• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог Совет при купување лаптоп ASUS, HP

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Здраво, нов сум на форумов па извинете ако постирам на погрешно место:)
Вака веќе некое време сум во потрага по лаптоп, од 30,000 - 35,000 - 37,000 и најдов неколку што мислам дека се добри, и ме интересира вашето мислење, бидејќи дечките у Сетек не знаат да објаснат кои точно делови ги имаат лаптопите:LOL:
Лаптопот ми треба бидејќи сум студент и најмногу за графички дизајн, може во иднина и видео едит и некоја игричка некогаш (не сум гејмер)

1. ASUS X509JB-WB511
Specs:
Intel Core i5-1035G1 (6M Cache up to 3.6 GHz), 8GB DDR4 (1xSlot Free for upgrade), 512G PCIE G3X2 SSD,W/O ODD
NVIDIA GeForce MX110 2GB GDDR5, 2-cell Li-ion Prismatic Battery pack, 15.6" FHD LED (1920x1080) non-glare type

2. ASUS X515JF-WB503
Intel Core i5-1035G1 (6M Cache up to 3.6 GHz), 8GB DDR4 (1xSlot Free for upgrade), 256G PCIE G3X2 SSD, W/O ODD, NVIDIA GeForce MX130 2GB DDR3,15.6" FHD LED (1920x1080) non-glare type

3. HP
15-dw2167nia
Дисплеј: 15.6" (39.6cm), Резолуција: (1920x1080) FHD, Процесор:Quad Core i5-1035G1, Графика:Nvidia GeForce MX130 2GB, Внатрешна меморија:8GB

Напомена: Го пишувам ова за стручно мислење, затоа што моменталната цена на вториот лаптоп е 32,000 новогодишна, а на првиот 37,000, и како што можам да видам разликата е само во SSD - то
И она што ме буни е дали вториот лаптоп е со IPS екран, м.2 SSD и можност за надградба на рам, бидејќи ги има истите во Нептун и Сетек и податоците не се исти.


Фала Ви многу.

1. ASUS X509JB-WB511 ( TRANSPARENT SILVER )
2. ASUS X515JF-WB503 ( TRANSPARENT SILVER )
Истот лаптоп од Нептун
3. Лаптоп HP 15-dw2167nia i5-1035G1-8GB/256GB SSD/MX130 2GB 13G06EAattach.png attach.png
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Само совет да ги избегаваш Сетек, читај тука зошто Ваши искуства со Сетек

Купи од Анхоч ако имаш можност

И официјалниот сервис за АСУС кај нас е ѓубре ВНИМАВАЈТЕ НА ОВЛАСТЕН АСУС СЕРВИС SYSTEM ONE ( ASUS SERVIS )

Бонус ако комбинираш АСУС и Сетек :D

Ако пишува дека го нема на залиха не очекувај да имаат у скоро време. Ама прашај си за секој случај
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Само совет да ги избегаваш Сетек, читај тука зошто Ваши искуства со Сетек

Купи од Анхоч ако имаш можност

И официјалниот сервис за АСУС кај нас е ѓубре ВНИМАВАЈТЕ НА ОВЛАСТЕН АСУС СЕРВИС SYSTEM ONE ( ASUS SERVIS )

Бонус ако комбинираш АСУС и Сетек :D

Ако пишува дека го нема на залиха не очекувај да имаат у скоро време. Ама прашај си за секој случај
Фала ти, ќе си размислам :D мислење за вториот лаптоп од 32,000?
Само што забележав разлика помеѓу првиот лаптоп(37,000) и вториот (32,000) има и во графичката карта, односно првиот е со MX110 GDDR5 2gb, додека вториот MX130 GDDR3 2gb. Читнав по Гугл нешто, што вие мислите?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Фала ти, ќе си размислам :D мислење за вториот лаптоп од 32,000?
Само што забележав разлика помеѓу првиот лаптоп(37,000) и вториот (32,000) има и во графичката карта, односно првиот е со MX110 GDDR5 2gb, додека вториот MX130 GDDR3 2gb. Читнав по Гугл нешто, што вие мислите?
Нема што да се мисли. Сите лаптопи што ги наброја се ниска средна класа. Не се наменети за ниедна работа за која бараш ти. Графика 2Д/3Д и видео едит на 15ка лаптоп, без 16Г рам и барем пристоен ИПС, не се мачи воопшто. Мислам ако ти е за серуозно да се бавиш, ако е за онака онда ОК. Инаку од горните, едниот ги нема на лагер, а од другите 2, Асусот има можност за повеќе проширувања (меморија 1 слот празен, 2 x М.2 плус 1 x SATA). Вториот има лан карта што при работа со графика и видео ите како ќе ти треба да се закачиш на кабел да префрлиш големи фајлови одеднаш на некој NAS или слично. Не сум ги пипнал ни еден ама би требало HP-то да има и подобар билд квалитет од Асус-от во оваа класа, ама не очекувај кујнае што од двата. Тек за играње рачунај дека ќе греат и тротлаат и двата јакичко.
Ако не мора баш лаптоп за тие пари ќе си земеш одличен десктоп сосе монитор, па и на старо одовде, и на раат да си работиш и поиграш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
На кратко, од тие што ги предложи... никој. Генерално многу лоши модели се останати од 30к до 45к на залиха по маркетиве. За твојава намена тешко дека ќе ти завршат целосно работа. Повеќе ќе се измачиш отколку што ќе уживаш во учењето и работата. Или купи нешто на старо што има квалитет или склопи си компјутер со саглам монитор како што кажа marv. Ама знам дека ќе ти треба за на факс, па затоа не инсистирам на второто решение.

