• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог Совет при купување лаптоп ASUS, HP

  • Ја почнал/а темата
  • #26

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Другар Леновото ми е стварно прескапо, дури 49,000 ден. Доколку сака некој да си набави или да прочита спецификации/цена може да види на: INet » Excellence in technology , таму го имаат.
Мислам дека MSI - то е топ понуда, со тие спецификации, екран и квалитет, иако немав многу познавање за процесори, генерации, графички итн, доста време истражував по нет и научив нешто :D
Имам едно прашање: Што им е „маната“ на интегрираните графички картички, еве јас ја споредував Iris Xe graphics со Mx110, 130, 230, 330 и подобра е од секоја од нив на бенчовите, како и на јутуб за гејминг тестови и tech гикови по нет итн... UserBenchmark: Intel Iris Xe vs Nvidia MX130
View: https://www.youtube.com/watch?v=3pOK9FdP5W4&t=128s
( Ја споредував со овие графички, од причина што разгледував лаптопи со графички од тип mx110,130 итн)

Sludge factory, Mr Jack, најмногу што ме интересира е екранот и перформаност у смисла на графички дизајн, видео едит ( ако се занимавате ) и помалку гејминг и општо ваше мислење, како се однесува, дали има некои маани итн итн.
Отворен сум за ваши коментари, како и за предлози
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Коментар за овој лаптоп, квалитет, спецификации, искуства со MSI
Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS + да го напакувам до 64 gb ram
Лаптопот на MSI е 42к, тој што го предложив е 44к со 16GB RAM и дедицирана МХ450 подобар екран, аудио, I/O порти, fingerprint scaner, целосна тастатура со NUM и изработка.

Не сфаќам како ти е прескапо, а ќе му ставиш 64GB RAM на MSI... Не знам зошто си го трошиме времето, секогаш епилогот е ист.

Со среќа да користиш што и да купиш, се одјавувам од темава. :)
 
Последна промена:

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,688
1,084
Лаптопот на MSI е 42к, тој што го предложив е 44к со 16GB RAM и дедицирана МХ450 подобар екран, аудио, I/O порти, fingerprint scaner, целосна тастатура со NUM и изработка.

Не сфаќам како ти е прескапо, а ќе му ставиш 64GB RAM на MSI... Не знам зошто си го трошиме времето, секогаш епилогот е ист.

Со среќа да користиш што и да купиш, се одјавувам од темава. :)
Освен тоа јас и друго неможам да разберам... Шо корист од 64 GB RAM?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,439
8,547
Скопје
  • Ја почнал/а темата
  • #30

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Во ред е дечки.
@toplel по доста гледање ти ја сфатив поентата дека лаптопот е стварно добар со перформанси, квалитет за цената која што ја има, но не со толку добар дисплеј, бидејќи е '45% NTSC
@Futurelakimens Мислев апгрејд да му направам на 64гб после година, две.
LenovoDisplay.png
Јас ви се заблагодарувам на сите што ги споделивте мислењата во темава.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,319
Во ред е дечки.
@toplel по доста гледање ти ја сфатив поентата дека лаптопот е стварно добар со перформанси, квалитет за цената која што ја има, но не со толку добар дисплеј, бидејќи е '45% NTSC
@Futurelakimens Мислев апгрејд да му направам на 64гб после година, две.
Погледнете го атачментот 96886
Јас ви се заблагодарувам на сите што ги споделивте мислењата во темава.
Прилично сум сигурен дека на мојата првична објава на 5ти Јануари во темава, лаптопот беше 43,999 денари и беше наведено дека има IPS 300 nits. Оттука и го дадов советот. Од тогаш до сега поминале скоро месец дена и очигледно карактеристиките и цената се изменети. Динамична работа, тогаш за парите беше апсолутна кражба споредбено со сите што беа на лагер околу 40к. :)
 

Eric Cartman

Intern
4 февруари 2021
2
3

Ако уште немаш купено. Ова е чудовиште за парите, и сигурен сум дека ќе го поскапат. Напомена има ips екран. Го имам во живо видено, buy now thank me later.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,244
8,471
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Ако уште немаш купено. Ова е чудовиште за парите, и сигурен сум дека ќе го поскапат. Напомена има ips екран. Го имам во живо видено, buy now thank me later.
Да екранот е ок, рака на срце малце над просек мислам дека е 300 nits, ама целата слика

- Нема рам слотови
- Нема Ethernet конектор (за мене лично неопходен)
- Внатре има место за SATA SSD/HDD празно (во м2 е 256-ката)
- Батеријата трае солидно
- Тастатурата е со многу мал од, ама е со беклајт.
- Екранот е wobbly ама така е со скоро сите нови, па не е на одмет пажљиво да се ракува
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,040
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно