1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет, Seavus, Semos vs Fon

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од kolevski06, 16 Септември 2019.

 1. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  145
  125
  1 Март 2013
  Машко
  Не е 1 или 0 одговорот, повеќе би било што тебе би те инспирирало да научиш и да имаш желба за учење. Пример на факултетот ќе запознаеш куп колеги, професори, асистенти со различни знаења и размислувања кој можеби ќе придонесат во твој дополнителен развој и ентузијазам.

  Но доколку знаеш веќе дека сакаш да бидеш на пример јава веб дивелопер, ондак курс можеби и повеќе ќе ти одговара.
  Но ретко кој млад човек знае точно од негови 18 години, затоа е тука факултетот да те насочи.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Прво факултет без разлика дали е државен или приватен, важно да се има папир црно на бело во џеб, а после се останато зависно од тоа колку фаќа зелката.
   
  На mdeni и Zippo им се допаѓа ова.
 3. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Ко да ја читам мајка ми.......Синко заврши факултет земи диплома, ќе се вработиш у телеком за 500 евра плата, иначе ќе чистиш вецеа по школи.......

  А ја сирот неписмен со средно семкарско си ги чистам само двете вецеа во новиот ми стан, никако да ме викнат во некое школо да рипнам во моето ново хибридно количе и да им зачистам. Тешки ми се последниве 4-5 години без диплома ептен. Толку многу вецеа за чистење, а не ме викаат нигдe...
   
  На Justice for All, Dan.S, enterprise и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Не знам како размислувате за факултет но за 1 година работа/сопствен бизнис отварање ќе имаш повеќе искуство него факултет и плус повеќе пари да можеш да се тргнеш сам од семејството што е многу битно лично за себе.
  Се додека друг плаќа, нема да осетиш како е да ги цениш парите.
   
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Генијалците како тебе и Бил Гејтс ретко се раѓаат :)

  На факултет не се стекнува искуство, туку фундамент за понатамошно градење.
   
  toshex, mdeni, PetarR. и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Дап, затоа некој менаџер без никакво искуство со програмирање ќе заработува повеќе него ти со програмирање.
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,376
  3,088
  4 Септември 2008
  Не е така, можеби исто размислував на твоја возраст но како минат годините колку повеќе работи имаш во џеб не е на одмет. Во денешно време треба да си versatile, диплома од факултет небитно кој, сертификат по нешто, обука за нешто трето, бугарски и тунгузиски пасош, возачка за Ц и Е категорија итн., незнаеш утрешнината што носи и што може да ти затреба од се тоа. Кога ги имаш сите алатки во џеб полесно се спие.
   
  toshex, Маша и на Zippo им се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  Гледам водоинсталатер зема за банална работа 1000 денари за 15 минути работа, а не гледам дека има факултет за тоа.
   
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  804
  712
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  И Амди нема факултет, па е 20 и кусур години пратеник. Водоинсталатерот е техничар, за техничар по класификација на работни места не треба факултет.
   
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  И програмер е техничар, работи на компјутер. Има толку ресурси да научиш python што ако сака некој ќе го научи.
   
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,171
  639
  12 Април 2017
  Машко
  Па тука е проблемот. Тие фундаменти не е исплатливо да ги учиш 4 години. Ако 4 години одиш по курсеви и работиш по фирми можеш да бидеш врвен програмер кој работи за 40-50 евра на саат.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Муабетот погоре не ми беше за да се курчам туку за да кажам дека:

  1. Текот на вашиот живот зависи од самите вас, и колку волја и енергија вложувате во учење и напредок, било да е на факултет или надвор од него. Ако се има волја и мотивација, истото што се учи на факултет, човек може да си го научи и дома. И многу повеќе.

  2. Прописен работодавец цени вештина, способност, знаење и одговорност, некакви папири од некаде не се некој критериум. За тоа кај можете да стекнете вештина, способност, знаење и одговорност, видете под број 1)

  3. Оние кои што ја ценат дипломата и останатите папири, пред наведените точки под 2) брзо пропаѓаат, бидејќи нивните критериуми не ги носат до способен кадар, туку до паразити.

  4. Времето што го имаме на овој свет е ограничено, и треба да се потроши паметно. Губење 4 години на факултет, кога имаш волја и мотивација истото или подобро знаење да стекнеш сам со учење и вежбање самостојно за исто или помалку време, е навистина глупаво според мене.

  Disclaimer: Овие 4 точки се однесуваат на Македонија и не важат за други држави со функционален образовен систем
   
  Torlakian, StefAngel и на Futurelakimens им се допаѓа ова.
 13. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  969
  393
  17 Јуни 2008
  Амди има факултет ;)

  Горе-доле се согласувам со @Sephiroth иако сметам дека не е на одмет паралелно да си заврши некој факултет (ФИНКИ-ФЕИТ-ПМФ)
   
 14. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Ова го зборуваш од искуство или претпоставуваш дека е така?
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас без никаков факс и курсеви за програмери земам 80е на ден. Што значи дека не е све у тупењето глава туку како ке се снајдеш и колку си мудар да сфатеш пракса.
   
  На Futurelakimens му/ѝ се допаѓа ова.
 16. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  145
  125
  1 Март 2013
  Машко
  Ајде сега вие со факултетот пишете што сте заработиле и колку евра на ден праите
   
 17. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,171
  639
  12 Април 2017
  Машко
  Па тоа не е некоја огромна саатница за програмер :D (ако работиш 8 часа)

  Шала на страна, таман си е муабетот.
   
 18. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  124
  214
  6 Мај 2019
  Женско
  Ние имаме потпишано дека такви податоци не смееме да даваме. Пробај си за да знаеш од искуство, не само рекла-кажала. И утре да не те излаже трет со муабетот: абе туу, ваму плата слабо/јако/не вреди.
   
 19. PetarR.

  PetarR.
  Intern

  3
  3
  11 Декември 2017
  Машко
  Ако отидете на било кој курс (1к+ евра) без ИТ бекграунд и очекувате за 3 месеци да станете „програмери“, со среќа!
   
  toshex, mdeni и на bxxxn им се допаѓа ова.
 20. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  За да завршиш факс ќе ти требаат 3-4 години (зависно дали се 3 или 4 годишни студии), ако не учиш ќе ти требаат и повеќе.
  По завршувањето на факстот ќе имаш некои основи, но тек доприва ќе треба да учиш програмирање.
  Ако се упишеш на академија за програмирање и нормално се трудиш, упорно вежбаш, работиш на проектичиња за 3-4 години ќе бидеш топ програмер.
  Се на се, факс е губење време, а и пари.
   
  Последна промена: 29 Септември 2019
  На farkizz и StefAngel им се допаѓа ова.
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,325
  7,301
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Заврши CCNP и сами ќе те соберат телеком.

  И поскапо е да дојдеш до таа титула и потешко од факултет. А насочено е директно кон една струка.
   
 22. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Дали си ти успешен програмер без факултет?
   
 23. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  145
  125
  1 Март 2013
  Машко
  Дефинирај успешен програмер;):)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 24. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,288
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Јас сум успешен програмер со факултет, но не научив на факултет да програмирам, после учев.
  Веројатно под успешен мисли некој што добро заработува од програмирање.
   
 25. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,781
  1,905
  8 Мај 2007
  Машко
  Како што на сељак нема како да му објасниш дека е глуп и дека е сељак, на луѓе без факултет нема како да им објасниш зошто е добро да имаш добро образование.
  Образование треба да имаш, што повеќе тоа подобро.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...