1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет за AMD Ryzen + MB + RAM

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Deksa, 3 oктомври 2019.

 1. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  400
  271
  9 Февруари 2012
  Машко
  Дечки се изначитав свашта, па ве молам за совет сакам да склопам Рајзен платформа, дајте некој линк со предлог.
  Треба да биде пред се буџет конфигурација, ќе се користи за 1080p гејминг (HoN, Dota 2, CS GO, WOW), ако имате некои елементи дајте понуда во порака со карактеристики.

  CPU Ќе земам веројатно Ryzen 5 1400.

  GPU RX 570 4gb (имам)

  PSU Corsair 750w (имам)

  RAM Се мислам за G-skill Ripjaws V или Sniper X, ми треба 2x8gb за почеток.
  Колку Mhz клок ми е потребен, 3000, 3200 или 3600? Има голема разлика за таков гејминг од 3200-3600, која вредност би била оптимална? Дали може да се клокне пример модул што е 3200 до 3200 или треба нешто подоле за стабилност? Малце сум лаик за РАМов и херциве извинете.

  MB Некако во буџет ми се A320M или B450М (ама па би сакал да има 4 слота за RAM за понатаму да додадам ако има потреба уште некоја плочка и да има поддршка за новата генерација на Рајзен ЦПУ). MSI не би земал како бренд за плоча. Исто така гледам плочиве имаат 3200mhz, 3444mhz или 3600mhz, зависно од каков RAM нормално.

  FAN Deepcool Gammaxx 200T ќе брка работа или нешто појако за клок?

  Куќиште Нешто ефтино, ако сметате дека треба за ладење, па нека има и фанови.


  Фала!
   
  Последна промена: 3 oктомври 2019
 2. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Плоча: Gigabyte B450M-DS3H ти е супер плоча за буџет со 4 слота за рам.
  FAN: Сосем доволен
  Кучевиште: Секогаш треба добро вентилирано куќиште, никогаш не знаеш за што и како ќе ти затреба.
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Ryzen 5 1400 ми е некако ептен без врска процесор (Quad-Core). Ако планираш да надградуваш во блиска иднина земи Ryzen 3 1200 или Ryzen 3 2200G. Ако веќе си намерил на Ryzen 5 поарно додај уште ~20 евра и земи Ryzen 5 2600 (Six-Core) best bang for the buck.
   
  RoninMK, NikacXMKD, Deksa и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,656
  1,084
  28 ноември 2015
  Машко
  ^this
  Или рајзен 1600 али
   
  На Deksa и SmartGuru им се допаѓа ова.
 5. NikacXMKD

  NikacXMKD
  Gaining Experience

  341
  218
  7 Јули 2010
  Машко
  Како што пишаа горе, ако можеш земи си ryzen 5 2600, далеку подобар и по future proof и вреди да се додадат малкуте пари. За рам би одел со 3200mhz xyperx за да извадиш солидни перформанси.
   
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  341
  290
  21 Мај 2017
  Машко
  За рам не се замарај многу разликата од 3000 до 3600 е 2,3 фпс кои нема ни да ги приметиш, препорака за процесор 1600 наместо 1400.
  Матична а320 не вреди да се зима, барај б450.
   
  На RoninMK и Deksa им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. rippermkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,662
 2. zipi123
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,261
 3. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  302
 4. gamon
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  1,524
 5. Мино Андревски
  Одговори:
  78
  Прегледи:
  10,474
Вчитување...

Сподели

Вчитување...