Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за 3D принтер

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.814
4.480
Тотален нуб сум во 3Д светот но меракот е голем. Би печател ситни ствари од тврда пластика претежно, симнати од нет.

Сакам да работи out-of-the-box и не сакам да апгрејдирам делови ако стварно не мора + принтерот мора да има auto bed levelling и да е оригинал, не сакам клонови.

Двете опции кои ми се во најтесен круг се:

1. Ender 3 S1 Pro + модулот за ласерско гравирање (нека има, не дека ми е потребен)
2. Prusa i3 MK3S+

Дали вредат екстра парите што би ги дал за Prusa-та или и Ender-от ќе би биде таман?

Принтерот мора да биде нов, најверојатно ќе биде донесен од странство, во МК баш и нема некоја понуда на овие два принтери.

Или ако имате предлог за некој друг принтер пишете и било каков друг совет е добредојден.
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.525
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Прусите се set it and forget it. Не го плаќаш само хардверот, има огромна поддршка со многу убави туторијали и troubleshoot guides. Да, во глобала истите мотори се, слични контролери, истите хотенди ама за прусата секогаш ќе најдеш како да оправиш ако нешто не чини. Исто, имаш огромна поддршка за апгрејди! Јас имам една mk2 што сеуште добива апгрејди и во софтвер и во печатени делови, имам малтене ист екструдер како mk3s+, печатии одлично, пали вози.
Ендер е флегшип од шаоми. Пруса е ајфон. Ако сакаш да се бафташ, да модоваш и да си играш без многу support, земи ендер. Инаку, пруса.

И немој да мислиш дека не можеш да модоваш пруса, се што има за ендер модови, има и за пруса. Моеш комплет да смениш плочка, драјвери, екструдери, буквално сѐ.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.260
1.500
Прусите се set it and forget it. Не го плаќаш само хардверот, има огромна поддршка со многу убави туторијали и troubleshoot guides. Да, во глобала истите мотори се, слични контролери, истите хотенди ама за прусата секогаш ќе најдеш како да оправиш ако нешто не чини. Исто, имаш огромна поддршка за апгрејди! Јас имам една mk2 што сеуште добива апгрејди и во софтвер и во печатени делови, имам малтене ист екструдер како mk3s+, печатии одлично, пали вози.
Ендер е флегшип од шаоми. Пруса е ајфон. Ако сакаш да се бафташ, да модоваш и да си играш без многу support, земи ендер. Инаку, пруса.

И немој да мислиш дека не можеш да модоваш пруса, се што има за ендер модови, има и за пруса. Моеш комплет да смениш плочка, драјвери, екструдери, буквално сѐ.

@dekomote а шо мислење имаш за Ultimaker S3 ?
Си имал искуство со нивен продукт (не само принтер, него и материјали, апликации [Cura, Digital Factory...)
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.525
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
@dekomote а шо мислење имаш за Ultimaker S3 ?
Си имал искуство со нивен продукт (не само принтер, него и материјали, апликации [Cura, Digital Factory...)
Cura-та ја работам исклучиво, нај user friendly слајсер е според мене. Имам користено на ултимејкер некои семпл филаменти.

Ултимејкер не се за домашна употреба - 5 пати се поскапи од прусата, со тоа што и прусата и ендерот може да се направат да печатат исто како и ултимејкерот.

Ако веќе сакаш бомбастични ствари, бар да моеш брзо да принташ :)

View: https://www.youtube.com/watch?v=JdVZZ4i2dS8
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.814
4.480
И немој да мислиш дека не можеш да модоваш пруса, се што има за ендер модови, има и за пруса. Моеш комплет да смениш плочка, драјвери, екструдери, буквално сѐ.

Знам дека можам да модувам пруса, не сакам да модувам ако не морам, а според цената и твојот муабет и на нет пали вози е, тоа го сакам. Ако во иднина имам потреба/искочи некој многу подобар дел нормално дека ќе го сменам, но до тогаш би возел stock.

Од каде ја зема твојата пруса?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.414
5.525
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Од каде ја зема твојата пруса?
јас ја купив половна во незавидна состојба, потрошив доста време да ја доведам во фабричка состојба и сеа е бомбонче. Од таму знам дека имаат топ сапорт и туторијали и водилки за поправање.

Сток пруса е топ.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.346
Членови
35.396
Најнов член
AceOFspades
На врв Дно