• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Совет за апликација за партиции Mac OS

  • Ја почнал/а темата
  • #1

aleksuperior

On your way to fame
6 декември 2012
669
928
Имам потреба од добра апликација за управување со партиции - создавање, форматирање на надворешни дискови за Mac OS.
Имате ли предлози за добра апликација?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

aleksuperior

On your way to fame
6 декември 2012
669
928
Пробувам да форматирам надворешни дискови/усб, главно нема добар избор на формати и прави грешка при форматирање - поготово ако не се формат кој го поддржува MacOS.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
640
597
Се појавува грешка кога форматираш од fat, ntfs... ~~> hfs ?
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
640
597
мек може само да чита од ntfs..
го имам користено Paragon NTFS секогаш при дуалбут без проблем, има опции за форматирање и ред други работи

исто има и други начини преку инсталирање само на драјвер (paragon, tuxera, ntfs-3g)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

aleksuperior

On your way to fame
6 декември 2012
669
928
Претпоставувам опцијата со инсталирање на апплети (драјвери) има багови и проблеми - ми е критично да не изгубам податоци. Си пробал со нив?
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
640
597
Со парагон апликацијата не су имал никаков проблем со губење на податоци, другите не сум ги пробал
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,897
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно