1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет, Seavus, Semos vs Fon

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од kolevski06, 16 Септември 2019.

 1. kolevski06

  kolevski06
  Intern

  1
  0
  16 Септември 2019
  Машко
  Сакам да се запишам на ФОН и сега се мислам помеѓу академија за ВЕБ програмер или на ФОН за компјутерско инжинерство. Може ли да ми кажете ваши мислења.
   
 2. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  916
  476
  15 Декември 2013
  Машко
  Каков фон какви бакрачи, иди си во сивус. :)
   
  На NiceNaumoski му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,107
  595
  12 Април 2017
  Машко
  Незнам како е во Сивус, али во Семос даваат официјални сертификати од Microsoft, Oracle и други огромни компании.

  Официјален сертификат од Microsoft, освен што може да го урамиш на ѕид, може и вака да го искористиш:
  upload_2019-9-16_18-49-15.png

  Други преднсти вклучуваат:
  • Фокусирана настава
  • Помал број ученици
  • Заинтересирани предавачи
  • Практични вежби
  • Пократка настава (од која најчесто ќе научиш повеќе од факултет)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Запиши се на државен, имаше интересни нови смерови, паралелно, измеѓу, отпосле - на Сивус, иако ако ти се погоди праксата нема да имаш потреба од второто.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
  На mdeni и NiceNaumoski им се допаѓа ова.
 5. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Без факултет во Македонија ништо не правиш.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,107
  595
  12 Април 2017
  Машко
  А зошто во македонија да прави нешто? Upwork is your best friend.
   
  На artweb и Zippo им се допаѓа ова.
 7. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  113
  99
  1 Март 2013
  Машко
  За каде ова за во државна администрација?
   
  На artweb, Вајкинг, Uber- и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Кои компании примаат со средно?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Сите IT компании
   
  На Isak Keyten, artweb, MarkoHF и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  113
  99
  1 Март 2013
  Машко
  Во скоро сите компании наши, Ендава, Мусала, Сивус има еден куп програмери со средно без завршен факултет
   
  Uber-, SiPy` и на NiceNaumoski им се допаѓа ова.
 11. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  74
  26
  16 oктомври 2014
  Машко
  Со средно да ама имаат знаење што го немаат "програмери" со диплома...
   
 12. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  113
  99
  1 Март 2013
  Машко
  Можеш да ми наведеш подетално за какво знаење, и кое е тоа знаење што го има само на факултет и не е достапно онлајн за овие со средно?
   
 13. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Зашто во сите огласи е наведено ВСС?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 14. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,371
  3,083
  4 Септември 2008
  Каде има всс?

  Screenshot_2019-09-17-21-59-31-792_com.android.chrome.png
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  98
  154
  6 Мај 2019
  Женско
  FON? Апсолутно не е битно, на што сакаш запиши се. Честито однапред за дипломата.
   
  На PetarR. му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 17. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  113
  99
  1 Март 2013
  Машко
  Генерално таму каде што е напишано всс е проформа и апсолутно не би те одбиле поради немање на диплома ако пројдеш добро на интервју.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Дали би имало разлика во плата доколку имам диплома и дали би имало разлика доколку немам?
   
 19. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,548
  23 Јуни 2015
  Машко
  Во приватна фирма се гледа колку имаш во лејката, хартијата не е важна.
  Во државна фирма се гледа колку хартии (дипломи и партиски книшки) имаш, лејката не е важна.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Јас мислам дека дипломата е битна во секој случај, а знам многу што работат во приватни фирми и немаат во лејките. Државна фирма и лејка се антоними.
   
 21. NiceNaumoski

  NiceNaumoski
  Intern

  74
  26
  16 oктомври 2014
  Машко
  Големиве компании нудат пракси и курсови каде што ќе имаш пракса,работа на реални проекти,ментори,работа во екипи а додека на факултет,сите немаат најнормални услови,професорите не се заинтересирани и немаат доволно знаење според мене,успеваат послаби од тебе и слично.За курсовите,можеш да најдеш за било која возраст и со било кој квалитет,има на Udemy курсови free ама има и со по +100$ така да има разлика.
   
 22. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  113
  99
  1 Март 2013
  Машко
  Или беше саркастичен во предходниот пост или сега си контрадикторен сам на себе.
   
 23. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  113
  99
  1 Март 2013
  Машко
  Апсолутно не, барем кај поголемиве наши компании.
   
 24. Hyperboy9914

  Hyperboy9914
  Intern

  15
  15
  21 Февруари 2018
  Машко
  "Со средно да ама имаат знаење што го немаат "програмери" со диплома...".

  Прочитај го поубаво постот. :D
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Што би значело подобро е да се оди/слуша на некој ИТ курс или пакет курсеви отколку да се оди на факултет?
   

Сподели

Вчитување...