Аку си веќе одлучен тогаш јави се во Dell Makpetrol или Леново МК и консултирај се што можат да ти донесат и препорачаат за твојот буџет. ASUS дефинитивно не земај. ASUS заборави на квалитет во тој ценовен ранг веќе од 2013та. Повеќе продаваат име отколку квалитет. Не дека другите брендови се подобри, ама ASUS-от е очигледен фушерај.

Оние што се покажале се: Lenovo, Dell и ACER. За MSI, Huawei и HP не знам. Она што условно може да ти заврши работа сега и да те служи понатаму е поскапо од твојот планиран буџет. Зависно колку си сериозен за факултетот.

Алтернативни предлози:
 • користен ASUS TUF GAMING FX505DY (со гаранција, можеби ќе ти пушти цена)
 • нов, со помал буџет Lenovo
 • нов, малку надвор од буџет (преност е големината) Dell 17 3793 или ACER A715-41G-R3B5 (добар all around)
Или купи нешто со кое мислиш дека ќе си задоволен. Што и да земиш ти посакувам да го искористиш максимум. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Нема што да се мисли. Сите лаптопи што ги наброја се ниска средна класа. Не се наменети за ниедна работа за која бараш ти. Графика 2Д/3Д и видео едит на 15ка лаптоп, без 16Г рам и барем пристоен ИПС, не се мачи воопшто. Мислам ако ти е за серуозно да се бавиш, ако е за онака онда ОК. Инаку од горните, едниот ги нема на лагер, а од другите 2, Асусот има можност за повеќе проширувања (меморија 1 слот празен, 2 x М.2 плус 1 x SATA). Вториот има лан карта што при работа со графика и видео ите како ќе ти треба да се закачиш на кабел да префрлиш големи фајлови одеднаш на некој NAS или слично. Не сум ги пипнал ни еден ама би требало HP-то да има и подобар билд квалитет од Асус-от во оваа класа, ама не очекувај кујнае што од двата. Тек за играње рачунај дека ќе греат и тротлаат и двата јакичко.
Ако не мора баш лаптоп за тие пари ќе си земеш одличен десктоп сосе монитор, па и на старо одовде, и на раат да си работиш и поиграш.

Sent from Телефон using Tapatalk
Најдобар одговор до сеа :D
Да знам дека поскапиот лаптоп го нема, но имам инфо дека ќе го има на залиха.
Почетник сум уште у графичкиот свет иако имам правено веќе неколку мениа, флаери итн, но би сакал да напредувам.
Имам користено АСУС уреди веќе 7, 8 години и затоа настојувам да продолжам со Асус и понатаму што баш сум задоволен.
Доколку го земам овој од 32,000 во план сум понатаму да ставам плус 1 плочка рам од 8gb и можеби SSD upgrade од 500gb.
Ако сте во можност, би сакале ли некои лаптопи да ми препорачате (со линк) до 40,000 макс? Затоа што долго разгледувам, скоро сите се слични на спецификации и пробувам да го одберам најдобриот.
Фала ти:D:D
Мислењето е автоматски споено:

На кратко, од тие што ги предложи... никој. Генерално многу лоши модели се останати од 30к до 45к на залиха по маркетиве. За твојава намена тешко дека ќе ти завршат целосно работа. Повеќе ќе се измачиш отколку што ќе уживаш во учењето и работата. Или купи нешто на старо што има квалитет или склопи си компјутер со саглам монитор како што кажа marv. Ама знам дека ќе ти треба за на факс, па затоа не инсистирам на второто решение.

