1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Совет програмирање

Дискусија во форумот 'Останати' започната од dArrkii, 23 Мај 2011.

1. dArrkii

dArrkii
    Intern

210
    7
    17 Мај 2011
    После Вижуал Бејзик , да почнам да учам Паскал(го знам до негде),Ц или Ц++ ?

Секој совет би бил корисен,
    Со почит ДАРКИ. :D

2. Branchez

Branchez
    Intern

52
    15
    3 Февруари 2011
    Машко
    Јас би ти препорачал C++ затоа што е објектно ориентиран, после тоа можеш да се префлиш и на C#.
    Pascal има само академско значење (да се објаснат концептите на програмирањето), но не и многу практично.

3. dArrkii

dArrkii
    Intern

210
    7
    17 Мај 2011
    а во Ц++ можам ли да решавам математички проблеми лесно? затоа што во паскал е полесно отколку во вижуал бејзик. Од искуство зборувам...Бев на државен натпревар со вижуал бејзик и ми беше претешко да ги решам таму задачите. А Ц , Ц++ или Паскал ги спремам за наредната година.:D:D

4. delix

delix
    Intern

702
    23
    7 Април 2007
    Машко
    Visual Basic e za vizuelno programiranje, ako natprevarot e vo vizuelni aplikacii dosta e dobar, za algoritamsko programiranje ne vrsi nikakva rabota zatoa sto 95% od natprevarite go nemaat kako izboren jazik

Pascal e dobar za strukturirano programiranje, no tolku
    najdobro zemi C pa prodolzi na C++, ili direktno pocni so C++ istite raboti sto mozes da gi rabotis so Pascal ke gi rabotis i so niv i mnogu poveke

5. petre.dimov

petre.dimov
    Gaining Experience

961
    243
    27 ноември 2008
    Машко
    Software developer
    Јас ти препорачувам ако немаш учено C , да научиш на некои основни работи од C а потоа да отидеш на C++, позз

6. dArrkii

dArrkii
    Intern

210
    7
    17 Мај 2011
    Благодарам за советите :).

7. dArrkii

dArrkii
    Intern

210
    7
    17 Мај 2011
    Aj ќе пишам овде да не отварам нова тема. Се одлучив за C++, симнав C++ for dummies (5th edition). Што мислите за оваа книга ? Знаете ли некоја подобра од оваа? И да, дали да користам Visual Studio или Code::Blocks??:ermm:

8. songoku

songoku
    Intern

28
    6
    24 Јули 2009
    Можеш да ја ѕирнеш и оваа книгичка: http://www.cplusplus.com/files/tutorial.pdf доста ја препорачуваат и јас ја имам понекогаш користено. Што се однесува до изборот на развојната околина лично користам Code::Blocks, а истиот воедно е и најзастапен на алгоритамските натпревари.

9. dArrkii

dArrkii
    Intern

210
    7
    17 Мај 2011
    Значи од оваа книгава што ми ја даде можам да научам повеќе отколку од C++ for dummies?
    P.S. Sams Teach Yourself C++ in One Hour a Day (6th Edition) ја најдов на интернет и оваа. Ајде помогнете да изберам од која да учам :D

10. songoku

songoku
    Intern

28
    6
    24 Јули 2009
    Ја немам читано "C++ for dummies" за да ти одговорам на тоа прашање, но види почни па која ти одговара повеќе таа читај ја.

11. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,417
    598
    3 Мај 2010
    Машко
    А да си земеш Основи на Програмирање C++ - Универзитетски Учебник Од ЃОРЃИ ЈОВАНЧЕВСКИ, Билјана Стојчевска и Невена Ацковска. Ако ја најдеш по книжариве да си ја купиш или во библиотека да ја побараш па да направиш скрипта, или пак да ископираш скрипта. 490 денари мојава е купена. Имаш и увод у програмирање ит.н. или пак да земеш Паскал исто од Ѓорѓи Јованчевски. Не дека се најдобри, ама на Македонски се и поразбирливи се. Истотака ако ја најдеш OSNOVI PROGRAMIRANJA U PASKAL-u SA EKSTENZIJAMA TURBO PASKAL-a од Milan C`abarkapa, која е на српски е е многу добра, или пак TUTORIALI.ORG. Имаше и една добра англиска за Паскал, ама не ми текнува авторот и името во моментов...Ако сакаш имам околу 100тина книги само за C++ и засебно за можностите за кои може на човек да му текне или не...:D
    Како и да е остани ми со здравје и што и да направиш со среќа нека ти е!

На Syncmaster му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Stane
    Одговори:
    67
    Прегледи:
    9,954
  2. Blagojce
    Одговори:
    13
    Прегледи:
    2,238