1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет програмирање

Дискусија во форумот 'Останати' започната од dArrkii, 23 Мај 2011.

 1. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  После Вижуал Бејзик , да почнам да учам Паскал(го знам до негде),Ц или Ц++ ?

  Секој совет би бил корисен,
  Со почит ДАРКИ. :D
   
 2. Branchez

  Branchez
  Intern

  52
  15
  3 Февруари 2011
  Машко
  Јас би ти препорачал C++ затоа што е објектно ориентиран, после тоа можеш да се префлиш и на C#.
  Pascal има само академско значење (да се објаснат концептите на програмирањето), но не и многу практично.
   
 3. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  а во Ц++ можам ли да решавам математички проблеми лесно? затоа што во паскал е полесно отколку во вижуал бејзик. Од искуство зборувам...Бев на државен натпревар со вижуал бејзик и ми беше претешко да ги решам таму задачите. А Ц , Ц++ или Паскал ги спремам за наредната година.:D:D
   
 4. delix

  delix
  Intern

  702
  23
  7 Април 2007
  Машко
  Visual Basic e za vizuelno programiranje, ako natprevarot e vo vizuelni aplikacii dosta e dobar, za algoritamsko programiranje ne vrsi nikakva rabota zatoa sto 95% od natprevarite go nemaat kako izboren jazik

  Pascal e dobar za strukturirano programiranje, no tolku
  najdobro zemi C pa prodolzi na C++, ili direktno pocni so C++ istite raboti sto mozes da gi rabotis so Pascal ke gi rabotis i so niv i mnogu poveke
   
 5. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  961
  243
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Јас ти препорачувам ако немаш учено C , да научиш на некои основни работи од C а потоа да отидеш на C++, позз
   
 6. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  Благодарам за советите :).
   
 7. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  Aj ќе пишам овде да не отварам нова тема. Се одлучив за C++, симнав C++ for dummies (5th edition). Што мислите за оваа книга ? Знаете ли некоја подобра од оваа? И да, дали да користам Visual Studio или Code::Blocks??:ermm:
   
 8. songoku

  songoku
  Intern

  28
  6
  24 Јули 2009
  Можеш да ја ѕирнеш и оваа книгичка: http://www.cplusplus.com/files/tutorial.pdf доста ја препорачуваат и јас ја имам понекогаш користено. Што се однесува до изборот на развојната околина лично користам Code::Blocks, а истиот воедно е и најзастапен на алгоритамските натпревари.
   
 9. dArrkii

  dArrkii
  Intern

  210
  7
  17 Мај 2011
  Значи од оваа книгава што ми ја даде можам да научам повеќе отколку од C++ for dummies?
  P.S. Sams Teach Yourself C++ in One Hour a Day (6th Edition) ја најдов на интернет и оваа. Ајде помогнете да изберам од која да учам :D
   
 10. songoku

  songoku
  Intern

  28
  6
  24 Јули 2009
  Ја немам читано "C++ for dummies" за да ти одговорам на тоа прашање, но види почни па која ти одговара повеќе таа читај ја.
   
 11. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  598
  3 Мај 2010
  Машко
  А да си земеш Основи на Програмирање C++ - Универзитетски Учебник Од ЃОРЃИ ЈОВАНЧЕВСКИ, Билјана Стојчевска и Невена Ацковска. Ако ја најдеш по книжариве да си ја купиш или во библиотека да ја побараш па да направиш скрипта, или пак да ископираш скрипта. 490 денари мојава е купена. Имаш и увод у програмирање ит.н. или пак да земеш Паскал исто од Ѓорѓи Јованчевски. Не дека се најдобри, ама на Македонски се и поразбирливи се. Истотака ако ја најдеш OSNOVI PROGRAMIRANJA U PASKAL-u SA EKSTENZIJAMA TURBO PASKAL-a од Milan C`abarkapa, која е на српски е е многу добра, или пак TUTORIALI.ORG. Имаше и една добра англиска за Паскал, ама не ми текнува авторот и името во моментов...Ако сакаш имам околу 100тина книги само за C++ и засебно за можностите за кои може на човек да му текне или не...:D
  Како и да е остани ми со здравје и што и да направиш со среќа нека ти е!
   
  На Syncmaster му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Stane
  Одговори:
  67
  Прегледи:
  9,954
 2. Blagojce
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,238
 3. [W*O*R*I*X]
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  3,129
 4. dzonov
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,075
 5. Primo
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  4,419
Вчитување...

Сподели

Вчитување...