1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Совет околу WiFi конекција

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Frozen., 20 oктомври 2018.

 1. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  73
  62
  4 oктомври 2015
  Машко
  Дечки, мал совет околу проблемот што го имам последните неколку дена.

  Пред се да напоменам дека мрежата е прилично едноставна. Рутер од неотел со исклучен WiFi i DHCP na 0.1 IP и на него врзан друг рутер кој го користам DLINK DIR-866L на 1.1 IP.

  Проблемот е тоа што мрежата кој ја нуди овај рутер односно 5GHz работеше одлично но последните дена не ги лоадира страните излегува Unable to load page па кликаш рефреш и ќе дојде или пак константно лоадира, а во меѓувреме правам пинг на одредени страни пр. google и во ниеден случај не паѓа пингот ниту пак варира. Исто така мора да се напомене дека WiFi мрежата што е на 2.4GHz е одлична исто и на LAN. Значи проблемот е само со 5GHz.

  Рутерот е земен пред 3 месеци.

  Проблемот го соочувам и на лаптопот и на телефонот.

   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Најдобар одговор:
  Пост #11 од jovankaramac, 21 oктомври 2018
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  488
  302
  11 ноември 2015
  Машко
  Пробај исклучи 2.4 остави само на 5 и пробај.
   
 4. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  73
  62
  4 oктомври 2015
  Машко
  Колку за проба можам да пробам меѓутоа ова не ми би било решение оти имам уреди кои не ја гледат 5GHz.
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  932
  1,072
  11 Март 2011
  Што подесувања имаш за 5GHz? Пробаj смени channel width.
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  488
  302
  11 ноември 2015
  Машко
  Па за проба пари не зимаат. Пробај изгаси 2.4 и види дали ке ти прави проблем. Ако не ти прави проблем види тогаш во што е проблемот. Убаво ти напиша @bxxxn, што мислам дека може да претставува тоа проблем.
  Види дали 2.4 и 5 ти се на ист канал, пробај смени ги на различни канали, пробај смени им ги MHz.
   
  На Frozen. и bxxxn им се допаѓа ова.
 7. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  413
  305
  26 Јуни 2012
  Машко
  Банално ама пробај избриши DNS кеш и рачно додади ги во рутерот да ги доделува 1.1.1.1 и 1.0.0.1.
   
  На Frozen. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  54
  3 Август 2018
  Машко
  mnogu cesto ruterite ne znaat kako da se snajdat koga se eden pozadi drug. Sum imal problemi takvi. Kako najdobro reshenie i najstabilno mi bilo ako go priklucam vtoriot ruter kako Access point. Znaci od LAN porta na ruter od neotel, vo Lan porta na vtoriot ruter. Isklucuvas DHCP na vtoriot ruter i poradi konvencionalnost i lesen pristap ke ja postavish IP adresata na vtoriot ruter na 192.168.0.2. Za sekoj slucaj proveri go DHCP serverot na Neotel ruterot da ne ja dodeluva taa adresa (znaci nashtelovaj go da dodeluva od 10 pa nagore). Vaka smerata mi rabotela po stabilno, momentalno i taka mi e postavena i nema nikakvi ispadi. Nitu sum resetiral ruter nitu nisho eve povekje od 4-5 meseci.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 9. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  54
  3 Август 2018
  Машко
  moze da e i nekoj interen problem so rutiranje na soobrakjajot vnatre vo DLINK ruterot. Probaj dokolku sakas da ja zadrzis istata konfiguracija, stavi mu DDWRT (sega provierv gledam ima za nego firmware). Pa vidi kako ke se odnesuva.
   
  На Costigan_Jr и Frozen. им се допаѓа ова.
 10. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  73
  62
  4 oктомври 2015
  Машко
  Ова се подесувањата за 5GHz.
  [​IMG]

  Ќе пробам да го сменам сега Channel Width. Освен Auto 20/40 MHz друга опција е само 20MHz.

  Па ако не сака приквечер ќе пробам како што кажа @BorisSapphire да исклучам 2.4GHz.

  Веќе пробана оваа работа, само наместо тие DNS сервери ги имам поставено на Google.
   
 11. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  413
  305
  26 Јуни 2012
  Машко
  Нема никаква врска ова со каналите, уште повеќе да преклопуваат на различна фреквенција. Каналите се „децималите“ од зададениот дијапазон така да нема шанси да преклопат од 2.4 на 5GHz. Додатно на ова и кај 5GHz сите канали се индивидуални, не се како кај 2.4 да фаќаат по 2-3 бенда одеднаш.
  Барај го чарето во друго нешто, пробај наново ресет и на двата рутери и конектирај се од 0.
   
  На Frozen. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. jovankaramac

  jovankaramac
  Gaining Experience

  47
  54
  3 Август 2018
  Машко
  Channel width mozit da prajt problem ama mala e verojatnosta. Ne vervam i jas deka to e problem tuka. Na 2.4ghz sum go imal toj problem koga sum go ostaval channel width na fiksno ama na auto si raboti super. Ako sakas da vidis nesto pojke snifaj so wireshark pa analiziraj kaj se gubet paketite. Ama probaj so settingot sto ti go kazav ke ti zavrsi rabota. Mozis ako sakas da go ostavis DHCP isklucen na neotel ruterot a da go uklucis na dlinkot. Samo da stavis default gateway i dns da e 192.168.0.1.
   
  На Costigan_Jr и Frozen. им се допаѓа ова.
 13. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  73
  62
  4 oктомври 2015
  Машко
  Во склоп на двата одговори, ресетирани рутерите и наново подесени на едно IP 192.168.1, вториот рутер како Access Point досега е се одлично.

  Ви благодарам на сите за советите.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,075
  459
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Си пробал само со рутерот од Неотел (без вториот рутер) дали е ОК?
   
 15. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  73
  62
  4 oктомври 2015
  Машко
  Па не стигнавме до таја точка за да пробам така, како што пишав во погорниот пост го решив проблемот благодарение на советите на дечките погоре.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...