Аку си веќе одлучен тогаш јави се во Dell Makpetrol или Леново МК и консултирај се што можат да ти донесат и препорачаат за твојот буџет. ASUS дефинитивно не земај. ASUS заборави на квалитет во тој ценовен ранг веќе од 2013та. Повеќе продаваат име отколку квалитет. Не дека другите брендови се подобри, ама ASUS-от е очигледен фушерај.

Оние што се покажале се: Lenovo, Dell и ACER. За MSI, Huawei и HP не знам. Она што условно може да ти заврши работа сега и да те служи понатаму е поскапо од твојот планиран буџет. Зависно колку си сериозен за факултетот.

Алтернативни предлози:
 • користен ASUS TUF GAMING FX505DY (со гаранција, можеби ќе ти пушти цена)
 • нов, со помал буџет Lenovo
 • нов, малку надвор од буџет (преност е големината) Dell 17 3793 или ACER A715-41G-R3B5 (добар all around)
Или купи нешто со кое мислиш дека ќе си задоволен. Што и да земиш ти посакувам да го искористиш максимум. :)
Само што ти го видов коментарот:)
Вака гледам да најдам нешто што најдобро би ми одговарало на потребите до таа цена.
Веќе сум навикнат на 15.6" лаптоп, што и е сосема океј и мислам дека 17" не би бил практичен при транспорт или разни ствари, а во голем дел од лаптопите верувам дека IPS панелите не се 100% најдобри
Dell одбегнувам, затоа што имам слушнато дека не се баш добри со квалитет и корисниците мака мачат.
Фала ти
Други опции што ги разгледувам се:


Huawei Matebook D15 / Win 10 ( Silver ) (Не знам дали банот врз Хуавеј влијае некако врз лаптопите:LOL:)
 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Најдобар одговор до сеа :D
Да знам дека поскапиот лаптоп го нема, но имам инфо дека ќе го има на залиха.
Почетник сум уште у графичкиот свет иако имам правено веќе неколку мениа, флаери итн, но би сакал да напредувам.
Имам користено АСУС уреди веќе 7, 8 години и затоа настојувам да продолжам со Асус и понатаму што баш сум задоволен.
Доколку го земам овој од 32,000 во план сум понатаму да ставам плус 1 плочка рам од 8gb и можеби SSD upgrade од 500gb.
Ако сте во можност, би сакале ли некои лаптопи да ми препорачате (со линк) до 40,000 макс? Затоа што долго разгледувам, скоро сите се слични на спецификации и пробувам да го одберам најдобриот.
Фала ти:D:D
Мислењето е автоматски споено:Само што ти го видов коментарот:)
Вака гледам да најдам нешто што најдобро би ми одговарало на потребите до таа цена.
Веќе сум навикнат на 15.6" лаптоп, што и е сосема океј и мислам дека 17" не би бил практичен при транспорт или разни ствари, а во голем дел од лаптопите верувам дека IPS панелите не се 100% најдобри
Dell одбегнувам, затоа што имам слушнато дека не се баш добри со квалитет и корисниците мака мачат.
Фала ти
Други опции што ги разгледувам се:


Huawei Matebook D15 / Win 10 ( Silver ) (Не знам дали банот врз Хуавеј влијае некако врз лаптопите:LOL:)
Ете, од искуство до искуство. Сите си имаме свое и не значи дека нечие е поточно, нели? :) Важно да креираме генерално мислење, па натаму е твоја обврската со кешот. :LOL:

Патем, ѕирни го и овој модел. Само што налетав на него: 16GB 3200Mhz RAM, 512 SSD, 11та серија Intel Процесор со MX450 GPU.

 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Најдобар одговор до сеа :D
Да знам дека поскапиот лаптоп го нема, но имам инфо дека ќе го има на залиха.
Почетник сум уште у графичкиот свет иако имам правено веќе неколку мениа, флаери итн, но би сакал да напредувам.
Имам користено АСУС уреди веќе 7, 8 години и затоа настојувам да продолжам со Асус и понатаму што баш сум задоволен.
Доколку го земам овој од 32,000 во план сум понатаму да ставам плус 1 плочка рам од 8gb и можеби SSD upgrade од 500gb.
Ако сте во можност, би сакале ли некои лаптопи да ми препорачате (со линк) до 40,000 макс? Затоа што долго разгледувам, скоро сите се слични на спецификации и пробувам да го одберам најдобриот.
Фала ти:D:D
Мислењето е автоматски споено:Само што ти го видов коментарот:)
Вака гледам да најдам нешто што најдобро би ми одговарало на потребите до таа цена.
Веќе сум навикнат на 15.6" лаптоп, што и е сосема океј и мислам дека 17" не би бил практичен при транспорт или разни ствари, а во голем дел од лаптопите верувам дека IPS панелите не се 100% најдобри
Dell одбегнувам, затоа што имам слушнато дека не се баш добри со квалитет и корисниците мака мачат.
Фала ти
Други опции што ги разгледувам се:


Huawei Matebook D15 / Win 10 ( Silver ) (Не знам дали банот врз Хуавеј влијае некако врз лаптопите:LOL:)
Генерално тоа ти се изборите. И јас се приклучувам да бегаш од Асус во овој ценовен ранг. Боље ќе поминеш со Ацер, Делл, Леново. ХП исто бегај во оваа цена. IPS исто тешко за оваа цена, а иначе се осетува разлика (имам Дел со ИПС и купен колор профил и да знаеш и те ккао се осеќа разлика во репродукција на бои која е итекако важна ако сакаш да се занимаваш професионално со дизајн). Хјувеито е личен, добро граден за парите (само ми пролета низ раце еден офиц инсталирав не го работев долго), малку ми е скап за парите, има послаб 10% процесор од интеливе горе што ги гледаш, и не ми се свиѓаше мене што има сјаен екран. Смрт за дизајн. Чим можеш да работиш на 15ка лаптоп и толку е буџетот, одбери тебе што те бендисува и цепај. Сепак ти ќе го користиш, а за цената горе доле сите се тука некаде со опции. Јас би бегал од Асус и ХП, и би барал да има Лан карта, и по можност 2 Мемориски слота (не еден залемен и само еден слободен). Ќе мора да срчаш малку по модел намбр, ревјуа, спецификации и тоа. На пример Ацерот што ти го предложија е супер, само 4Г рам му се залемени и има само еден мемориски слот на кој има фабрички уште една 4ка. Макс би можел да одиш значи до 12Г. Ете такви работи гледај, мери, вагај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Ви благодарам многу за помошта, во дилема сум помеѓу : Лаптоп ACER A315-57G-54EU i5-1035G1/8GB/512GB SSD/MX 330 2GB
https://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10002_10003&product_id=50189, буџетот е толку :LOL: :LOL: :LOL:

Ме интересира општо за сите лаптопи, дали сметате дека цените се премногу „набилдани“ со лаптопите за перформансите што ги нудат и дали се поскапи во време на корона и онлајн настава?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Да, „набилдани“ се. Аку имаш прилика пробај ги и одбери кој ти се свиѓа повеќе. ACER-от е подобар избор на хартија. Не знам каков е екранот, ама аку тој на ASUS-от е IPS тогаш земи го него.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
161
113
Ме интересира општо за сите лаптопи, дали сметате дека цените се премногу „набилдани“ со лаптопите за перформансите што ги нудат и дали се поскапи во време на корона и онлајн настава?
Одговор:
1. ДА
2. ДА

Испратено од телефоно.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,452
8,569
Скопје
Ви благодарам многу за помошта, во дилема сум помеѓу : Лаптоп ACER A315-57G-54EU i5-1035G1/8GB/512GB SSD/MX 330 2GB
ASUS X515JF-WB513 ( TRANSPARENT SILVER ), буџетот е толку :LOL: :LOL: :LOL:

Ме интересира општо за сите лаптопи, дали сметате дека цените се премногу „набилдани“ со лаптопите за перформансите што ги нудат и дали се поскапи во време на корона и онлајн настава?
Првиот земи го.
Да, цените се поскапи но овој модел е таман за цената и перформансите.
i5 со дедицирана графичка секогаш бил околу 33к ама од Dell на пример :)

Внимавај со инсталирање на Windows, скоро налетав на мега ретардиран глуп проблем, на нов Acer не можев да инсталирам Windows а решението беше овде

Мада твојов не е 11 генерација, 10та, проблемов беше на Acer со i3 11th gen.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Ви благодарам многу за помошта, во дилема сум помеѓу : Лаптоп ACER A315-57G-54EU i5-1035G1/8GB/512GB SSD/MX 330 2GB
ASUS X515JF-WB513 ( TRANSPARENT SILVER ), буџетот е толку

Ме интересира општо за сите лаптопи, дали сметате дека цените се премногу „набилдани“ со лаптопите за перформансите што ги нудат и дали се поскапи во време на корона и онлајн настава?
Ви благодарам многу за помошта, во дилема сум помеѓу : Лаптоп ACER A315-57G-54EU i5-1035G1/8GB/512GB SSD/MX 330 2GB
ASUS X515JF-WB513 ( TRANSPARENT SILVER ), буџетот е толку

Ме интересира општо за сите лаптопи, дали сметате дека цените се премногу „набилдани“ со лаптопите за перформансите што ги нудат и дали се поскапи во време на корона и онлајн настава?
Да набилдани се, и да немаш друг избое ако мораш сега да зимаш. Лаптопите се скоро исти, оди пипни ги, осети ги, ако се уклучени види екран кој ти одговара повеќе, и што ќе те бендиса тоа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,255
934
Неврленд
Тамн Асеро не е од сетец. Иди до Нептун ако работат утре и погледни го малце.
А може дечките и до нексио да те упатат , може таму да има нешто поинтересно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Filmk20

Intern
5 јануари 2021
7
1
Луѓе уште немам земено лаптоп, барем не успеав затоа што на дечките од Сетек Кав веќе му бил таксан Асус лаптопот, а го имаат на страната дека е достапен, само патот извозен
Коментар за овој лаптоп, квалитет, спецификации, искуства со MSI
Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS + да го напакувам до 64 gb ram
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,452
8,569
Скопје
Луѓе уште немам земено лаптоп, барем не успеав затоа што на дечките од Сетек Кав веќе му бил таксан Асус лаптопот, а го имаат на страната дека е достапен, само патот извозен
Коментар за овој лаптоп, квалитет, спецификации, искуства со MSI
Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS + да го напакувам до 64 gb ram
Предобар е лаптопот, баш пиша некој дека го имал земено за девојка му или близок.
Не му ја мисли многу i5 11-та генерација, 512 ссд, топ екран/изработка..
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Луѓе уште немам земено лаптоп, барем не успеав затоа што на дечките од Сетек Кав веќе му бил таксан Асус лаптопот, а го имаат на страната дека е достапен, само патот извозен
Коментар за овој лаптоп, квалитет, спецификации, искуства со MSI
Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS + да го напакувам до 64 gb ram
Зимај. Незнам дали кај нас ќе успееш да го напакуваш до 64, не сум видел 32Г модули, ама до 32 ќе стигнеш. И 16 за почеток ќе ти бркаат работа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Луѓе уште немам земено лаптоп, барем не успеав затоа што на дечките од Сетек Кав веќе му бил таксан Асус лаптопот, а го имаат на страната дека е достапен, само патот извозен
Коментар за овој лаптоп, квалитет, спецификации, искуства со MSI
Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS + да го напакувам до 64 gb ram
Јас го имам тој лаптоп и го користам околу 2 недели. Кажи ако те интересира нешто специфично

Звучниците се под лаптопот и звукот е лош според мој вкус. Ако ти дозволат пробај да го пуштиш лаптопот и да пробаш некое аудио. Можеби е софтверски или драјверски проблем, не знам не ни сум ни пробал да го средам. Стар, евтин лаптоп што го користев од 2010 вади многу подобар звук од овој лаптоп. И други искуства по нет што прочитав се жалат од звучниците

А ако го користиш за графички дизајн провери го многу убаво и екранот/дисплејот пред да го купиш. Ќе ти биде многу битно како се гледаат боите. Ми изгледаат како боите и екранот да е темен. И на рандом reviews на нет прочитав дека други се жалат од сличното - dark screen. When compared to the more expensive 4K UHD Prestige 15, the FHD Modern 15 has faster response times for less ghosting but with a dimmer backlight and narrower color spectrum. Мене ова ми е прв IPS FullHD дисплеј на лаптоп што сум го користел па не знам со што друго да споредам дали е добро или не. Ама пак, прашај дали ќе ти дадат да го пробаш пред да го купиш, претпоставувам ова ќе ти биде многу битно за графички дизајн. Не знам ни другите лаптопи у овој ценовен ранк каков дисплеј имаат, можеби е полош

Кулерите дуваат накај дисплејот, и ова не знам дали е добро или не, ваљда нема да е проблем штом таму ги ставиле :D
 
 • Уау
Реакции: Avid

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,526
917
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Јас го имам тој лаптоп и го користам околу 2 недели. Кажи ако те интересира нешто специфично
дали се надградува RAM меморијата?

и како ти се чини build квалитетот? ќе издржи 3 години користење?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,062
1,657
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Јас го имам тој лаптоп и го користам околу 2 недели. Кажи ако те интересира нешто специфично

Звучниците се под лаптопот и звукот е лош според мој вкус. Ако ти дозволат пробај да го пуштиш лаптопот и да пробаш некое аудио. Можеби е софтверски или драјверски проблем, не знам не ни сум ни пробал да го средам. Стар, евтин лаптоп што го користев од 2010 вади многу подобар звук од овој лаптоп. И други искуства по нет што прочитав се жалат од звучниците

А ако го користиш за графички дизајн провери го многу убаво и екранот/дисплејот пред да го купиш. Ќе ти биде многу битно како се гледаат боите. Ми изгледаат како боите и екранот да е темен. И на рандом reviews на нет прочитав дека други се жалат од сличното - dark screen. When compared to the more expensive 4K UHD Prestige 15, the FHD Modern 15 has faster response times for less ghosting but with a dimmer backlight and narrower color spectrum. Мене ова ми е прв IPS FullHD дисплеј на лаптоп што сум го користел па не знам со што друго да споредам дали е добро или не. Ама пак, прашај дали ќе ти дадат да го пробаш пред да го купиш, претпоставувам ова ќе ти биде многу битно за графички дизајн. Не знам ни другите лаптопи у овој ценовен ранк каков дисплеј имаат, можеби е полош

Кулерите дуваат накај дисплејот, и ова не знам дали е добро или не, ваљда нема да е проблем штом таму ги ставиле :D
Јас го имам истиот (девојката), и додека навистина екранот е потемен, боите се срџб и адоби рџб прецизни, што е многу поважно од осветлувањето. За звучките, мене ми се топ споредено со други слим модели Хп Енви, хпс делл, хп пробук. Ако навистина ти се катастрофа звучките, пробај реинсталирај драјвери да не ти е нешто софтверски проблем.
За екранот, во овој ранк, па и 200-300 евра поскапи лаптопи нема да најдеш подобар екран за графички дизајн, фотошоп и останато.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,325
Луѓе уште немам земено лаптоп, барем не успеав затоа што на дечките од Сетек Кав веќе му бил таксан Асус лаптопот, а го имаат на страната дека е достапен, само патот извозен
Коментар за овој лаптоп, квалитет, спецификации, искуства со MSI
Anhoch PC Market Online - Notebook MSI Modern 15 i5-1135G7/8GB/512GB SSD/Iris Xe/15.6" FHD IPS/Backlit Kb/DOS + да го напакувам до 64 gb ram
Другар, ти го предложив погоре ќе го предложам и сега - не верувам дека ќе најдеш подобар лаптоп во таа цена, за твојата потреба од ова моментално. Не дека јас го предложив, туку зошто е фактички точно. Моделот е многу добро изработен, а и хардверот е одличен за парите. Подетални информации на официјалната страна - ЛИНК

 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
дали се надградува RAM меморијата?

и како ти се чини build квалитетот? ќе издржи 3 години користење?
Се надоградува и не е залемема. Така ми кажаа од сервисот во Анхоч, немамппроверено сам

Билд квалитет е супер, еден од подобрите што ги чепкав кога купував. Ќе издржи 3 години сигурно
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,132
2,538
Другар, ти го предложив погоре ќе го предложам и сега - не верувам дека ќе најдеш подобар лаптоп во таа цена, за твојата потреба од ова моментално. Не дека јас го предложив, туку зошто е фактички точно. Моделот е многу добро изработен, а и хардверот е одличен за парите. Подетални информации на официјалната страна - ЛИНК

Ауу да. Ако го најдеш моделов пре овој. Тамам спремен со 16Г рам и плус дедицирана графичка каква таква ќе се најде.
Најверојатно пошто порано му беше понал буџетот скокна доста предлози.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,693
1,088
За тие перформанси само 43000??? Купувај го ова пред да го земе некој друг.
Другар, ти го предложив погоре ќе го предложам и сега - не верувам дека ќе најдеш подобар лаптоп во таа цена, за твојата потреба од ова моментално. Не дека јас го предложив, туку зошто е фактички точно. Моделот е многу добро изработен, а и хардверот е одличен за парите. Подетални информации на официјалната страна - ЛИНК

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,673
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно