во автокоманда.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,854
2,782
Струмица
Вакво ти одговара?

Флексибилно е цревото, а иначе е со две црева, ама се решава со "т-штик". Јас ја имам на две црева врзана, пријател ја зема и ја врза на три црева, топ работи.

Ја има и во Фриго во автокоманда.
Ќе ми кажеш како да ја стабилизирам да не се мрда цела при мрдање на цревото? Сака многу стегање или сум испуштил нешто при инсталацијата?
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
Вакво ти одговара?

Флексибилно е цревото, а иначе е со две црева, ама се решава со "т-штик". Јас ја имам на две црева врзана, пријател ја зема и ја врза на три црева, топ работи.

Ја има и во Фриго во автокоманда.
Имам лошо искуство со т-штик и некако не ми се ризикува ама фала ти на инфото :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,464
13,581
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Имам лошо искуство со т-штик и некако не ми се ризикува ама фала ти на инфото :)
А можеш и да го прифатиш мојот предлог, идеш во Шате Керамика и си купуваш чешма со 3 црева, мал е изборот на таквите, ама има по некоја.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,943
3,337
Вакво ти одговара?

Флексибилно е цревото, а иначе е со две црева, ама се решава со "т-штик". Јас ја имам на две црева врзана, пријател ја зема и ја врза на три црева, топ работи.

Ја има и во Фриго во автокоманда.
@noc32 Со т разделник само и само ако бојлерчето е направено да дозволува таква монтажа. Аристон со метален казан, или незнам уште кој. Пред 2 недели ми местеше мајстор долно монтажно бојлерче на чешма со 2 црева и ми го објаснуваше ова. Ако бојлерчето не е правено да работи и на систем со 2 црева него си бара по упутство 3, онда никако. Многу брзо ќе пукне или бојлерче или некое црево, а знае и чешма ако е неквалитетна.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
А можеш и да го прифатиш мојот предлог, идеш во Шате Керамика и си купуваш чешма со 3 црева, мал е изборот на таквите, ама има по некоја.
Не сум стигнал да проверам што како има во Шате, баш утре ќе одам. Фала ти :)
@noc32 Со т разделник само и само ако бојлерчето е направено да дозволува таква монтажа. Аристон со метален казан, или незнам уште кој. Пред 2 недели ми местеше мајстор долно монтажно бојлерче на чешма со 2 црева и ми го објаснуваше ова. Ако бојлерчето не е правено да работи и на систем со 2 црева него си бара по упутство 3, онда никако. Многу брзо ќе пукне или бојлерче или некое црево, а знае и чешма ако е неквалитетна.

Sent from Телефон using Tapatalk
Јас менував водоводна инсталација дома (во стан), преместував локација на веце, нови цевки во кујна и сум ептен задоволен од водоводната фирма. Иницијално кога купував чешми, одма најдов флекс чешма со две црева ама дечково ми рече дека тој нема да прави бајпаси затоа што не било сигурно а и јас самиов во куќа имам лошо искуство со тоа.
Е сеа знам дека нема да влезам во новомак и да дадам 79.000 на чешма :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Имаш доста избор на чешми со 3 црева, барав пред некое време и некако најдобар сооднос цена/квалитет ми се виде во Електрометал на Перо Наков.

Инаку, да возможно е со 2 црева и со т-разделник, иако разделниците поретко се од квалитетен месинг, а често ги прават од некои легури, а самата кривина за Т го прави токот на водата од ламинарен во "турбулентен" и сумирано од повеќе аспекти, спојката е слабо место. Исто и панцир цревата си имаат рок на траење но тоа е друг муабет.

Инаку што спомна @Astraion веројатно не ти е добро стегната чешмата, т.е. на штрафот под плотната веројатно му фали уште отприлика половина круг стегање.

Едит: Сега видов дека е за флексибилна чешма, не би знаел не гледав таква
 

Alex3

Intern
20 декември 2018
17
16
Дечки, мислење за фурнава и плотна ако некој ги знае моделиве или ги користел?
јас ја имам плотната веќе 3 години, нема никаков проблем, се функционира како што имаат наведено од Бош. најмалото кругче не детектира мали ѓезвиња (од тие најмалите за едно кафе). металната рамка дава сигурност дека нема да ја пукнеш по рабовите. за индукција верувам дека знаеш како функционира (брзо загревање и се тоа), можеш да готвиш само во садови што лепи магнет на нив.
 

STRIKER

Intern
2 јануари 2016
54
14
јас ја имам плотната веќе 3 години, нема никаков проблем, се функционира како што имаат наведено од Бош. најмалото кругче не детектира мали ѓезвиња (од тие најмалите за едно кафе). металната рамка дава сигурност дека нема да ја пукнеш по рабовите. за индукција верувам дека знаеш како функционира (брзо загревање и се тоа), можеш да готвиш само во садови што лепи магнет на нив.
Фала ти на ова. Да, знам како ќе биде со индукција и спремни сме на таа промена. Сакав да те прашам, разгледував feedback на странски страни за луѓе што ја користат плотната, единствена мана што се повторуваше на секој трет коментар е што стискањето на копчињата дава доста гласен звук, и поради тоа што нивото на загревање е од 0 до 17 ако сакаш нешто измеѓу, звукот бил малце иритирачки
Дали ти го имаш истото искуство?
 

Alex3

Intern
20 декември 2018
17
16
Фала ти на ова. Да, знам како ќе биде со индукција и спремни сме на таа промена. Сакав да те прашам, разгледував feedback на странски страни за луѓе што ја користат плотната, единствена мана што се повторуваше на секој трет коментар е што стискањето на копчињата дава доста гласен звук, и поради тоа што нивото на загревање е од 0 до 17 ако сакаш нешто измеѓу, звукот бил малце иритирачки
Дали ти го имаш истото искуство?
да, гласна е кога се менува нешто на панелот и нема како да се намали тоа. испушта некој повисок тон но се навикнуваш на него, гласно е кога стоиш до плотната, инаку ако си подалеку е... шо знам, како на клима кога менуваш нешто со далечинско. сепак, кога готвиш нешто поставуваш на кој број и не менуваш толку често .
степените се од 0 до 9 со тоа што има половинки (1,5 2,5...) плус bust mode (загрева страшно брзо) кој работи само кога е уклучена една рингла, ако работат повеќе рингли оди максимум до 9.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
98
62
Дали некој користи проточен кујнски бојлер да сподели искуство?
Но не од тие што се чешмите/делимано туку другите. Вакви Техномаркет - BOSCH TR-4000 6 ET БОЈЛЕР
Одличен е, истиов го имам во туш кабина во спална! (Иако е наменет за кујна) ама летно време ептен ми врши работа за брзо туширање!
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
139
70
Домачици дај предложете некоја правосмукалка која не бучи многу, т.е ми треба најтивката. Имам проблеми со комшиите им сметала бучавата, а се мете секојдневно па не сакам да стварам проблеми.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
254
193
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Воведи си Мој Термин за комшиите, да шмукаш кога не се тука :))
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13,034
12,376
youtu.be
@bakigvg
Може и нешто вакво да ги израдуваш за нова година. :)

51oZdut+yhL._AC_SY780_.jpg
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
139
70
Значи нема такво нешто, ќе треба да ги тестирам на лице место која е нај тивка кога ќе купувам :)
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Земи правосмукалка со потенциометар. Имав таква од Самсунг (траеше две години и генерално не сум задоволен), но муабетот е што кога ќе се смали потенциометарот, се намалува силината на моторот, а правопропорционално и бучавата. Доколку има Philips со потенциометар, топло препорачувам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Земи правосмукалка со потенциометар. Имав таква од Самсунг (траеше две години и генерално не сум задоволен), но муабетот е што кога ќе се смали потенциометарот, се намалува силината на моторот, а правопропорционално и бучавата. Доколку има Philips со потенциометар, топло препорачувам.
Самсунг ако истрае 2 години е премија.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Самсунг ако истрае 2 години е премија.

Иста грешка направив 2 пати (демек се фаќаа цревата и садовите од една во друга Самсунг правосмукалка) и не знам дали јас сум упорен или тие се неквалитетни :)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Иста грешка направив 2 пати (демек се фаќаа цревата и садовите од една во друга Самсунг правосмукалка) и не знам дали јас сум упорен или тие се неквалитетни :)
Не. И јас бев толку упорен со 2 самсунга по ред. Не е до тебе.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,597
4,872
Самсунг ако истрае 2 години е премија.
Моментално користам Philips 9351, инаку веќе 6,7 години имам една Samsung со ќеса. Влече како несалам, па би рекол и повеќе од Филиосов. Мораше да се смени нова, бидејќи немаше никаде ќесиња за нив.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,163
Мислења
879,437
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно