• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за бела техника-очајни домаќинки

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,343
Точно дека го немаат, но разликата е 5500мкд, која вреди да се почека некое време доколку имат најава да го добијат...
А може и да го добијат, ама кој ти гарантира дека таа цена ќе биде?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
Малку е long shot, ама очаен сум.
Некој да не знае каде можам да купам флексибилна чешка со три црева?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Чешка = чешма?

Вакво нешто не ти врши работа или треба убаво да изгледа? Има вакви и на пазар.

1020972.jpg
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,198
3,780
Чешка = чешма?

Вакво нешто не ти врши работа или треба убаво да изгледа? Има вакви и на пазар.

1020972.jpg
Најверојатно му треба за бојлерче за во кујна. Не за да закачи три градинарски црева.

@noc32 Ги има секаде каде што се продаваат санитарии. Еве прв резултат од гугле:
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Најверојатно му треба за бојлерче за во кујна. Не за да закачи три градинарски црева.

@noc32 Ги има секаде каде што се продаваат санитарии. Еве прв резултат од гугле:

Епа три црева рече он :ROFLMAO:
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,933
15,279
Колку се погани тоа ниско монтажните бојлерчиња, тоа чудо едно.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,071
735
дали индукциските плотни се штетни или не?
нели работат на принцип магнет....
Мислењето е автоматски споено:

Колку се погани тоа ниско монтажните бојлерчиња, тоа чудо едно.
и нека не ве лажат имало нисто монтажни и високо монтажни мали бољерчиња

јас имам ставено високо монтажно доле испод мијалникот и тера.
свртено е со цевките горе(довод одвод),обратно
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,343
дали индукциските плотни се штетни или не?
нели работат на принцип магнет....
Мислењето е автоматски споено:


и нека не ве лажат имало нисто монтажни и високо монтажни мали бољерчиња

јас имам ставено високо монтажно доле испод мијалникот и тера.
свртено е со цевките горе(довод одвод),обратно
Не. Зашто би биле. Мит без докази што одамна се врти по ФБ. Сосема се безбедни, по секоја логика на електрично во магнетно поле. Нема гајле. И многу се економични и брзи. Може ќе треба некое старо тенџере да се фрли, ама па...

Sent from Телефон using Tapatalk
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,071
735
Не. Зашто би биле. Мит без докази што одамна се врти по ФБ. Сосема се безбедни, по секоја логика на електрично во магнетно поле. Нема гајле. И многу се економични и брзи. Може ќе треба некое старо тенџере да се фрли, ама па...

Sent from Телефон using Tapatalk
Јас имам индукциска плотна,ама еден пријател читал и вика...абе знаш штетни биле...
си викам што може да се штетно ?
индукција ? има ли некое зрачење?
 

noc32

Intern
21 март 2016
71
45
@smole фала, немаат. Очигледно чешми со три црева се веќе реткост.
@ARMac да, чешМа хаха моја грешка. Ми треба за со ниско монтажно бојлерче.
Јас до сега сум немал никаков проблем со овие бојлерчиња. Аристон и Горење супер ме послужиле.
Ми треба од оние флексибилните чешми што се виткаат ама со три црева. Секаде имаат флексибилни ама со две црева :/
1638537000560.png
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
262
255
Јас имам индукциска плотна,ама еден пријател читал и вика...абе знаш штетни биле...
си викам што може да се штетно ?
индукција ? има ли некое зрачење?
Кажи му на пријателот нека намали со читање.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,949
3,343
Јас имам индукциска плотна,ама еден пријател читал и вика...абе знаш штетни биле...
си викам што може да се штетно ?
индукција ? има ли некое зрачење?
Којзнае што читал. Иначе да има. Електромагнетно зрачење (EMF) како и сѐ низ што тече струја. Неделиви се нели. Работата е во струјата, јачината на полето, фреквенциите итн....

Myth #2:

The electro-magnetic radiation waves from induction are harmful.

Truth #2:

Electrical appliances such as an induction unit create Non-Ionizing or Low-Frequency EMF.

According to the National Cancer Institute there are no current studies that have been able to provide a link that Non-Ionizing radiation causes any adverse health issues such as cancer. In fact the natural radiation emitted from the sun is far more harmful than your induction unit could ever be.

Electromagnetic Fields and Cancer - National Cancer Institute
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,593
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@smole фала, немаат. Очигледно чешми со три црева се веќе реткост.
@ARMac да, чешМа хаха моја грешка. Ми треба за со ниско монтажно бојлерче.
Јас до сега сум немал никаков проблем со овие бојлерчиња. Аристон и Горење супер ме послужиле.
Ми треба од оние флексибилните чешми што се виткаат ама со три црева. Секаде имаат флексибилни ама со две црева :/
Погледнете го атачментот 106946
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,359
4,665
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Препорака за апарат за палачинки? Нешто што е user friendly за еден типичен балкански маж...
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,824
1,107
Кажи му на пријателот нека намали со читање.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
Баш тоа, го гледав неодамна тој Џон Оливер на ХБО, и збореше за тефлонот односно хемикалија некоја која правела да не се лепи храната, била многу отровна, и ме исплаши поштено, најдобро е да не се гледаат такви глупости и да се живее животот.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,702
6,493
Мелмак
Не е штетна хемикалијата после производство, штетно е ако користиш оштетени такви тавчиња - пример ако има голема гребаница која продира низ тој првиот слој.

И да, реално колку често во месецот користиш тефлон тавче? Златни металка мајор емајлирани садови хаха.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,619
4,166
Не е штетна хемикалијата после производство, штетно е ако користиш оштетени такви тавчиња - пример ако има голема гребаница која продира низ тој првиот слој.

И да, реално колку често во месецот користиш тефлон тавче? Златни металка мајор емајлирани садови хаха.

Металац садовите се тешко срање - емајлот не е здрав.

Ама затоа иноксот на Братство Охрид е ем ефтин ем добар.
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
262
255
Една цртичка за Братство Охрид.
Добивме подарок комплет од тенџериња и тавчиња, произведени од Братство. Арно ама пред десетина години Братство сеуште не произведуваше со рамен под кои работат на индукција. Им се јавив да прашам дали може да ги заменам. Фраерите без збор ми вратија пари колку што чинеше комплетот. Година или две подоцна и тие почнаа да произведуваат тенџериња и тавчиња кои работат на индукција, и, чичо пак си купи од кај нив. Го напишав ова како редок пример на чесна фирма кај нас.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
262
255
Не знам дали сега ги има во комплет. Ама поединечно сигурен сум дека ќе ги најдеш.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
209
163
Препорака за апарат за палачинки? Нешто што е user friendly за еден типичен балкански маж...
Види во Рамстор маркетите ако уште има, моите пред недела дена купиле, цена некаде околу 800 денари на промоција, прозиводител Мах, и да ти кажам брка работа баш синојка правевме
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
209
163
Братство се повеќе од добри, следете по маркетите Тинекс/Рамстор/Веро знаат да имаат со купони и доплата
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,739
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно