1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет/Предлог за Матична, рам за Ryzen

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од comakot, 11 oктомври 2019.

Тагови:
 1. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  Ќе правам еден upgrade, од i5-4460 скокаме на ryzen 3600, е сега за матична предлог некој за B450 и за рам во анхоч на вебсајтот скоро ич да нема залиха од овие hyperx или некој други да речам фирми, него колку што видов само geil или некој си такви, исто така гледав и во сетек па таму некако во двете категории се lackluster, от матични имаат само b450 tuf од асус и рам на залиха се овие кој се мислам дали да ги земам со овај "попустот" до 12 октомври, па сега да слушнам некој предлог/совет за матична и рам. Ќе заборавев да напоменам можи и предлог за кулер бидејќи имам coolermaster hyper 212 evo кој беше наменет за i5-4460 но откако видов малку мака при инсталација си зедов gammaxx 200t

  И заборавив линк за рамот:
  Kingston 16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Predator
   
  Последна промена: 11 oктомври 2019
 2. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  304
  143
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Земи Aorus Elite/Pro со G.Skill Trident Z Neo или Sniper X рам од Нексио,за кулер можиш да си останиш со стариот без проблем ама ако мораш да земиш нов земи нешто од Arctic,BeQuiet,CoolerMaster.
   
 3. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  438
  295
  9 Февруари 2012
  Машко
  MB
  Земи ASUS
  Буџет
  ASUS PRIME B450M-A

  Нешто подобро, TUF што ја споменуваш, плочата е со подобра звучна од првата, појаки кондензатори, подобро ладење, Crossfire и подобра за клокање.
  ASUS TUF B450M-PLUS GAMING

  RAM
  Не ти треба Trident, скапи се, не вредат. Земи си Ripjaws 3600Mhz (нема SniperX во Нексио во моментот).

  FAN:
  Anhoch PC Market Online - Cooler Deepcool Gammaxx 400 all Intel/AMD
  Hyper 212 што го имаш е малце послаб од овој што ти го предлагам, остани си на него.
   
  Последна промена: 11 oктомври 2019
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  304
  143
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
   
 5. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  438
  295
  9 Февруари 2012
  Машко
  5.200 денари 2х8гб

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 6. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  304
  143
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Во нексио?Ако да, го има на ценовникот?
   
 7. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  Им побарав ценовник на нексио, здравје боже рекоја од понеделник
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  5200 за 16GB RipJaws DDR4-3600 нема шанси. Нешто ќе да си грешка.
   
 9. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  438
  295
  9 Февруари 2012
  Машко
 10. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,706
  1,110
  28 ноември 2015
  Машко
  G. Skill aegis 3000mhz Cl16 3000 мислам дека беше 16 гб. Тоа е зделка.
   
 11. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Во последниот ценовник што беше објавен овде, во нехио RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3600MHz G.SKILL RipjawsV F4-3600C18D-16GVK чини 5.220,00 денари
   
  На gOJDO и dastaner им се допаѓа ова.
 12. comakot

  comakot
  Gaining Experience

  243
  135
  23 Февруари 2017
  Машко
  [​IMG]
  Што туку добив ценовник за рам и матични му побарав за рам еве ги најдов овие горе наведените од @flashgordon007 , за матични б450 некако lackluster ама нема везе
   

Сподели

Вчитување...